dr. Boris Pleskovič
Kritike ob morebitnem novem zadolževanju države
Slovenija | 25.03.2014, 14:15
Slovenija je včeraj začela niz srečanj z vlagatelji po Evropi, ki bi mu lahko sledila izdaja evrskih obveznic. Vlada želi izkoristiti trenutne ugodnejše razmere na finančnih trgih, predstavitve vlagateljem potekajo v Ljubljani, Londonu, Amsterdamu, Parizu, Münchnu, Frankfurtu in na Dunaju. V javnosti so poteze naletele na kritike, saj gre že za drugo zadolževanje v letošnjem letu.
Do izdaje obveznic bo po navedbah ministrstva prišlo v odvisnosti od tržnih razmer, a glede na izkušnje iz zadnjih let predstavitvam po finančnih središčih običajno zelo kmalu sledi tudi nastop na trgu. Predsednik Svetovnega slovenskega kongresa Boris Pleskovič je kritičen do potez vlade. „Na žalost zgleda, da država ta trenutek nima druge možnosti. Očitno je toliko zapadlih kreditov.“
Moti ga dejstvo, da nihče nima načrta kako se bomo razdolžili. „Zavedati se moramo, da je edini način, da se ne zadolžujemo več, da pritegnemo kapital tujih investicij. To pa ne bo šlo, dokler bo pri nas javni sektor neučinkovit, dokler ne bomo uredil zdravstva. Tam kjer bi se dalo največ privarčevati, vlada ne najde ministrov, če pa jih, so vsi podkupljeni. Ni nobenega načrta, kako bomo izboljšali gospodarsko klimo. Potem bi lahko dobili več ponudb za tuje investicije, začela se bi gospodarska rast.“
In kaj bi po Pleskovičevem mnenju morala namesto zadolževanja storiti vlada? „Hitreje bo morala privatizirati podjetja. Zdaj vse reforme stojijo in najlažje se je zadolžiti. Narobe je misliti, da bo to že kdo drug plačal, naši otroci ali občani. Pri nas v Sloveniji se v vladni koaliciji, tako v levi in desni, med seboj kregajo in ne gledajo kaj je v najboljšem interesu naše države. V Avstriji in Nemčiji se velike koalicije sestavijo in se ne kregajo med sabo, ker je to dobro za državo in se zedinijo."
Odzvali so se tudi iz Slovenske demokratske mladine. V sporočilu za javnost so zapisali, da je samo lani pod taktirko premierke Alenke Bratušek javni dolg narasel za skoraj 8 milijard evrov, kar je celoten proračun. Spomnili so na zadolžitev na zaprtem trgu in na to, da vlada zadolžitve uporablja za tekočo porabo, za plačilo obresti, ne pa za prestrukturiranje, razvoj in vlaganje v podjetja s perspektivo. V SDM pozivajo, da je obdobje brezidejne politike zadolževanja potrebno čim prej ustaviti.