Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tanja DominkoTanja Dominko

Prvi odzivi po zaslišanju Bratuškove zelo kritični; odločitev o primernosti preložena

Slovenija | 06.10.2014, 21:38

Prvi odzivi evropskih poslancev po zaslišanju kandidatke za podpredsednico za energetsko unijo Alenke Bratušek so zelo kritični. Bratuškova po ustnem izpitu ni želela dati izjave. Prve ocene iz odborov, ki sta jo zaslišala, so se pričakovale nocoj, a so odločitev prestavili na torek zvečer.

Predsedujoča odboroma za energijo in za okolje, ki sta zaslišala Bratuškovo, Poljak Jerzy Buzek in Italijan Giovanni La Via, ki oba prihajata iz vrst desnosredinske Evropske ljudske stranke, sta bila po zaslišanju zadržana, češ da je treba počakati na sestanke koordinatorjev v odborih, kjer so odločitev o oceni njenega nastopa preložili na torek zvečer. Pri prihodnjem predsedniku Evropske komisije Jean-Claudu Junckerju nastopa Bratuškove ne želijo komentirati, češ da ne komentirajo posameznih zaslišanj.

Koordinatorja iz Evropske ljudske stranke sta sicer že takoj po zaslišanju povedala svoje v zelo kritičnem sporočilu za javnost. Koordinator v odboru za energijo Krišjanis Karinš ocenjuje, da je bil to "presenetljivo šibek nastop kandidatke za odgovoren položaj podpredsednice komisije". "Alenka Bratušek je bila v odgovorih preveč splošna. Ni nas uspela prepričati, da ima proevropsko bilanco, potrebno za prodor zelo potrebne energetske unije. Energija terja več ambicije," je dodal Karinš.

Koordinator v odboru za okolje Peter Liese je prav tako kritičen. "Odgovori Alenke Bratušek so bili večino časa nekonkretni", predvsem v primerjavi s kandidatom za komisarja za podnebno ukrepanje in energijo Miguelom Ariasom Canetejem, je dejal.

Še bolj kritičen je bil po zaslišanju koordinator evropskih socialistov v odboru za okolje in podpredsednik tega odbora Matthias Groote, ki je nastop Bratuškove ocenil kot najslabši na dosedanjih zaslišanjih. "Nastop je bil res slab. Nobene priprave ni bilo. Moram reči, da je to provokacija," je bil oster Groote. Očital ji je na primer, da ni niti enkrat v treh urah omenila ključnega elementa evropske energetske in podnebne politike, trgovanja z izpusti. Groote je po neuradnih informacijah tudi že napovedal, da Bratuškova ne more prevzeti področja za energetsko unijo in ne more biti podpredsednica. Ni pa izključil možnosti, da postane komisarka.

Kritičen je bil tudi evropski poslanec iz vrst Zelenih Claude Turmes, ki je povedal, da Bratuškova nanj ni pustila dobrega vtisa, in ocenil, da tudi na večino njegovih kolegov ne. Potrebujemo vodstvo na področju energije in podnebnih sprememb, na tem zaslišanju smo dobili ravno nasprotno, je menil.

Izjava predsednice NSi Ljudmile Novak: "V Novi Sloveniji zaslišanje Alenke Bratušek v Evropskem parlamentu ocenjujemo kot polomijo, ki v primeru njene potrditve utegne zmanjšati tudi ugled evropskih institucij tako v Sloveniji kot v drugih evropskih državah. Bratuškova kljub večkratnim pozivom evropskih poslancev na zaslišanju ni uspela konkretno in suvereno odgovoriti na nobeno vprašanje. To kaže, da njena kandidatura nikoli ni temeljila na strokovnosti oziroma kompetentnosti, temveč predvsem na političnem kupčkanju njene padle vlade. Vlado Mira Cerarja pozivamo, naj Bratuškovo odpokliče in zamenja z bolj kompetentnim oziroma strokovnim kandidatom ali kandidatko."

Evropski poslanec in predsednik Slovenske ljudske stranke Franc Bogovič pa zaslišanje Bratuškove pred poslanci Evropskega parlamenta označuje kot vsebinsko praznega, kar je glede na kandidatko bilo žal v skladu s pričakovanju, saj je Bratuškova popolna nepoznavalka področja energetike. "Če je Bratuškova s praznimi besedami v Državnem zboru RS politično lahko delovala, pa Evropski parlament ni prostor, kjer lahko obračaš le nekaj fraz. Če želiš prepričati Evropski parlament, moraš poznati področje," pravi Bogovič, ki obžaluje, da je Slovenija kot država danes na tem zaslišanju z Bratuškovo doživela pravi predstavitveni fiasko. "Slovenija bi se danes lahko predstavila popolnoma v drugi luči in navdušila, če bi Vlada RS za komisarskega kandidata oz. kandidatko predlagala ustreznejšega in strokovno kompetentnega kandidata," pravi Bogovič in izraža prepričanje, da po današnjem zaslišanju Bratuškove pred evropskimi poslanci zdaj tudi predsednik Evropske komisije Jean Claude Juncker, kolegi poslanci iz Evropske ljudske stranke, kot tudi drugi evropski poslanci, v celoti razumejo vse kritične pomisleke, na katere so ga opozarjali vsi evropski poslanci iz vrst Evropske ljudske stranke.

