Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar
Tanja Dominko (foto: Izidor Šček)
Tanja Dominko | (foto: Izidor Šček)

Pregled domačih dogodkov od petka, 31. oktobra, do petka, 7. novembra

| 08.11.2014, 20:06 Tanja Dominko

Kljub sorazmerno suhi in topli jeseni smo v tem tednu že drugič v kratkem obdobju soočeni s poplavnim valom, ki je tokrat prizadel tudi vzhodni del države. Poleg tega je ozračje precej napeto na političnem področju, kjer se dogajajo spremembe v strankah, potrebe po krčenju proračuna pa razvnemajo strasti na posameznih ministrstvih pa tudi med sindikati, ki že grozijo s stavko. Imena bodočega gospodarskega ministra kljub obljubam še nismo dočakali, premier Miro Cerar namreč še ni sprejel odločitve. Pač pa je obelodanjena odločitev Vrhovnega sodišča v zadevi Patria. Povsem nepričakovano pa smo se v minulih dneh ukvarjali z izginulim denarjem v zadevi TEŠ 6, največ masla na glavi naj bi imel Uroš Rotnik. Te dni je pred preiskovalnim sodnikom preživel lepo število ur, kar vsekakor ne obeta nič dobrega za njegovo svetlo kariero v menedžerskih vodah.

Vendarle pa začnimo tokratni pregled dogodkov v prazničnem duhu, saj smo minuli konec tedna praznovali dan vseh svetnikov in dan vseh vernih duš. Ob prazniku vseh svetih so se verniki po župnijah udeležili slovesnih bogoslužij in popoldne molitev na pokopališčih. Apostolski administrator ljubljanske nadškofije, novomeški škof Andrej Glavan je maševal na ljubljanskih Žalah.V nagovoru je dejal, da so med svetniki mnogi preprosti ljudje, matere in očetje, ki so zvesti svojim dolžnostim, pa naj bo to za štedilnikom, na polju ali v tovarni, na kulturnem ali političnem področju polagali mozaik življenja. "Niso bili brez napak, delali so tudi popravne izpite. A z vztrajnim prizadevanjem iz dneva v dan, od spovedi do spovedi, so popravljali svoje življenje in ga usmerjali po poti Božje volje," je dodal škof Glavan in spomnil tudi na preganjanje kristjanov po svetu zaradi njihove vere.

Praznični dnevi so sicer priložnost, da se ob spominskih obeležjih pred fotoaparati in kamerami pojavijo tudi številni politični obrazi in s tem pokažejo svoj odnos do polpretekle zgodovine, a če smo pred leti lahko spremljali, da eni hodijo le na ene, drugi le na druge grobove, je teh razlik vsaj na zunaj vse manj.

Predsednik države Borut Pahor je v sklopu slovesnosti po državi na Žalah položil več vencev ob spomenikih padlih v vojnah. Pri tem so ga spremljali premier Miro Cerar, ter predsednika Državnega zbora in Državnega sveta Milan Brglez in Mitja Bervar. Pahor je nato popoldne položil vence tudi ob spominskem obeležju pred breznom pod Krenom v Kočevskem Rogu ter pri spomeniku žrtvam vojnega nasilja na sv. Urhu pri Ljubljani. Predsednik vlade Cerar je tam manjkal.

Predsednik Državnega zbora Brglez pa je o prazniku spregovoril v svojem zapisu na spletni strani državnega zbora. Dotaknil se je nezaceljenih ran za žrtvami vojne in povojnega nasilja, pri čemer nekateri še niso našli svojega dostojnega počitka. Kot meni, je tu naša država zatajila, saj ureditev dostojnih grobišč vseh žrtev prvenstveno ne sme biti politično vprašanje, ampak vprašanje etike in humanistični imperativ. Na vojne in povojne žrtve je spomnil tudi predsednik SLS Franc Bogovič. Kot je zapisal, v stranki obsojajo nehumana dejanja, ne pozabljajo pa, da moramo še posebej v obdobju, ko se odpirajo vprašanja sprave in preseganja zamer, za zdrav narod preseči deljenje na dva pola. Po Bogovičevem mnenju moramo Slovenci za lepšo prihodnost v času velikih izzivov strniti vrste in pogumno stopiti skupaj naprej.

