Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Rok MihevcRok Mihevc

Leljak: 10. februarja bo v Sloveniji prvič spregovorila mrtva žrtev

Slovenija | 29.01.2014, 21:20

"10. februarja bo v Sloveniji prvič spregovorila mrtva žrtev. Upam, da bo to korak naprej in da nam bo Stjepan Crogorac kot mrtev pomagal, da se soočimo z zgodovino," je za oddajo Pogovor o na Radiu Ognjišče, v kateri smo govorili o spravi in o akcijah nekdanje Službe državne varnosti (SDV) v času nekdanje Jugoslavije povedal publicist in predsednik Društva za raziskovanje polpretekle zgodovine RS Roman Leljak. Prepričan je, da se je z zadnjimi odkritji v primerih Stjepana Crnogorca in Nikice Martinoviča počasi začela lustracija. Predsednik društva Združeni ob Lipi sprave profesor dr. Janez Juhant pa je dejal, da dokler v Sloveniji ne bo volje za dejanja, ki bi vodila k spravi, do te tudi ne bo prišlo.

Leljak je na vprašanje ali je dobil odgovor o tem, ali je nekdanji predsednik države Milan Kučan vedel, da je Silvo Gorenc leta 1972 ugrabil in likvidiral Crnogorca in odgovor nekdanjega šefa Službe državne varnosti Janeza Zemljariča, zakaj je leta 1975 umrl Nikica Martinovič dejal: "Mislim, da odgovore že poznam. Ta vprašanja sem zastavil zaradi njih v moji knjigi, ki upam, da bo do konca meseca izšla bom odgovoril na ta vprašanja. Ti odgovori so zelo jasni. Kučan je vedel."

Leljak meni, da v Sloveniji pravkar poteka lustracija. "Smemo in upamo povedati. Jaz sem upal in znal povedati: gospod Milan Kučan, sedeli ste na seji Centralnega komiteja, kjer ste na isti seji, zaradi uspešnosti SDV, sprejeli sklep, da se SDV dodelijo dodatna sredstva, se pravi dodelili ste dodatna sredstva službi, ki je delala zločine v tujini, ki je ubijala, postavljala bombe in zato ima Milan Kučan odgovornost, veliko moralno odgovornost," je povedal Leljak. Vse, ki bi karkoli vedeli o delovanju nekdanje Udbe pa pozval, da naj pokličejo na njegovo telefonsko številko 041 288 170 in mu zaupajo zgodbe.

Na vprašanje, kako daleč sta primera, ki ju je vložil na avstrijsko sodišče, prvi zadeva Janeza Zemljariča, drugi Milana Gorenca in njegove sodelavce, pa povedal: "Oba postopka sta intenzivna. V obeh postopkih sodeluje tudi slovenska policija, pričakujem rezultate. Računam, da bosta obe državi, tudi Slovenija, naredili nekaj, da končno za vso gorje, ki je nastalo po vojni nekdo pride na sodišče in se bo moral zagovarjati, do sedaj takega primera nismo imeli."

Profesor Juhant je na vprašanje o tem, zakaj ne pride do sprave opozoril na strah, ki je še vedno prisoten med ljudmi. "Ljudje se bojijo ali pa lahko rečemo, da se na nek način vsi bojimo tega, tako težkega bremena, ki bremeni slovenski narod."

Prepričan je tudi, da dokler politika ne bo sposobna enotno nastopiti proti nekdanjemu režimo, do sprave ne bo prišlo. "Ko smo poslušali razpravo (na komisiji državnega zbora za človekove pravice, ki je razpravljala o delovanju nekdanje SDV) sem seveda pričakoval, da bodo nekateri strankarski veljaki iz PS ali SD govorili tako kot so, vendar če bi imeli resen namen, tako kot so govorili, da so za to, da se te zadeve uredijo, potem bi seveda pričakoval, da bodo pozdravili tudi vsa dejanja, ki bodo k temu vodila. Se pravi, da bodo zahtevali od odgovornih, sodnih in vseh drugih organov, da to spremljajo in dokler te volje v celoti pri nas ne bo, je zelo težko. Ampak vsak korak, ki vodi k temu je seveda treba pozdraviti."

V oddaji je po telefonu sodeloval tudi publicist Igor Omerza, ki je pozdravil raziskovanja v Udbovskih arhivih.

Vabljeni k poslušanju oddaje.

Slovenija, Oddaje
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...