Patricija Šulin (EPP/SDS) je ocenila, da "smo lahko slišali veliko leporečja in praznih besed, a zelo malo vsebine". Po njenem mnenju je Bratuškova neprepričljivo odgovarjala tako na vprašanja, povezana z energijo, kakor tudi na vprašanja, povezana s spornim samoimenovanjem. Šulinova zato tudi zaslišanju ocenjuje, da je Alenka Bratušek neprimerna za podpredsednico Evropske komisije, pristojno za energetiko.

Da bi bi lahko bili odgovori konkretnejši, bolj strokovni in seveda bolj poglobljeni, je prepričana tudi njena strankarska kolegica Romana Tomc. Ali so odgovorili zadostili standardom obeh pristojnih odborov, bodo odločali koordinatorji političnih skupin, zato menim da moramo na razplet te odločitve počakati, je še menila Tomčeva.

Milan Zver (EPP/SDS) pa pričakuje, da bodo politične skupine zahtevale dodatne pisne odgovore, ponovno zaslišanje ali glasovanje o primernosti Bratuškove na odboru. "Bratuškova v odgovorih ni razjasnila dvomov glede pravilnosti postopka imenovanja, prav tako se je izogibala odgovoru glede osnutka poročila KPK. Njeni odgovori na strokovna vprašanja so bili splošni, vsebinsko prazni. Občutek v dvorani je bil, da tematike ne pozna, poslanci pa so bili nad tem vidno razočarani in presenečeni," je ocenil Zver, ki meni, da nastop Bratuškove Sloveniji ne more biti v ponos.

Lojze Peterle (EPP/NSi) je prepričan, da bo dejstvo, da poslanci od Bratuškove niso dobili konkretnih odgovorov, bistveno vplivalo na oceno njenega nastopa. Priznava sicer, da se v kratkem času ne da strokovno in politično pripraviti na tako zahtevne teme, a je kljub temu pričakoval bolj verodostojne odgovore. Menil je še, da "njeno pojmovanje antifašizma v zvezi z njenim prepevanjem Banidiere rosse ni navdušilo prisotnih".

Tudi Tanja Fajon (S&D/SD) meni, da je razumljivo, da kandidati ne morejo poznati vseh podrobnosti, a se od njih vendarle pričakuje, da imajo določeno vizijo, strategijo in cilje. "Alenka Bratušek na ta vprašanja žal ni odgovorila v tem duhu in mislim, da svoje priložnosti ni uspela dovolj dobro izkoristiti," je ocenila poslanka, ki je bila tudi sama na seznamu kandidatov za komisarje, ki ga je slovenska vlada poslala v Bruselj. "Ne vem, kakšen bo končni izid, bojim pa se, da je slovenska kandidatka zapustila medel vtis, za kar mi je žal," je dodala.

Ivo Vajgl (Alde/DeSUS) je v odzivu zapisal, da bi si želel, da bi bilo zaslišanje razlog za zadovoljstvo, če že ne za ponos, a se to ni zgodilo. Dvomi sicer, da bi kakšen drug slovenski kandidat zaslišanje opravil bolje in uspešneje, "politične intrige pa gotovo niso prispevale k temu, da bi zaslišanje minilo mirno in dostojanstveno". "Način, kako smo izbirali kandidata, in okoliščine globoke politične krize so pripeljale do tega, da je bil Sloveniji ponujen najtežji resor s problemi, iz katerih izhaja politična in gospodarska kriza Evrope in velikega dela sveta. Alenka Bratušek kljub trudu in iskrenosti vsebinskim problemom danes ni bila kos in se jih ni mogla naučiti v tako kratkem času," je zapisal.

Tudi Igor Šoltes (Zeleni/Verjamem) je pričakoval bolj konkretne odgovore glede samega področja, ki naj bi ga pokrivala bodoča komisarka in ki je, kot je poudaril, široko ter terja veliko znanja. Pri izdelavi ocene bo po njegovem prepričanju odločilno prav to, kako je Bratuškova odgovarjala na strokovna vprašanja, in ne toliko, kakšni so bili njeni odgovori na politična vprašanja, "ki so bila posredovala iz Slovenije in so imela jasen namen".

Slovenija, Svet, Evropska Unija
Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj) Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj)

Darila iz Slovenije za papežev rojstni dan

Papež Frančišek pri vsakem srečanju z ljudmi, pa naj bodo romarji, posamezniki ali različne skupine od škofov do športnikov, prosi za molitveno podporo. Tako je bilo tudi ob njegovem včerajšnjem ...

Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA) Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA)

Tokrat protestna vožnja in petje Svete noči

Inštitut 1. oktober in ljudska iniciativa Glas upokojencev danes ob 15.00 na Trgu republike pripravljata že 16. protestni shod. Na njem želita opozoriti na pereče probleme upokojencev in starejših ...

dr. Gabriel Kavčič (photo: STA) dr. Gabriel Kavčič (photo: STA)

S tem gremo v smer splošnega ukinjanja ugovora vesti

Farmacevti v lekarnah ne bodo mogli več uveljavljati ugovora vesti. Koalicijski poslanci so namreč podprli predlog novele zakona o lekarniški dejavnosti. V SDS so sejo obstruirali, v NSi so bili ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...