Vsekakor pa je jasno, da Bogovič ne bo stopil naprej pri vodenju Slovenske ljudske stranke. S tega mesta se namreč v začetku decembra odločno poslavlja in prepušča prostor drugim. Strankin kongres bo na god sv. Nikolaja. Medtem pa bo Nova Slovenija- krščanski demokrati volilni kongres pripravila teden dni pred njimi. A tu, vsaj za zdaj kaže tako, sprememb na čelu ne bo. Ljudmila Novak se je v minulih dneh odločila vnovič potegovati za predsedniško funkcijo. Ocenjuje, da se na desnici dogajajo velike spremembe in premiki, kar je priložnost za NSi v prihodnje. Vodja poslanske skupine Matej Tonin se proti njej ne bo postavil, sam jo namreč podpira, ni pa zagotovo, kaj bo naredil strankin podpredsednik Aleš Hojs, ki zadnje čase na račun vodstva iz rokava stresa precej kritik, pohvalnih besed pa ni zaznati. Tudi Tonin ga poziva, naj kandidira, a Hojs odločitve sprejel, poudarja pa, da ni Tonin tisti, ki bi na to vplival. Kandidati za predsednika oziroma predsednico NSi-ja svojo kandidaturo lahko vložijo do 24. novembra, kongres bo 29. novembra. Spremembe se obetajo tudi na levici, kjer vlada nezadovoljstvo z vodstvom Zavezništva Alenke Bratušek, kongres pa bodo imeli januarja tudi Socialni demokrati. Ali bodo potrdili Dejana Židana za predsednika, je še prezgodaj napovedovati.

Termoelektrarna Šoštanj je v tem tednu izdatno polnila časopisne stolpce. Najprej je v ponedeljek odjeknila novica, da je Holding Slovenske elektrarne zaradi ugotovljenih hujših kršitev delovnih obveznosti pri oddaji poslov in naročanju storitev z mesta direktorja TEŠ-a odpoklical Petra Dermola. Za največ pol leta ga je začasno nasledil Matjaž Eberlinc, ki že več let sodeluje tudi pri projektu gradnje šestega bloka. V torek pa so šli v akcijo še celjski kriminalisti. V preiskavi zaradi suma pranja denarja so prijeli nekdanjega direktorja Termoelektrarne Šoštanj Uroša Rotnika, nekdanjega predsednika uprave borznoposredniške hiše Medvešek Pušnik Bogdana Pušnika in davčnega svetovalca Darka Končana. Rotnika sumijo, da si je med leti 2007 in 2013 z zlorabo položaja in pravic pridobil denar v skupni vrednosti najmanj 870.000 evrov, izvor denarja pa naj bi zakrival s pomočjo drugih dveh osumljencev. Končana so kmalu izpustili, Rotniku in Pušniku, za katera je specializirano državno tožilstvo predlagalo pripor, pa je bilo odrejeno sodno pridržanje. Preiskovalna sodnica v Celju je po četrtkovem zaslišanju za Rotnika odredila 30-dnevni pripor zaradi nevarnosti vplivanja na priče, Pušnika pa izpustila na prostost. Medtem pa vlada razmišlja o reviziji projekta šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj.

Še ena odmevna novica tega tedna prihaja iz sodniških krogov. V četrtek je namreč vrhovno sodišče zavrnilo zahteve za varstvo zakonitosti v zadevi Patria. Predavatelj na ameriški univerzi Harvard ddr. Klemen Jaklič je za Radio Ognjišče zapisal, da že ob prvem hitrem pregledu odločitve bodejo v oči mesta, ki kažejo na porazno nepoznavanje materije človekovih pravic. Po njegovih besedah več mest v obrazložitvi razkrije, da sodnica pravzaprav sploh ne pozna vsebine in pomenov testov, s katerimi zahodna demokratična ustavnosodna praksa presoja človekove pravice, niti ne pozna konkretnih vsebin predmetnih človekovih pravic, kot jih določa ta praksa kot tudi konkretno praksa Strasbourškega sodišča. Ustavno sodišče je naložilo Vrhovnemu, naj pri presojanju tega primera na prvo mesto postavi človekove pravice, toda slednje tega več kot očitno ni sposobno napraviti in ostaja v običajnih okvirih slovenskega rednega sodstva, ki človekove pravice na svojem radarju praviloma zelo slabo zaznava, pravi ddr. Jaklič.

Janez Janša, Tone Krkovič in Ivan Črnkovič so že napovedali pritožbo na ustavno sodišče, postopek bodo verjetno sprožili na Evropskem sodišču za človekove pravice.

Zgolj naključje je hotelo, da se taki premiki dogajajo prav v tednu, ko smo obeležili dan pravosodja. Pravosodni minister Goran Klemenčič je sicer na slovesnosti ob tem dnevu ocenil, da je treba pravosodni sistem v določenih delih postaviti na nove temelje, predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša pa je menil, da sodstvo deluje dobro, da pa ima tudi slabosti. O tem je beseda tekla tudi na parlamentarnem odboru za pravosodje. Obravnavali so priporočila SDS, s katerimi bi ugotovili, da stanje na področju sodstva ni dobro, zato bi med drugim vladi, ministrstvu za pravosodje in vrhovnemu sodišču predlagali, naj pripravijo zakonske rešitve za zagotovitev večje učinkovitosti sodstva. Priporočilom so poslanci koalicije nasprotovali, saj menijo, da so neustrezna, očitke je zavrnila tudi vlada in odbor je tako predloge SDS zavrnil.

