Buzet, zaključna prireditev
Sklenili dopolnilni pouk slovenščine
| 09.06.2014, 14:06 Matjaž Merljak
V Buzetu v hrvaški Istri je 31. maja 2014 potekala zaključna šolska prireditev dopolnilnega pouka slovenščine v severozahodnem delu Hrvaške. Učenci in učenke ter odrasli iz Buzeta, Čabra, Pulja in z Reke so pokazali, kaj jim pomeni tovrsten pouk in sploh učenje jezika, ki jih povezuje z njihovimi koreninami. Spodbudo jim je izrekel tudi predstavnik Urada Vlade RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.
Slovenščino se učijo pri dopolnilnem pouku in pri dejavnostih ob pouku. Prizadevajo si utrditi in ohraniti obstoječe besedišče ter pridobiti novo. Šolske prireditve pa so za učence dobrodošla vaja. Uspešna predstavitev na prireditvah jim pomeni veliko spodbudo za nadaljevanje učenja in vztrajanje pri tem.
Učenci in učenke ter odrasli udeleženke in udeleženci dopolnilnega pouka slovenščine so s pesmijo in z dramskimi igricami zbrane v slovenščini popeljali skozi večer. Predstavili so, kaj so se naučili pri pouku slovenščine, kaj so spoznali na strokovnih ekskurzijah v Sloveniji, kaj jim pomeni učenje slovenščine, kaj jim pomeni branje slovenskega leposlovja, kaj jim pomeni spoznavanje različnih prvin slovenskega kulturnega izročila, ki ga spoznavajo prek slovenskih otroških ter ljudski pesmi in še kaj.
Izštevanko so mdr. predstavili najmlajši iz Pulja, učenci iz Čabra so predstavili legendo o Cerkniškem jezeru, odrasli iz Reke so predstavili legendo o Ajdovski deklici in zlatorogu, učenci iz Buzeta pa so spregovorili o sreči ...
Kot je zapisala učiteljica Dragica Motik, prizadevanje in vztrajanje pri učenju slovenščine ni vedno enostavno. „To od posameznika zahteva napor in določeno odrekanje, žrtvovanje. Več vloženega napora za dosego cilja pomeni tudi večjo vrednost tega cilja. Učenje jezika je proces, ki poteka vse življenje. Tudi v jeziku, ki ga dobro govorimo, pridobivamo vedno nove izraze in jih smiselno vključujemo v vsakdanje sporazumevanje.“
Zbrane je navdušen nad tem, kar je videl in slišal, pozdravil tudi predstavnik USZS, Rudi Merljak. Spodbudil jih je, da bi se tudi v prihodnje tako z veseljem in zavzeto učili jezika, ki jih povezuje s Slovenijo.