José Manuel Barroso
Barroso ob slovesu pozval k spodbujanju rasti
Svet | 22.10.2014, 10:50
Evropske poslance je na tokratnem plenarnem zasedanju v Strasbourgu zadnjič nagovoril Jose Manuel Barroso, ki je bil na čelu Evropske komisije deset let. Ob slovesu s položaja je spomnil, da se je Evropska unija v tem času soočila s številnimi krizami, od ustavne na začetku do ukrajinske na koncu svojega predsedovanja izvršilnemu organu povezave. A najbolj je obdobje zaznamovala finančna kriza. Pozval je k spodbujanju rasti.
Barroso se je pohvalil, da se je pri premagovanju kriz vedno postavljal po robu pesimizmu. Priznal je, da so bili trenutki negotovosti in dvomov, a je povezava kljub izjemnim in zahtevnim časom ohranila svoja načela. "Dejstvo, da smo ostali povezani in odprti, po mojem potrjuje izredno prožnost in trdnost Evropske unije, česar ne smemo podcenjevati."
Čeprav je bilo na robu zloma več članic zdaj osemindvajseterice, je ta finančno krizo po Barrosovem prepričanju premagala bolje, kot so predvidevali mnogi. "Ko je izbruhnila kriza, nismo imeli nikakršnega orodja, s katerim bi lahko odgovorili nanjo, soočili smo se, kot smo rekli takrat, s krizo brez primere. Nismo imeli mehanizma, s katerim bi, na primer, pomagali državam, ki jim je grozila takojšnja nevarnost plačilne nesposobnosti. Nato smo Evropska komisija in članice skupaj, povedati moram, da vedno tudi ob močni podpori Evropskega parlamenta, vzpostavili nov sistem upravljanja."
Povezava je po Barrosovih besedah do zdaj preveč stavila na varčevanje, zato mora v prihodnje krepiti pobude za rast. Svojemu nasledniku je zaželel podporo za ambiciozen naložbeni program v prihodnjih letih. "Verjamem, da je to zdaj mogoče. Verjamem, da je zavedanje o tem danes precej večje. A še enkrat poudarjam, za finančno regulacijo in stabilnost moramo imeti celovito strategijo, ki poleg fiskalne konsolidacije vključuje še strukturne reforme in naložbe ter, seveda, vse ukrepe, ki smo jih sprejeli v povezavi z bančno unijo. To je prava pot."
Predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz je kljub vsem razhajanjem v preteklosti Barrosa pohvalil za opravljeno delo, kot je dodal, je bilo pogosto po krivici kritizirano. Lepe besede za Barrosa so našli tudi v Evropski ljudski stranki. V ostalih političnih skupinah so bili bolj ostri. Socialisti so pogrešali pobude za rast in ustvarjanje novih delovnih mest, liberalci so mu očitali pomanjkanje vodstvenih sposobnosti.