VIDEO: Papež: Kristjan ne ustvari samega sebe v laboratoriju
Svet | 25.06.2014, 12:15 Marjana Debevec
Papež Frančišek je zadnjo katehezo pred počitniškim časom posvetil nadaljevanju razmišljanja o Cerkvi. V mesecu juliju namreč ne bo splošnih avdienc, bo pa sveti oče vernike vsako nedeljo nagovoril pred opoldansko molitvijo. Danes je poudaril, da noben kristjan ne ustvari samega sebe v laboratoriju, ampak smo kristjani zato, ker pripadamo Cerkvi.
Naša krščanska istovetnost je po papeževih besedah pripadnost Cerkvi. Če je naše ime kristjan, potem je priimek pripadam Cerkvi, je pojasnil sveti oče. Ta pripadnost pa se po njegovih besedah začne že z Abrahamom, iz katerega je Bog zaradi njegove zvestobe naredil velik narod. Zato moramo najprej biti hvaležni vsem našim prednikom. »Nihče ne postane kristjan sam od sebe! Je to jasno? Ne izdelujemo kristjanov v laboratoriju. Kristjan je del ljudstva, ki prihaja od daleč. Kristjan pripada ljudstvu, ki se imenuje Cerkev in ta Cerkev iz njega naredi kristjana s krstom. Nihče, prav nihče ne postane kristjan sam.«
Če verujemo, če znamo moliti, če poznamo Gospoda in lahko prisluhnemo njegovi Besedi, Ga čutimo blizu in ga prepoznamo v naših bratih, je to zato, ker so drugi pred nami živeli vero in nam jo prenesli, je poudaril papež Frančišek. Pri tem je izpostavil vlogo staršev in drugih sorodnikov, ki so znali prenesti vero. Zbranim je zaupal, da se vedno spominja obraza redovnice, ki ga je učila verouk in se Bogu zahvaljuje zanjo. »To je torej Cerkev: velika družina, v katero smo sprejeti in se naučimo živeti kot verniki in Jezusovi učenci«, je dejal Frančišek. Vendar pa te poti ne živimo le zaradi drugih ljudi, ampak tudi skupaj z njimi. Nekateri mislijo, da imajo lahko oseben odnos z Jezusom izven Cerkve. To so po papeževih besedah nevarne skušnjave. Priznal je, da je hoditi skupaj včasih naporno, včasih nam bratje delajo probleme, ali nas škandalizirajo. Toda Gospod je svoje odrešenjsko sporočilo zaupal ljudem. On je prisoten v naših bratih in sestrah je poudaril papež, čeprav imajo tudi oni svoje omejitve. »Ne moremo torej ljubiti Boga, brez da bi ljubili bližnje; ne moremo ljubiti Boga zunaj Cerkve; ne moremo biti v občestvu z Bogom brez Cerkve in ne moremo biti dobri kristjani, če nismo skupaj z vsemi tistimi, ki poskušajo slediti Jezusu, kot en sam narod, eno telo«, je svojo katehezo sklenil papež Frančišek.