Lahovnik: Kdor molči, se hitro zadolži

Slovenija | 15.10.2014, 20:57

V tokraten Pogovoru o na Radiu Ognjišče smo gostili profesorja ne Ekonomski fakulteti v Ljubljani in ekonomista dr. Mateja Lahovnika. Ocenil je trenutno finančno stanje v državi in dejal, da so ocene zaskrbljujoče. Prepričan je, da mora vlada nadaljevati s privatizacijo

Po besedah Lahovnika so trenutne ocene zelo zaskrbljujoče, predvsem zaradi zelo hitrega naraščanja javnega dolga. „Ne smemo zanemariti, da smo še konec leta 2008, imeli državni dolg nekje na 23 odstotkih BDP, konec tega leta bo dosegel 82 odstotkov BDP, kar pomeni, da smo se v teh šestih letih zadolžili za več kot 20 milijard evrov. Pri čemer ni toliko problem samo zadolžitev kot to, da v zameno verjetno davkoplačevalci niti ne vedo dobro, kaj smo za to dobili. Če bi na ta račun obnovili infrastrukturo, če bi vložili denar v nek razvojni namen, bi to bilo smotrno, tako pa je žal velik del tega denarja končal v bankah, pri čemer kot vidimo, so te še vedno v krču, tako, da je problematična tako hitrost zadolževanja kot namen našega zadolževanja.“

Na vprašanje precejšnje molčečnosti nekdanjega ministra Uroša Čuferja se je Lahovnik pošalil, da „kdor molči, se hitro zadolži“. O delu vlade Alenke Bratušek pa je dejal, da so rezultati precej jasni. „Ob rekordnem zadolževanju se praktično brezposelnost ni znižala, gospodarska rast, ki jo imamo je minimalna, pri čemer je treba upoštevati, da Slovenija relativno zaostaja za primerljivimi državami. Pogosto slišimo češ, kako Slovenija že okreva! To je sicer res, imamo minimalno rast, vendar z nami primerljive države rastejo precej hitreje in če je Slovenija konec leta 2008 dosegla že 90 odstotkov povprečja EU po razvitosti, smo danes šest let kasneje že nekje na 80, 82 odstotkih povprečja.“ To po mnenju Lahovnika pomeni, da smo se v teh šestih letih znatno oddaljili od povprečja EU.

Ekonomist Lahovnik je za naš radio opozoril, da vlado pri pripravi rebalansa proračuna za leto 2015 čakajo težave. "Temeljni problem je v tem, da se v vladi hitro dogovorijo, ko je treba kaj deliti, a ko je treba nekaj vzeti, v tem primeru bo šlo za precejšnje reze, je politično usklajevanje zelo zahtevno." Spomnil je, da sta v vladi stranki, ki sta precej interesno naravnani, ocenjuje, da verjetno ne bosta pristali na velika krčenja v resorjih, ki so v njunih rokah. "Finančni minister bo trčil ob interese koalicijskih strank in bo zelo težko krčil javno porabo, vendar druge možnosti ne bo imel." Opozoril je, da je zahtevno tudi socialno usklajevanje, ko gre za znižanje plač in ostalih transferjev. Lahovnik meni, da bi bilo najlažje poseči v subvencije, predvsem podjetjem, kjer je po njegovi oceni rezerve za približno 200 milijonov. Prav tako bi bilo treba preveriti, kaj je s socialnimi transferji, saj prihaja do zlorab. "Javna skrivnost je, da je mnogo pripadnikov Slovenske vojske uradno na dopustu, a dejansko delajo prek meje v Avstriji, da ne govorimo o nadomestilih za brezposelne. Na tem področju je treba vzpostaviti nek red."

In kaj pričakuje od nove vlade na področju gospodarstva? „Od nove vlade bi predvsem pričakoval, da bi ukinila ministrstvo za gospodarstvo takšno kot je v sedanji sestavi, ker se je to spremenilo samo še v ministrstvo za delitev različnih subvencij, to pa lahko počne tudi ministrstvo za finance ali delo. Mislim, da bi ta vlada naredila največ za gospodarstvo, če bi racionalizirala državno upravo, odpravila različne subvencije, v zameno pa znižala davke in prispevke.“

Vabljeni k poslušanju pogovora.

Slovenija, Politika, Oddaje
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...