Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

P. Lombardi: Papeževo romanje v Sveto deželo bo kratko, a nabito s slovesnostmi

Papež in Sveti sedež | 16.05.2014, 08:06 Marta Jerebič

Papeževo romanje v Sveto deželo od 24. do 26. maja bo kratko, a nabito s srečanji in slovesnostmi. Program potovanja ob 50. obletnici srečanja med Pavlom VI. in patriarhom Atenagoro v Jeruzalemu je včeraj predstavil tiskovni predstavnik Svetega sedeža, p. Federico Lombardi.

Romanje v Sveto deželo bo drugo mednarodno potovanje papeža Frančiška. Prvo je bilo na svetovni dan mladih v Rio de Janeiro. P. Lombardi je o potovanju od 24. do 26. maja dejal, da bo potekalo v treh etapah: »Gre za samo tri dni. To bo zelo kratko, a nabito potovanje, kot je bilo tridnevno tudi potovanje Pavla VI. Glavne etape so Aman in Betanija onkraj Jordana v Jordaniji, Betlehem v palestinski državi in Jeruzalem. Torej tri države, tri glavne etape, trije dnevi.«

Potovanje bo zaznamovano z nabito polnim programom: »Romanje je organizirano okoli nedelje, ko bo sveta maša v Betlehemu in ekumensko srečanje s patriarhom Bartolomejem ter vsemi drugimi krščanskimi predstavniki. Dan prej, ko Judje praznujejo dan počitka, bo namenjen Jordaniji, ponedeljek pa izraelski državi.«

Kot omenjeno, bo romanje papeža Frančiška tudi priložnost, da se spomnimo 50. obletnice srečanja med Pavlom VI. in Atenagoro ter potovanja papeža Montinija v Sveto deželo. »Kot veste, je bilo to prvo mednarodno potovanje papežev, ki ga je Pavel VI. napovedal med koncilom. V Sveto deželo je odšel v prvih dneh januarja. Vendar januarski dnevi niso primerni za potovanje v Sveto deželo, zato je bilo prestavljeno v mesec maj, ki je bolj primeren čas. Vodilna misel pa je bila prav ta, da se spomnimo tega izrednega potovanja Pavla VI.,« je dejal p. Lombardi in pojasnil, da bo imelo potovanje papeža Frančiška v Sveto deželo tudi medverski značaj, kar se bo poznalo že v samem papeževem spremstvu: »Papež je želel za uradne člane spremstva buenosaireškega rabina Skorko in generalnega tajnika argentinskega Inštituta za medverski dialog Omarja Ahmeda Abuda. Papež ju dobro pozna iz Argentine, saj je z njima gojil odnose dialoga in prijateljstva, zato je želel, da se z njim udeležita tega tako pomembnega trenutka,« je še dejal p. Lombardi.

Papež in Sveti sedež
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...