Papež Frančišek omejil podeljevanje naziva monsignor
Svet | 07.01.2014, 13:22
Papež Frančišek nadaljuje z uvajanjem novosti. Nedavno so z Državnega tajništva Svetega sedeža sporočili, da papež omejuje podeljevanje naziva monsignor za duhovnike, stare manj kot 65 let. Dekan v Štandrežu Karlo Bolčina papeževo potezo pozdravlja, sam bi pa podeljevanje tega naziva, ki v prevodu pomeni "moj gospod", prestavil za deset let, torej na 75, ko naj bi duhovnik oziroma škof odšel v pokoj. Sveti sedež je pojasnil, da je do odločitve prišlo predvsem zaradi omejevanja karierizma znotraj Katoliške Cerkve. Bolčina je komentiral tudi potezo papeža Frančiška, ki je k jutranjim svetim mašam povabil vernike in duhovnike rimskih župnij.
Monsignor je častni naziv duhovnikov, škofov in nadškofov v Katoliški cerkvi. Naziv izhaja iz francoskega "mon seigneur", pomeni "moj Gospod". Ta naziv določenim duhovnikom podeli papež, ki pa bo po novem glede tega strožji. Naziv bodo prejeli tisti duhovniki, ki so starejši od 65 let, novico so že prejeli vsi nunciji v raznih deželah s pojasnilom, da tistim, ki so naziv že prejeli, ta ostane.
"Do 65-leta nihče ne gre v pokoj, nihče še ni popolnoma pokazal svojih sposobnosti," je povedal Bolčina, ki je spomnil, da naslovi ne izhajajo iz zadnje večerje, ko je Jezus svojim učencem dejal, da je monsignor, "moj Gospod" tisti, ki služi, in ne tisti, ki nosi ta naslov. "Sveti oče si prizadeva, da bi bila Cerkev vedno bolj pristna, vedno bolj podobna prvi krščanski skupnosti, da bi današnji apostoli, škofje bili vedno bolj podobni prvim škofom, prvim dvanajsterim apostolom. Tisti veliki četrtek ni bilo tega naziva in tudi ne vidim, zakaj bi bil danes ta naziv med nami."
Bolčina je še dejal, da če duhovnik dobro dela, je prav, da je pohvaljen, vendar sam meni, da razkazovanje ali pa iskanje kakšne posebne časti v Cerkev ne spada. Spomnil je na potezo papeža Pavla VI., ki je iz 14 različnih oblik teh naslovov obdržal zgolj tri, in sicer: apostolski protonator, prelat Njihove svetosti in monsignor oziroma kaplan Njihove svetosti. "Biti kaplan pomeni biti v službi Cerkve, zato se mi zdi papeževa poteza najprej v smislu in v cilju njegovega delovanja, ki ni iskanje zunanje časti, ampak je iskanje izgubljenih ovc."
Papež Frančišek v času svojega mandata kot nadškof v Buenos Airesu od leta 1998 do 2013, ni nikoli Svetega sedeža zaprosil za podelitev naziva monsignor.
Na vprašanje, kako ocenjuje papeževo potezo, da k jutranjim mašam v Dom svete Marte povabi duhovnike in vernike rimskih župnij, pa je Bolčina odgovoril, da gre za povsem logično potezo, ki jo je napovedal že ob izvolitvi, ko se je na množico na Trgu svetega Petra najprej obrnil kot rimski škof. "Njegova maša je vedno javna maša, ne obstajajo privatne maše, nimamo privatnih zakramentov. Bog deluje po ljudeh vidno, javno. Na ta način želi sveti oče razbremeniti našo stoletno zavest, da je papež zaprt za vatikanskimi zidovi."
"Tisti, ki se bodo udeležili maš papeža Frančiška, morajo imeti globoko vero in jim ne sme biti pomembno zgolj to, da bi videli papeža, ampak da bi skupaj s Petrovim naslednikom obhajali evharistijo," je še dejal Bolčina.