V nedeljo zvečer je prišlo do predaje poslov na policiji. Dosedanji generalni direktor Stanislav Veniger je predal posle svojemu nasledniku, v. d. generalnega direktorja policije Marjanu Fanku. V sklopu primopredajnega poročila mu je predstavil tudi trenutno finančno stanje in priprave na nov proračun policije za leto 2015. Dogodek je potekal brez prisotnosti medijev. Vlada je sicer v tem tednu nadaljevala s kadrovskimi menjavami in razrešila generalnega direktorja obveščevalno-varnostne službe ministrstva za obrambo Boštjana Perneta in na to mesto imenovala Gorazda Rednaka.

In kot da ne bi bilo že vseh slabih novic dovolj, so se na Slovenijo zgrnili črni oblaki tudi dobesedno. Za četrtek je Agencija za okolje razglasila rdeč alarm, ga navsezadnje popravila v oranžnega, a opozorila so bila žal povsem na mestu. Poplave so tako državo prizadele že drugič v 14-ih dneh. Reke so v manjšem obsegu začele poplavljati že v četrtek, precej huje pa je bilo v noči na petek in v urah, ki so sledile. Obilno deževje povzročalo težave na Notranjskem, Štajerskem, Koroškem in v osrednji Sloveniji, najhuje je v okolici Cerknice in Iga, kjer so bile celotne vasi odrezane od sveta in pod vodo. Po vsej državi so bili na terenu številni gasilci in pripadniki civilne zaščite, poplave pa so pokazale predvsem problem neurejenosti poplavne varnosti in pomanjkanja sredstev. Prekipelo je očitno tudi predsedniku republike Borutu Pahorju, ki je v petek ob obisku Uprave za zaščito in reševanje ter republiškega štaba civilne zaščite ocenil, da je končno dozorel tudi politični konsenz, da je treba kljub finančnim omejitvam sprejeti določene preventivne ukrepe na podlagi priporočil strokovnjakov.

Na pomanjkanje sistemskih rešitev so v četrtek zvečer opozarjali tudi poslanci na skupni seji parlamentarnih odborov za infrastrukturo in okolje. Poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan je imel po treh urah dovolj in je vse skupaj pozval, naj kot zakonodajalci preprosto sprejmejo boljše rešitve za poplavno varnost. Ob tem je dejal, da je zakon o odpravi posledic naravnih nesreč skrupucalo in ga je treba čim prej popraviti. Okoljska ministrica Irena Majcen je pojasnila, da je od 61 poplavnih območij za 31 območij narejen poplavni načrt. Poudarila je, da se protipoplavni ukrepi in investicije že izvajajo na območju Savinje in Drave, in sicer na območju Luč in Celja. A žal je dela še veliko, preden bo za poplavno varnost poskrbljeno tako, kot se za neko razvito državo spodobi.

Sta pa kljub težavnim razmeram v tej vse manj sončni državi pod Alpami uspela obogateti zakonca Iza in Samo Login. Gre za glavna ustanovitelja razvijalca mobilnih aplikacij Outfit7 in sta po novem najbogatejša Slovenca na lestvici revije Manager. S 617,2 milijona evrov vrednim premoženjem sta na drugo mesto izrinila Sandija Češka iz Studia Moderna, ki je bil tri leta zapored na prvem mestu. Seštevek vrednosti premoženja 100 najbogatejših Slovencev je s skoraj 4,5 milijarde evrov letos najvišji od leta 2007, odkar revija pripravlja lestvico.

Vesela novica pa je odmevala na področju kulture. Drago Jančar je za roman To noč sem jo videl prejel nagrado za najboljšo tujo knjigo, ki jo podeljuje združenje francoskih kritikov in založnikov. Jančarjev roman je v Franciji izšel pod naslovom Cette nuit, je l'ai vue pri založbi Phebus.

Na kratko o pomembnejših športnih dogodkih. Slovenski klubski nogomet se je po zaslugi nogometašev Maribora v zadnjih dveh sezonah na petletni klubski lestvici UEFA, ki je podlaga za nastope v evropskih pokalih, povzpel že na 27. mesto in je s tem celo mesto pred Srbijo. Nogometaši Maribora so namreč v sredo zvečer v prepolnem Ljudskem vrtu pokazali velikemu Chelseaju, da znajo igrati najboljše, ko je to najbolj potrebno. Ekipa je po porazu z 0:6 pred 14 dnevi na Stamford Bridgeu tokrat stopila skupaj in iztržila remi. Pomembno sta k temu prispevala Handanović z odlično obrambo in Ibraimi z golom za 1:0. Da je Handanović branil vrhunsko, mu je po tekmi priznal tudi trener Chelseaja Jose Mourinho.

Slovenska moška rokometna reprezentanca je v soboto v drugi kvalifikacijski tekmi za nastop na evropskem prvenstvu na Poljskem leta 2016 v Dobeleju premagala Latvijo z 39:28. Slovenija bo naslednjo kvalifikacijsko tekmo igrala aprila prihodnje leto, ko se bo v gosteh pomerila s Švedsko.

Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...