Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović
Travniški sadovnjak (foto: Janez Ocepek)
Travniški sadovnjak

Družinske kmetije pomemben del boja proti revščini in lakoti

Dobro delo dobro dene | 20.06.2014, 06:00

Na svetu je več kot 500 milijonov družinskih kmetij. Kako pomembne so, so prepoznali Združeni narodi, saj so jim posvetili to leto. Ocenjujejo namreč, da je lahko njihov prispevek v boju proti revščini in lakoti po svetu velik.

Družinsko kmetovanje je oblika kmetovanja, ki prevladuje tako v razvitih državah kot tudi v državah v razvoju. Lahko vključuje različne dejavnosti, od gozdarstva, ribogojnic in živinoreje do vrtnarstva, poljedelstva in sadnih nasadov.

Združeni narodi želijo družinsko kmetovanje v tem letu postaviti v središče različnih politik, s čimer bi prišlo do premika k bolj enakovrednemu in uravnoteženemu razvoju. Ocenjujejo, da so družinske kmetije pomembne, saj med drugim zagotavljajo kakovostno in varno hrano. Ne gre zanemariti socialnega vodika, prav tako velja omeniti prispevek družinskih kmetij pri ohranjanju biotske raznovrstnosti, kulturne krajine kot naravne dediščine in vitalnega podeželja.

Po zadnjih začasnih podatkih iz leta 2013 smo imeli v Sloveniji več kot 72.600 kmetij. Med njimi prevladujejo družinske kmetije. Kar 80 odstotkov vseh kmetij pri nas se je ukvarjalo z živinorejo, kar je povezano z naravnimi danostmi za kmetovanje. Podatki, ki nam jih je posredoval državni statistični urad, kažejo, so v letu 2010, ko je v večini članic Evropske unije potekal popis kmetijstva, v vsej Sloveniji njive sestavljale 36 odstotkov, trajni nasadi 6 odstotkov ter trajni travniki in pašniki 58 odstotkov kmetijskih zemljišč v uporabi.

Pri družinskem kmetovanju ne gre le za prenašanje neke dejavnosti in zemlje iz roda v rod, ampak tudi za ohranjanje tradicije in vrednot. "Pred kratkim sem govoril z enim zdravnikom. Rekel mi je: V vašem poklicu imate privilegij, saj lahko z družino preživite veliko časa, tudi med delom. V ostalih poklicih je to težava. Na otroke je treba sicer paziti, še posebej, kadar kmet dela z različnimi stroji. Ampak otroci morajo biti zraven, da spoznajo, kakšno je življenje na kmetiji in kako se odvija delo," je za naš radio potrdil Klemen Matk, gospodar Matkove kmetije nad Logarsko dolino. Poudaril je, kako pomembno je sožitje starejših in mlajših generacij. "To je mogoče tudi tako, da na primer stari starši, ko so njihovi sinovi oziroma hčere na terenu, popazijo vnuke in jim pripovedujejo, kaj se je dogajalo včasih. S tem krepijo mlajši rod. Ker človek ve, da je bilo težko tudi njegovim prednikom in da so pretrpeli marsikaj, se lažje sooča z različnimi ovirami in je močnejši."

Dobro delo dobro dene, Slovenija, Kmetijstvo
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...