Papež slepim, slabovidnim in gluhonemim: Pričevalci evangelija, pričevalci kulture srečanja
Cerkev po svetu | 29.03.2014, 19:51
S svetim očetom so se danes srečali podporniki Apostolskega gibanja slepih in slabovidnih ter Malega misijona za gluhoneme. Papež Frančišek jim je spregovoril na temo Pričevalci evangelija za kulturo srečanja.
Da bi bili pričevalci evangelija, se je treba srečati z Njim, z Jezusom Kristusom, je dejal zbranim. Kdor ga zares pozna, postane njegov pričevalec. "Pričevalec evangelija je tisti, ki se je srečal z Jezusom Kristusom, ki ga je spoznal, ali bolje, se je čutil 'spoznan od Njega', pri-znan, spoštovan, ljubljen, odpuščen; in to srečanje se ga je dotaknilo v globini, napolnilo ga je z novim veseljem, novim smislom za življenje. In to se razodeva, se sporoča, se posreduje drugim," je zatrdil papež.
Kot primer je navedel Samarijanko, ki je ob srečanju z Jezusom spremenila svoje življenje. Samarijanka po papeževih besedah predstavlja tiste ljudi, s katerimi se je Jezus rad srečeval, da bi iz njih naredil pričevalce. To so bile odrinjene, izključene, zaničevane osebe. Med te je sodila tudi Samarijanka kot ženska in kot Samarijaka – te so judje zelo prezirali. Jezus je želel srečati osebe, ki so bili bolni in invalidni, da bi jih ozdravil in jim povrnil dostojanstvo. "Zelo je pomembno, da so ravno te osebe postale pričevalci nove drže, ki jo lahko imenujemo 'kultura srečanja'," je dejal papež in kot tipičen primer navedel sleporojenega.
Ta človek, ki je bil od rojstva slep, je bil izrinjen iz družbe zaradi zmotnega razumevanja, ki je njegovo slepoto imelo za božjo kazen. Jezus radikalno zavrne ta način mišljenja, ki je zares bogokleten; stori mu 'Božje delo' ter mu povrne vid, je dejal papež. Pomembno pri tem pa je, je dodal, da je ta mož, zaradi tega, kar se mu je zgodilo, postal pričevalec Jezusa in njegovega dela, ki je delo Boga, življenja, ljubezni, usmiljenja. Farizeji so z viška obsojali slepega moža in tudi Jezusa kot grešnika, ozdravljen mož pa je s preprostostjo zagovarjal Jezusa, na koncu izpovedal vero vanj ter jo delil z drugimi. "Jezus je bil izključen in tudi on je postal izključen. A v resnici je ta človek vstopil in postal del nove skupnosti, postavljene na vero v Jezusa in na bratsko ljubezen," je poudaril papež Frančišek.
Tako vidimo dve kulturi, ki si stojita nasproti: kultura srečanja in kultura izključevanja, predsodkov. "Bolna ali invalidna oseba, ravno začenši pri svoji slabotnosti, oviranosti, lahko postane pričevalec srečanja: srečanja z Jezusom, ki odpira v življenje in vero, ter srečanja z drugimi, s skupnostjo. V resnici samo tisti, ki prizna svojo slabotnost, svoje omejitve, lahko gradi bratske in solidarne odnose v Cerkvi in družbi," je še dejal sveti oče in sklenil s povabilo, naj pustijo, da jih sreča Jezus: "Samo On zares pozna človekovo srce, samo On ga lahko osvobodi zaprtosti in sterilnega pesimizma ter ga odpre za življenje in upanje."
Vir: Radio Vatikan