Dr. Borut Rončević v pogovoru s Tanjo Dominko
Dr. Rončevič anketam ne bi pripisoval večje vloge
Slovenija | 01.07.2014, 09:40 Tanja Dominko
Slaba dva tedna pred predčasnimi državnozborskimi volitvami je odločena polovica volilnega telesa, kaže anketa Dela. Najbolj opredeljeni so podporniki SDS, SMC, SD, DeSUS in NSi. Desnosredinsko koalicijo si želi 16 odstotkov anketiranih, levosredinsko skoraj 30 odstotkov, sredinsko pa skoraj toliko kot desnosredinsko. Mi smo se o anketah pogovarjali s sociologom in publicistom dr. Borutom Rončevičem.
Ankete so različne, nekatere napovedujejo zmago SDS, druge Stranki Mira Cerarja, krajše SMC. Ta se sama uvršča na sredino, a sociolog dr. Borut Rončevič meni drugače. »Čeprav se dr. Miro Cerar po nekaterih navedbah redno udeležuje verskih obredov, to ne pomeni, da ta stranka ni že vnaprej programirana za to, da bi šla v koalicijo s tistimi levimi strankami, ki jim bo uspelo priti v državni zbor,« je dejal v pogovoru za naš radio. Medtem pa je nekdanji finančni minister dr. Janez Šušteršič v pogovoru za TV Slovenija izrazil pričakovanje, da bo zmagovalka volitev SDS. »Po mojem mnenju bo šla Cerarjeva stranka kot neka neizkušena stranka s podporo navzdol. To, kar se je dogajalo z obsodbo Janeza Janše, ki ni prepričljiva, pa je mobiliziralo del volilnega telesa, ki bi morda sicer šlo kam drugam ali ne bi šlo na volitve, tako da bo po mojem on zmagovalec volitev.«
Dr. Rončevič rezultatom javnomnenjskih anket ne bi posvečal pretirane pozornosti. »Pa ne zato, ker bi menil, da so »sfabricirane« z namenom vpliva na javno mnenje, ampak sem preprosto prepričan, da je ta volilni prostor ta hip precej nestabilen.«
Meni, da se predvolilna kampanja zdaj osredotoča predvsem na političnega zapornika Janeza Janšo, namesto da bi spregovorili o programih strank. Sam opaža, da so hendikepirane predvsem stranke takoimenovane slovenske pomladi, ki so v programih zapisale nekaj ključnih rešitev, »po drugi strani pa se skozi to zakrije dejstvo, da imajo stranke, ki so trenutno še na oblasti, in novonastale stranke programe, ki nikakor ne vzdržijo testa realnosti, denimo SD, ali pa so spisane tako megleno, denimo v SMC, da sploh ne moremo ugotoviti, ali je ta program izvedljiv«.
Dr. Rončevič ob tem dodaja: »Če program ni finančno vzdržen, in tega ne moremo preveriti, potem je to le seznam dobrih želja.«
Medtem pa se dr. Šušteršič sprašuje predvsem, kaj bo po volitvah. Tudi če zmaga SDS, bo namreč vlado težko sestaviti, meni. »Tisti, ki so ji najbližje, NSi in SLS, so že dali vedeti, da vlada s SDS ne bi bila nič narobe, ampak vlada s premierom v zaporu ali pa z zadržano zaporno kaznijo in v postopku pritožbe ni izvedljiva. Če se bodo uspeli dogovoriti z neko tretjo osebo, je to formula, ki bo sprejemljiva in morda lahko potegne še koga zraven.«