Parolin: Državno tajništvo naj bo model za prenovo celotne Cerkve
Cerkev po svetu | 12.02.2014, 10:06
Moj stil ne more biti drugačen od papeža Frančiška, je stil, s katerim se globoko istovetim. Tako je dejal msgr. Pietro Parolin, državni tajnik Svetega sedeža, ki je svojo službo nastopil pod pontifikatom papeža Frančiška. V intervjuju za časnik Avvenire, ki ga izdaja Italijanska škofovska konferenca, je spregovoril o reformi rimske kurije, sodelovanju s papežem Frančiškom in konfliktu v Siriji.
Msgr. Parolin, ki bo 22. februarja postal kardinal, spregovori o "prenovi Cerkve", h kateri vztrajno poziva papež Frančišek. Dodaja, da bo državno tajništvo moralo "v popolni razpoložljivosti prevzeti pastoralno spreobrnjenje, ki ga predlaga papež Frančišek". V določenem smislu bo to moralo postati "model za vso Cerkev". Msgr. Parolin izpostavlja, da si vatikanska diplomacija prizadeva pomagati narodom v "izgradnji človeškega in bratskega sveta", v katerem bodo zaščiteni »najšibkejši in najranljivejši". Glede rimske kurije pravi, da bo morala postati "okretno in urno sredstvo, manj birokratsko in bolj učinkovito v službi občestva in poslanstva Cerkve v današnjem svetu". Sredstvo, ki bo v službi papeža in škofov, vesoljne Cerkve in krajevnih Cerkva. Vedno seveda obstaja nevarnost, da se zlorabi oblast; tej nevarnosti kurija ni in ne bo ušla. Poudari, da "strukturna reforma ne zadostuje, čeprav mora biti", ter dodaja, da jo mora spremljati »stalno osebno spreobrnjenje". Kljub vsemu so tudi v rimski kuriji "bili in so svetniki", zatrdi msgr. Parolin, zato je obžalovanja vredno, ko se s prenagljenimi in nasilnimi potezami podaja podoba kurije, ki je izključno negativna. Treba je trdo delati, da bi postali bolj človeški, bolj odprti, bolj evangeljski, kot to želi papež Frančišek.
Na vprašanje o dogodkih glede uhajanja zaupnih dokumentov iz Vatikana, msgr. Parolin odgovori, da je to bilo zelo boleče obdobje, ki je papežu Benediktu XVI. po krivici povzročilo veliko trpljenja ter pri mnogih ljudeh izzvalo pohujšanje. Glede vatikanske banke IOR se ne spušča v tehnične rešitve, ampak izpostavi, da mora upravljanje z denarjem, ki je namenjeno življenjskim potrebam in poslanstvu Cerkve biti prežeto z načeli evangelija.
Del intervjuja je posvečen zavzemanju Svetega sedeža za mir. Msgr. Parolin opredeli papeža Frančiška kot "prvega diplomatskega zastopnika Svetega sedeža" in se sklicuje na njegovo posebno vlogo pri rešitvi vojne v Siriji. Kar zadeva konferenco Ženeva 2, poudari potrebo po pripravi realnega načrta za konec konflikta in realizacijo trajnega miru. Zaustavi se še ob težkih razmerah kristjanov na Bližnjem vzhodu, kar je za Sveti sedež ena od glavnih zaskrbljenosti. Kar se tiče odnosov s Kitajsko, izrazi željo, da "bi se povečala zaupanje in razumevanje med obema stranema in bi bilo mogoče začeti konstruktiven dialog s politično oblastjo".
Vir: Radio Vatikan