Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Slovenska zastava (foto: ARO)
Slovenska zastava

Dr. Verica Trstenjak: Slovenijo bi morali čutiti kot domovino, ne le kot državo

Slovenija | 25.06.2014, 18:00

Na čas osamosvajanja Slovenije ima lepe spomine naša pravnica z mednarodnimi izkušnjami, dr. Verica Trstenjak, ki je bila gostja praznične oddaje Pogovor o. Meni, da se premalo zavedamo, kaj pomeni imeti svojo državo. Prepričana je, da se bomo do nje drugače obnašali, ko jo bomo imeli resnično radi. Ob tem bomo morali pokazati tudi politično zrelost.

Dr. Trstenjak je bila v času osamosvajanja Slovenije v strokovnih službah parlamenta. Spominja se, kako je ta delal tudi ponoči, da bi pripravil vse zakone. "Sodelovati pri ustvarjanju nove države je nekaj, kar ti je dano enkrat v življenju, večini pa to sploh ni dano, saj se države ne ustanavljajo vsak dan." Zato bi morali po njenem Slovenijo varovati kot nekaj posebnega.

Dr. Trstenjak žalosti, ker pri mladih ljudeh opaža neke vrste nostalgijo, ki je niti ne bi mogla tako imenovati. Prav tako se ne strinja s tistimi iz svoje generacije, ki se jim toži po prejšnjem sistemu, saj naj bi bil boljši. "Kot intelektualka lahko rečem, da prejšnji sistem ni bil boljši, saj ni omogočal demokratičnosti. Ko sem šla študirat v tujino, sem videla, kaj pomeni demokratičen sistem, enakost pred zakonom in pravna država, ki deluje. Druga stvar je ekonomski faktor." Dr. Trstenjak je prepričana, da gre za nerealno vrednotenje tega, kar je bilo včasih. "Večina ljudi v nekdanjem sistemu ni bila lačnih, to povem tudi sinu, a danes so standardi povsem drugi." Zaveda se posledic zdajšnje gospodarske in finančne krize ter da se je marsikdo znašel v težkih razmerah. Opozarja, da so razlike tudi v tujini. "Vendar je pri nas socialna država vseeno še zelo velika," dodaja ob tem.

Vsak posameznik ima, tako dr. Trstenjak, možnost dosegati spremembe, ne z vsesplošnim kritiziranjem, ampak predvsem z udeležbo na volitvah in referendumih. S tem se pokaže politična zrelost. Pomembno je tudi izbrati takšno oblast, ki ne bo videla le osebnih interesov ter bo znala ponuditi prave rešitve za boljšo prihodnost. "Ključna pa je, če nas primerjam z ostalimi državami, neodvisnost medijev. Potrebujemo neodvisne medije."

Kot še pravi, Slovenci zgodovinsko gledano niti nismo državotvoren narod. "Dneva samostojnosti in enotnosti ter dneva državnosti se največkrat tako razveselimo, ker takrat ne delamo. Ali takrat s ponosom obesimo slovensko zastavo," trka na vest. Slovenijo bi po njenih besedah morali čutiti tudi kot domovino, ne samo kot državo. Radi bi jo morali imeti čustveno, ne le racionalno, tudi, če je kdaj krivična. "Vsak ima kdaj do koga kakšno zamero. A domovina je nekaj, do česar moraš imeti odnos srcem. Ko bomo to sprejeli, se bomo drugače borili zanjo."

Slovenija, Radijski utrip, Politika, Oddaje
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...