Marjan BuničMarjan Bunič
Petra StoparPetra Stopar
Papež Frančišek Urbi et Orbi (foto: CTV)
Papež Frančišek Urbi et Orbi

VIDEO: Papež: Hvaležnost za velik dar evharistije

Svet | 05.02.2014, 13:39 Marjana Debevec

Papež Frančišek nadaljuje s katehezami o zakramentih. Potem ko je razložil pomen krsta in birme v življenju kristjana, se je danes osredotočil na skrivnost zakramenta svete evharistije. Po njegovih besedah slednja predstavlja samo srce uvajanja v krščanstvo, saj je izvir življenja Cerkve in zakrament ljubezni, ki gradi občestvo.

Evharistija je po papeževih besedah znamenje tistega, kar bomo živeli v večnosti. Poleg kruha je na oltarju tudi križ, ki nas spominja, da se na oltarju daruje Kristusova daritev. Poleg oltarja pa je ambon, od koder se oznanja Božja beseda. Beseda in kruh po papeževih besedah pri maši postaneta eno kot pri zadnji večerji, ki je velika zahvala Očetu za njegovo ljubezen, za njegovo usmiljenje. V grščini namreč ''evharistija'' pomeni zahvala.

Evharistično obhajanje je spomin na Jezusovo veliko noč, osrednjo skrivnost zveličanja. Želi nam povedati, da smo vsakič, ko obhajamo ta zakrament, deležni skrivnosti Kristusovega trpljenja, smrti in vstajenja. Evharistija po papeževih besedah predstavlja višek Božjega zveličavnega delovanja. Ko Jezus postane kruh, ki se lomi za nas, izliva na nas vse svoje usmiljenje in svojo ljubezen. "S tem pa prenovi naše srce, naše življenje in naš način vstopanja v odnos z Njim ter brati in sestrami," je zatrdil papež Frančišek. Evharistija nas po njegovih besedah na edinstven in globok način upodablja po Kristusu ter nam omogoča, da že sedaj okušamo polno občestvo z Očetom, ki zaznamuje nebeško gostijo, kjer bomo zrli Boga iz obličja v obličje.

"Dragi prijatelji, nikoli se ne bomo dovolj zahvalili Gospodu za dar, ki nam ga je dal z evharistijo!" je poudaril papež. Po njegovih besedah se je zato še kako pomembno udeležiti nedeljske maše, da bi prejeli obhajilo, ta kruh, ki je telo Jezusa Kristusa in ki nas rešuje, nam odpušča, nas združuje z Očetom. Pri evharistiji čutimo tudi pripadnost Cerkvi. Ob sklepu je prosil Gospoda, da bi zakrament evharistije še naprej ohranjal živo njegovo navzočnost v Cerkvi in oblikoval naše skupnosti v ljubezni in občestvu v skladu z Očetovim srcem.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...