VIDEO: Papež Frančišek poročil 20 parov zaročencev
Svet | 14.09.2014, 14:59
Papež Frančišek je danes dopoldne v baziliki sv. Petra v Vatikanu vodil evharistično bogoslužje, med katerim je zakrament svetega zakona sklenilo 20 parov zaročencev. Prihajajo iz rimske škofije in so z veseljem sprejeli papeževo povabilo, da si zvestobo in ljubezen obljubijo pred njim. Mladoporočenci so stari med 25 in 50 let. Slednji par je vabilo prvi hip sprejel z dvomom v njuno primernost. A sta – kot sta sama dejala - v pripravi na zakrament zakona spoznala, da smo v resnici vsi vredni Božje ljubezni. Zdi se jima, da papež želi Cerkev, ki objema in sprejema vse z Božjo ljubeznijo. In tako se čutita tudi sama sprejeta in objeta. Po končani sveti maši je nato papež Frančišek spregovoril še z okna apostolske palače in množici zbrani na Trgu približal pomen današnjega praznika povišanja svetega križa.
Ob prazniku povišanja svetega križa se lahko marsikdo vpraša, zakaj neki je dobro proslavljati križ? Odgovorimo mu lahko, da kristjani ne častimo kateri koli križ ali kar vse križe, temveč povišujemo Kristusov križ, saj se je na njem v največji možni meri razodela Božja ljubezen do človeštva.
S temi besedami je danes opoldne papež Frančišek približal osrednje sporočilo današnjega praznika. Na vprašanje, čemu je bila potrebna prav smrt na križu, je odgovoril, da zaradi razsežnosti zla, ki je človeštvo držalo v suženjstvu. Kristusov Križ govori o obojem. Na eni strani o veliki negativni moči zla in na drugi o vsej blagi vsemogočnosti Božjega usmiljenja. Sveti oče je spomnil, da so na Kalvariji so Jezusa zasmehovali z besedami: „Če si Božji Sin, stopi s križa!“ (prim. Mt 27,40) in nadaljeval, da je „vendar … prav zato, ker je Jezus Božji Sin, je ostal tam na križu vse do konca zvest načrtu Očetove ljubezni. In zaradi tega ga je Bog povišal in mu dodelil vseobsegajoče kraljevsko dostojanstvo.“
Za tem nas je papež Frančišek povabil h globljemu razmisleku, kaj pravzaprav vidimo, ko se ozremo v križ, kamor je bil Jezus pribit. „Zremo v znamenje neskončne Božje ljubezni do vsakogar med nami in v izvor našega odrešenja. Iz tega križa privre na dan usmiljenje Boga Očeta, ki objema ves svet. Po Kristusovem križu je ukročen satan, je premagana smrt, nam je darovano življenje in vrnjeno upanje.“ Slednjo trditev je sveti oče še enkrat ponovil s poudarkom, da je po Kristusovem križu prišlo odrešenje in je zato prav njegov križ naše edino upanje. Zato Cerkev poveličuje križ in tudi zato kristjani blagoslavljamo z znamenjem križa. Gre namreč za Kristusov križ in ne za katerega koli, je dodal. Opozoril je tudi, da ne gre za magično znamenje, saj vera v Jezusov križ s seboj prinaša tudi našo hojo po njegovi poti. Na ta način kristjani sodelujemo pri njegovem delu odrešenja. Skupaj z njim sprejemajo žrtev, trpljenje in tudi smrt iz ljubezni do Boga ter bratov in sester. Nato je papež Frančišek pozornost namenil številnim preganjanim kristjanom: "Medtem ko slavimo sveti križ in smo vanj zazrti, z ganotjem mislimo na številne naše brate in sestre, ki so preganjani ali umorjeni zaradi svoje zvestobe Kristusu. To se dogaja predvsem tam, kjer še ni zagotovljena ali v polnosti uresničena verska svoboda. Prisotno pa je tudi v deželah in okoljih, kjer načeloma ščitijo svobodo in človekove pravice, pa se verniki, zlasti kristjani, konkretno srečujejo z omejitvami in diskriminacijo. Zato se jih zlasti danes spominjamo in zanje na poseben način molimo."
Marijini priprošnji naj torej izročamo sedanjost in prihodnost Cerkve, da bi mogli v Kristusovem križu vedno odkrivati sporočilo ljubezni in odrešenja.