
100-letnica tednika Novine
Na Goričkem slovesno ob stoletnici tednika Novine
| 09.12.2013, 16:08
Na Goričkem so na praznik brezmadežnega spočetja Device Marije obhajali prav poseben jubilej. Spomnili so se, kako je pred sto leti izšla prva številka tednika Novine. Ob tej priložnosti so odprli posebno razstavo v Srebrni hiši v Martinju, hkrati je v nekoliko drugačni obliki izšla tudi nova številka škofijskega glasila Poti k Bogu.
Prva številka prvega prekmurskega tednika je izšla 8. decembra 1913. Pobudnik in prvi urednik Novin je bil je bil Jožef Klekl starejši. "Zdi se, da je Klekl ustanovil Novine, predvsem da bi omejil madžarski, kot je sam dejal, brezbožni liberalizem, in ker je slutil, da prihaja komunizem oziroma boljševizem," je na slovesnosti, s katero so počastili pomembno obletnico, poudaril murskosoboški škof Peter Štumpf. Poslanstvo Novin je ob tej priložnosti orisal Stanislav Zver. Kot je dejal, je ta tednik prekmurskega človeka spominjal na to, da je Slovenec. "Njegov pogled so usmerjale k matici, ga učile brati najprej v gajici, narečnem jeziku, nato še v knjižnem jeziku. Ga gospodarsko, družbeno, kulturno in duhovno usmerjale, vzgajale, dvigale, vse to v krščanskem duhu, vedno so na osnovi nedeljskega evangelija prinesle tudi duhovno misel. Obenem so bile za prekmurskega Slovenca predvsem prvi dve desetletji skoraj najmočnejše komunikativno povezovalno sredstvo doma, z vojaki, zdomci in izseljenci," je pojasnil. Novine so imele v najboljših letih skoraj 6 tisoč naročnikov. Zaradi začetka druge svetovne vojne so nehale izhajati 3. aprila 1941.
"Vemo, da imajo tisk, radio, televizija, spletne strani veliko moč oziroma imajo veliko moč tisti, ki imajo te medije v rokah, saj vplivajo na oblikovanje mišljenja ljudi, na njihovo ravnanje. Ti vplivi so lahko dobri, a lahko so tudi slabi. Jožef Klekl se je tega zavedal, zato je z vso močjo branil katoliški tisk, ga podpiral," je spomnil Lojze Kozar mlajši, ki je v murskosoboški škofiji voditelj odbora za medije. Škof Štumpf je prepričan, da v luči Novin tudi zdajšnji katoliški mediji lahko v naš prostor prinašajo transparentnost, kristalno čistost resnice in poskušajo iskati malega človeka v njegovem vsakdanu. "Da ne pišemo samo velikih zgodb o velikih, navidezno pomembnih ljudi, ampak da znamo pisati tudi velike zgodbe malih, skritih ljudi, ki so lahko etično in hkrati tudi versko zgled ter nam imajo kaj povedati," je dodal.
V spomin na okrogli jubilej bo ostala tudi tokratna številka glasila murskosoboške škofije Poti k Bogu, ki je izšla v obliki Novin. "Je hvaležen spomin Jožefu Kleklu starejšemu, vsem urednikom, piscem, širiteljem in bralcem. Pa tudi vabilo, da bi ohranjali duhovne, kulturne in narodne vrednote. Da bi tudi po novih poteh drug drugemu podarjali resnico, dobroto in lepoto," je poudaril Kozar.