FOTO: Škof Glavan blagoslovil nove prostore katoliške osnovne šole in vrtca
Slovenija | 01.09.2014, 13:08
Za ljubljansko nadškofijo je 1. september prazničen dan, saj so v Šentvidu nad Ljubljano ob stavbi Zavoda sv. Stanislava slovesno odprli novo zgradbo Osnovne šole Alojzija Šuštarja in Vrtca Dobrega pastirja. Prostore je blagoslovil administrator ljubljanske nadškofije novomeški škof Andrej Glavan.
Škof Glavan je v nagovoru med drugim dejal: "Lépo, zelo lépo šolo in vrtec ste dobili. Zato ste danes upravičeno veseli in polni pričakovanj in upam, da tudi hvaležni vsem, ki so gradnjo omogočili. To hvaležnost Bogu in vsem dobrotnikom pokažite s pridnim učenjem."Pred blagoslovom je škof Glavan še dejal, da je naloga pedagogov, vzgojiteljev in učencev, "da v te prostore vdihnete Duha, za celostno in duhovno rast v medsebojni povezanosti in solidarnosti ter zdravi tekmovalnosti. Bodite trden zgled otrokom, vzgajajte jih z znanjem, besedo in z zgledom. Imejte pred seboj jasno vizijo in te mlade jasno peljite po začrtani poti".
Predsednik Slovenske škofovske konference škof Glavan je prepričan, da je ta šola dokaz, "da se Cerkev, naša nadškofija v okviru možnosti zaveda, da je katoliško šolstvo ena od temeljnih dejavnosti, na katerih se kasneje gradi pastorala, ker gre za vzgojo nosilcev te pastorale. Vlaganje v šolstvo je tudi nesebični prispevek Cerkve k skupnemu dobremu naše družbe. Otroke, mlade generacije, želimo pripraviti na odgovorno življenje v družbi in si prizadevamo, da bi jim privzgojili tiste vrednote, iz katerih bo rastla svetlejša prihodnost slovenskega naroda".
Zbrane je nagovoril tudi direktor Zavoda sv. Stansilava Roman Globokar, ki se je zahvalil vsem škofom in nadškofom ljubljanske nadškofije, ki so do sedaj podpirali gradnjo nove šole je med drugim poudaril: "Z današnjim dnem je Zavod sv. Stanislava postal prostor celostne vzgoje in izobraževanja od vrtca do konca srednje šole. S tem nadgrajujemo vizijo, ki jo je za to ustanovo na začetku 20. stoletja začrtal njen ustanovitelj škof Anton Bonaventura Jeglič. Jeglič je večkrat poudarjal, da mora šola poskrbeti za široko znanje in za plemenitost duha. Samo ustvarjalne, razgledane in plemenite osebnosti bodo lahko ustvarjale boljšo in pravičnejšo družbo."
Globokar je spomnil tudi na temno stran zavoda. "Globoke rane so pustile tragične izkušnje prve in še posebej druge svetovne vojne. Prepričan sem, da prav trpljenje mnogih nedolžnih ljudi na tem mesturojeva bogate sadove za današnje rodove otrok in mladih. Preteklim rodovom moramo biti hvaležni, da lahko živimo v miru in blagostanju. Hkrati pa si moramo z vsemi močmi prizadevati, da se podobne grozote ne bi nikoli več ponovile. V teh prostorih, ki so doživeli toliko trpljenja, želimo danes vzgojiti otroke in mlade v odprte, razumevajoče, sočutne in plemenite ljudi, ki bodo prispevali k izgradnji nove slovenske družbe, ki bo presegla stare delitve in bo zaživela na nov in bolj sproščen način."
Novi prostori bodo nudili kar 9.000 m2 uporabnih površin, na katerih se bo učilo in igralo 400 otrok v osnovni šoli in 80 otrok v vrtcu. V OŠ in vrtcu bo skupaj zaposlenih dobrih 60 pedagoških delavcev. V tem času pa prostori nove šole in stare zgradbe gostijo tudi Montessori osnovno šolo in javno osnovno šolo Vide Pregarc, ki je zaradi prenove njihove zgradbe v letošnjem šolskem letu nekoliko razseljena po Ljubljani. V Šentvidu so sprejeli prvo triado.
Odprtja so se udeležili tudi kardinal Franc Rode, apostolski nuncij Juliusz Janusz, upokojeni ljubljanski nadškof Alojz Uran, pomožni škof Anton Jamnik, vojaški vikar Jože Plut in številni duhovniki ter redovniki. Prisotni so bili tudi nekateri predstavniki javnega življenja, med njimi poslanca NSi Ljudmila Novak in Matej Tonin, nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za šolstvo Mojca Škrinjar ter veleposlanik ZDA Joseph Musomelli.