Jure SešekJure Sešek
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
V pogovoru z jezuitom p. Petrom Rožičem (foto: ARO)
V pogovoru z jezuitom p. Petrom Rožičem | (foto: ARO)

Ameriško-slovenska izobraževalna fundacija za povezovanje študentov in profesorjev iz ZDA in Slovenije

Svet | 17.09.2014, 12:21 Petra Stopar

»S fundacijo ustvarjamo prostor, kjer gradimo mostove med Slovenci raznih generacij, ki prihajajo v ZDA,« je o enem od mostov te marca ustanovljene ustanove v pogovoru za naš radio povedal p. Peter Rožič, predavatelj na jezuitski Univerzi Santa Clara v Kaliforniji. Ne gre pa samo za Slovence, ki bi se želeli izobraževati in delati v ZDA, ampak tudi za Američane, ki jih na podobno izkušnjo vleče v Slovenijo.

Razlika med izobraževalnim procesom v Sloveniji in ZDA velika

Čeprav je sistem izobraževanja v ZDA včasih lahko zelo drag, so možnosti velike in tudi država lahko bistveno pripomore k obstoju določene univerze.

»Medtem, ko univerza, na kateri sam poučujem, je privatna, katoliška jezuitska, ki od države prejema bolj malo, razen, ko se prijavimo na kakšne razpise, ampak v glavnem se financira s strani šolnin in dobrotnikov, ki jo podpiramo,« je dejal p. Rožič. Kljub temu je šolnina še vedno kar draga, za tekoče leto okrog 43.000 ameriških dolarjev. Naložba v študenta, ki jo naredijo ali starši ali pa študenti sami, ki za to vzamejo posojilo, je »izredna«. »To pa tudi pomeni, morda za razliko od Slovenije, da če jaz kot študent investiram v to institucijo, potem tudi pričakujem, da bo končni rezultat nekaj velikega, nekaj sorazmernega tej ceni, ki jo v to izobraževanje vlagam. To se potem tudi pozna pri participaciji samih študentov. Študent hoče, da se nekaj naredi,« je opisal delček izobraževalnega procesa p. Rožič.

Posledica takšne izobraževalne miselnosti je tudi dejstvo, da se v Silicijevi dolini, kjer je veliko število izobraževalnih središč in univerz, začenjajo izjemni 'start-upi', kot so bili Google, Apple … Ob tem p. Rožič dodaja, da za razliko od Evrope tam »ni nič moralno hudega, če podjetje propade«. Posameznik namreč ves čas lahko išče pravo pot in pravi način za ustvarjanje svojega posla. »Dejansko si potem jaz predstavljam, da je izziv priti nazaj,« ugotavlja soustanovitelj Ameriško-slovenske izobraževalne fundacije.

Očitno so potrebe

Ob tem opozarja, da so po ustanovitvi tega sklada, ki bi pomagal študentom, dijakom, profesorjem in drugim raziskovalcem, deležni izjemnega zanimanja s strani Američanov, da pridejo v Slovenijo. Kar nekaj je tudi slovenskih podjetij, ki so pripravljeni za vajence sprejeti ameriške kolege. »Očitno je potreba in mi želimo odgovoriti na potrebo tega povezovanja zaradi tega, da se človek kot posameznik in mi kot skupnost razvijamo v polne ljudi, ki lahko v družbi delujejo kot celovita osebnost in k njej prispevajo v dobrem smislu, so izgrajeni ljudje in se hkrati povezujejo z drugimi in s tem bogatijo sebe in druge. Ker je potem možnost za vse razne ideje, vključno z vero, dobrodošla. Npr., da potem vera ni nekaj tujega, ni nekaj, kar ne paše v naš kontekst, ampak je del mojega življenja in sem lahko tudi kot vernik prisoten na področju izobraževanja, podjetništva. Zaradi tega, ker ustvarjamo okolje, v katerem je kritično razmišljanje nekaj nujnega, to pa odpira. Ker, ko si postavljamo vprašanje, pomeni, da ni vse 'zacementirano'.«

Več o tem, kako lahko po svojih močeh prispevate za delovanje Ameriško-slovenske izobraževalne fundacije – American Slovenian Education Foundation, se želite z njenimi predstavniki povezati kot interesenti za štipendije, pa lahko slišite v posnetku pogovora s p. Petrom Rožičem ali obiščete spletno stran http://www.ase-fund.org/

Svet, Politika, Sociala, Cerkev po svetu, Evropska Unija, Dogodki
Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...