Maja MorelaMaja Morela
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tone GorjupTone Gorjup

Druga ustavna presoja davka

Slovenija | 03.01.2014, 14:54

Združenje občin Slovenije je danes vložilo zahtevo za oceno ustavnosti zakona o davku na nepremičnine skupaj s predlogom za začasno zadržanje izvajanja in absolutno prednostno obravnavo. Predsednik združenja Robert Smrdelj je poudaril, da obstaja velika verjetnost, da zakon pade. To je druga zahteva za oceno ustavnosti, prvo je vložil SDS, napovedana pa je še ena.

Zahtevo za ustavno presojo nepremičninskega davka je združenje občin vložilo skupaj s pobudnikoma peticije proti davku, Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije in stranko SLS. V združenju med drugim izpostavljajo, da bo zakon posegel v avtonomijo lokalnih skupnosti in povzročil velik izpad njihovih finančnih virov. Predsednik združenja in župan Pivke Robert Smrdelj meni, da obstaja velika verjetnost, da davek pade. „Mislimo, da je potrebna neka nova pretvorba nadomestila za stavbno zemljišče v nov zakon o davku na nepremičnine, razliko, s katero se bo krpalo državni proračun, pa bi lahko pokrili s kriznim davkom, ki bo bolj korekten in pošten do zavezancev.“

Nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča je z okoli 200 milijoni evrov predstavljalo devet odstotkov vseh prihodkov občin, kar je zanje pomenilo tudi razvojno orodje, poudarja Smrdelj. Od davka bodo občine dobile precej manj, poleg tega pa bo tudi njih udaril po žepu. „Izračuni kažejo, da bodo občine plačale približno 30 milijonov davka na nepremičnine, predvsem za šole, vrtce, zdravstvene domove, igrišča in podobno, nelogična se zdi tudi stopnja 0,5 odstotna.“

Davek je nepošten, nepravičen in zavira razvoj malega gospodarstva, pa je opozoril podpredsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije in predsednik upravnega odbora zbornice Branko Meh. Kot je opozoril, v obrti in podjetništvu ni več kaj vzeti. Da zakon nalaga nove davke in obenem jemlje delo, je prepričan predsednik SLS Franc Bogovič.

V zahtevi za oceno ustavnosti omenjenega zakona vlagatelji dvanajstim členom očitajo 17 neskladij z ustavo. Opozarjajo, da je v zakonu med drugim kršeno načelo enakosti pred zakonom, načelo pravice do sodnega varstva in pravica do zasebne lastnine.

Bogovič je prav v teh dneh opozicijske poslance ter državni svet pisno pozval, naj preučijo in morebiti tudi dopolnijo še tretjo zahtevo za oceno ustavnosti ter prispevajo svoje podpise. V tretji zahtevi bodo izpostavili predvsem problematiko obdavčenja karitativne dejavnosti v prostorih verskih skupnosti.

Slovenija, Politika, Kmetijstvo
Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc) Koledniki v prestolnici (photo: Rok Mihevc)

Kraljevi obisk v prestolnici

Slovenska prestolnica je danes gostila vseslovensko srečanje kolednikov ob 30. obletnici Trikraljevske akcije v organizaciji Misijonskega središča. Na njem se je zbralo blizu 500 kolednikov s ...

Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko) Dr. Matej Tušak (photo: Tanja Dominko)

Dr. Matej Tušak: V vladi ni kompetentnih ljudi

Da ima koalicija v načrtu sprejeti še paleto zakonskih predlogov, je jasno, a vprašanje je, kam bo zavila. Po mnenju psihologa dr. Mateja Tušaka iz tedna v teden dobivamo na mizo stvari, ki ...