Štefan IskraŠtefan Iskra
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

VIDEO: Sinoda o družini: 5. dan – Pismo družinam, ki trpijo zaradi političnih konfliktov

Cerkev po svetu | 11.10.2014, 15:34 Marta Jerebič

Sinodalni očetje in ostali udeleženci škofovske sinode o družini, ki od nedelje poteka v Vatikanu, imajo danes prost dan. Za nekatere bo sicer konec tedna kjub temu deloven, saj pripravljajo poročilo prvega tedna razprav, ki ga bo v ponedeljek predstavil glavni relator sinode, madžarski kardinal Peter Erdö. Na podlagi tega dokumenta bo nato potekalo delo po desetih skupinah, ki bodo razdeljene glede na jezikovno pripadnost udeležencev.

Udeleženci so medtem včeraj objavili pismo družinam, ki trpijo zaradi političnih konfliktov. V njem posebej izpostavljajo iraške in sirske družine, ki so zaradi krščanske vere ali pripadnosti drugim etničnim in verskim skupnostim prisiljene zapustiti vse in bežati. Skupaj s papežem poudarjajo, da nihče ne sme uporabljati imena Boga za povzročanje nasilja in da je ubijati v imenu Boga veliko bogoskrunstvo.

Nastop bratskih delegatov

Sicer pa je včeraj popoldne med deseto generalno skupščino nastopilo 8 bratskih delegatov, ki zastopajo različne krščanske skupnosti. Govore so imeli predstavniki ekumenskega patriarhata, koptske pravoslavne Cerkve, antiohijskega sirsko-pravoslavnega patriarhata, anglikanske skupnosti, svetovne evangeličanske zveze, svetovne zveze reformiranih cerkva, svetovne baptistične zveze. Predstavnik moskovskega patriarhata pa bo govor imel v prihodnjih dneh.

Izpostavili so, da so izzivi in upanje, ki se nanašajo na družino, enaki pri vseh kristjanih: družina je temeljna za družbo, je temeljna osnova občestva v pravičnosti. Seveda težave ne manjkajo. Pritisk ekonomske krize je velik, mediji jemljejo trenutke za pogovore med družinskimi člani in včasih ponujajo tudi modele, ki vodijo v prešuštvo. Vojne, migracije, globalizacija, bolezni kot sta aids in ebola, islamski fundamentalizem v nekaterih državah, vse to stalno ogroža blaginjo družine v vseh njenih kontekstih.

Kristjanom je skupna potreba po ustrezni pripravi na zakon in primeren premislek o poroki med verniki in ne vernimi. Kar se tiče ločenih in znova poročenih, je bilo rečeno, da jim njihov sprejem v cerkev lahko da novo upanje in spodbudi véliko družinsko življenje, ki oblikuje tudi véliko družbo. Pomembno je torej, da krščanske skupnosti sprejemajo tiste, ki se nahajajo v težkih družinskih situacijah, saj vsak dan potrebujejo usmiljenje in sočutje, cerkve pa želijo vesa čas biti v pomoč trpečim, upoštevajoč tako svete spise kot probleme današnjega časa.

Izražena je bila pripravljenost za poslušanje in razumevanje homoseksualnih oseb, brez dajanja kakršnih koli obsodb, ter pri tem poudarjeno, da pa je zakon zveza med enim moškim in eno žensko. Posebna pozornost je bila namenjena tudi otrokom, ki se rodijo v težkih razmerah, in vsem žrtvam nasilja, predvsem ženskam in mladoletnikom, kajti kristjanom je skupna zaščita najšibkejših, tistih, ki nimajo glasu, ne glede na to ali so verniki ali ne.

Naslednja tema, o kateri so spregovorili delegati, je bila namenjena oznanjevanju evangelija. Kot je bilo rečeno, je družina prva šola vere, je kraj, kjer se spoznava veselo novico in se jo uči širiti. Zato je temeljnega pomena, da kristjani med seboj delijo to veselje evangelija, o katerem pogosto govori papež Frančišek.

Sicer pa je bilo mogoče videti določene razlike v pristopanju k nekaterim tematikam, kot je na primer uravnavanje rojstev, pri čemer je bila izpostavljena svoboda vesti vernikov, ki pa je vendar vedno povezana s spoštovanjem smisla ljubezni in zakona. V povezavi z drugo poroko je s pravoslavne strani bilo povedano, da ta vendarle pomeni že neko deviacijo, do nje pa pride šele po določenem obdobju spremljanja s strani Cerkve, pri čemer se išče sprava med zakoncema.

S strani bratskih delegatov, ki na sinodi zastopajo Cerkve, navzoče na Bližnjem vzhodu, je bila izražena zahvala svetemu očetu za molitveno bdenje za mir v Sirijo in ostalem svetu, do katere je prišlo 7. septembra 2013. Pri tem je bila izpostavljena odgovornost krščanskih družina na Bližnjem vzhodu pri evangelizaciji znotraj islamskega okolja. Vsi govori pa so se sklenili z željo, da bi izredna sinoda o družini bila uspešna.

Vir: Radio Vatikan

 

 

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...