Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Alen SalihovićAlen Salihović

VIDEO: Papež Frančišek ob svetovnem dnevu migrantov in beguncev: Nikoli ne izgubite upanja

Svet | 19.01.2014, 14:14

V vetrovnem rimskem dopoldnevu se je na Trgu sv. Petra v Vatikanu zbralo veliko število romarjev, ki so želeli prisluhniti besedi papeža Frančiška, z njim moliti angelovo čaščenje in prejeti blagoslov.

Med prisotnimi je bilo danes veliko migrantov in beguncev, ki so vsaj začasno zatočišče našli v Italiji. Sveti oče jim je ob današnjem dnevu priseljencev in beguncev namenil posebno pozornost. Spomnil je na številne stiske, pomanjkanje dela in temeljne osebne zaščite. Skupaj z vsemi ostalimi je za vse na glas zmolil Zdravamarijo. Priseljence in begunce je s sebi lastno toplino spodbudil, naj nikoli ne izgubijo upanja v boljši jutrišnji dan, podobno kot to izraža letošnje geslo: „Migranti in begunci: boljšemu svetu naproti“.

Papež Frančišek je opoldne spregovoril o Jezusovih držah, ki naj bi vedno bolj postajale tudi drže vseh, ki si imamo za kristjane. Spomnil je, da v evangeljskem odlomku današnje nedelje Janez Krstnik imenuje Jezusa Jagnje Božje, „ki odjemlje greh sveta“ (Jn 1,29). Sveti oče je najprej pojasnil, da beseda „odjemlje“ pomeni da „privzdigne“, „nadene samemu sebi“. In Jezus je prišel na svet, da bi svet osvobodil suženjstva grehu in bi sebi nadel krivdo sveta. In to je naredil z ljubeznijo, tako da je ljubil. Dejal je: „Nobenega drugega načina ni, s katerim bi lahko premagali zlo in greh , če ne z ljubeznijo, ki vodi do darovanja svojega življenja za druge.“

Papež Frančišek je v nadaljevanju pojasnil, da v Novi zavezi najdemo večkrat zapisan izraz „jagnje“ in to vedno v odnosu do Jezusa. Ta podoba nas lahko preseneča, saj Jagnje gotovo ni žival, za katero bi bila značilna moč in odpornost, a si kljub temu nadene neznosno breme. Ogromno gmoto zla odstrani jagnje, tako šibko in krhko bitje, ki je simbol poslušnosti, krotkosti in nezaščitene ljubezni. To naredi z žrtvovanjem samega sebe. Jagnje ne vlada, temveč je ubogljivo; ni napadalno, temveč je miroljubno; ob kakršnem koli napadu ne kaže krempljev in zob, temveč trpi in oprošča. In takšen je Jezus, on je kot jagnje, je dvakrat ponovil sveti oče. Nato je zastavil vprašanje o pomenu podobe jagnjeta za nas, Jezusove učence: "Kaj za Cerkev, za nas danes pomeni biti učenci Jezusa, Božjega Jagnjeta? Pomeni na mesto zlobe postaviti nedolžnost preprostost, na mesto sile - ljubezen, na mesto prevzetnosti - ponižnost in na mesto iskanja ugleda – služenje. Kar nekaj dela je s tem! Mi kristjani moramo tako ravnati: na mesto zlobe moramo postaviti preprostost, na mesto sile - ljubezen, na mesto prevzetnosti - ponižnost, na mesto iskanja ugleda – služenje. Biti učenci Jagnjeta pomeni ne živeti kot v obleganem mestu, temveč kot v mestu na vrhu gore, ki je odprto, gostoljubno in solidarno. Pomeni ne gojiti drže zaprtosti, temveč Evangelij predložiti vsem in s svojim življenjem pričevati, da nas hoja za Kristusom dela svobodnejše in bolj vesele."

S to spodbudo je papež Frančišek sklenil današnji opoldanski nagovor.

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...