Jože BartoljJože Bartolj
Mark GazvodaMark Gazvoda
Helena KrižnikHelena Križnik

Jaklič pričakuje izločitev Masleše v zadevi Patria

Slovenija | 23.08.2014, 11:44

V oddaji Spoznanje več, predsodek manj smo se pogovarjali s predavateljem na Harvardu ddr. Klemenom Jakličem. Prepričan je, da bi moral biti predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša izločen iz odločanja v zadevi Patria, od nove vlade pa ne pričakuje veliko.

Jaklič je uvodoma dejal, da soglaša s tistimi pravniki, ki pravijo, da bi bilo mogoče v primeru Patria o varstvu zakonitosti odločiti v enem dnevu. „Kajti gre za zelo specifičen, poseben primer, ko že sam obtožni akt ni bil v začetku dovolj konkretiziran. Ni pojasnjeno, kako naj bi, konkretno Janez Janša, sprejel ali dobil obljubo nagrade. V takih primerih se sojenje sploh ne more začeti, če karkoli sodišče kasneje samo napleta glede tega vprašanja, to pomeni, da je prišlo do kršitve osnovnega načela, kjer ni tožnika ni sodnika.“

Na vprašanje o izločitvi predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše iz odločanja v zadevi Patria pa je Jaklič dejal, da bi do tega moralo priti. Med razlogi za to je navedel: „Dvakrat je zavrnil predodelitev spisa, ko je to predlagal predsednik kazenskega senata, sodnik Šorli. Odločal je tudi že o izločitvah oziroma neizločitvah nekaterih sodnikov, s tem pa je pravzaprav že bistveno posegel v usodo primera.“

Sicer smo predavatelja na Harvardu vprašali tudi, kaj pričakuje od nove vlade na področju pravosodja. „Bojim se, da ta vlada kakšne resne reforme pravosodja, ne bo izvedela, ker kot vemo jo sestavljajo stranke, ki so s pravosodjem bolj ali manj zadovoljne. Na drugi strani imamo pa tiste stranke, ki zagovarjajo resnejše reforme pravosodja v opoziciji. Nenazadnje tudi sam bodoči predsednik vlade Miro Cerar je bil del tega pravosodja, mislim, da kot predsednik sodnega sveta, tako, da kot jaz razumem njihova stališča, stališča teh strank do pravosodnega sistema gre bolj v smeri, da je v osnovi vse dobro, da pa prihaja do nekih posameznih manjših napak, ki jih je pa mogoče z rednim, običajnim delom odpraviti. To pa je v nasprotju s stališčem opozicijskih strank, ki pa vidijo v pravosodju enega osnovnih elementov, ki zavirajo demokratični razvoj in razvoj pravne države.“

Jaklič je izrazil obžalovanje, da v času samostojnosti v Sloveniji še ni prišlo do očiščenja oziroma demokratizacije na področju pravosodja.

Vabljeni k poslušanju pogovora.

Slovenija, Politika, Oddaje
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak) p. Damjan Ristić (photo: Jaka Korenjak)

Globine: Je ateizem neke vrste vera? #videopodkast

»Razlika med ateistom in teistom je namreč ta - če je za ateista samo materialni pozitivni vzrok, je za teista potem še duhovni vzrok. Ateist živi samo v materialnem svetu, medtem ko teist živi ...