Slavi KoširSlavi Košir
p. Silvo Šinkovec (foto: Igor Modic)
p. Silvo Šinkovec

Molitev premika gore

| 03.10.2013, 11:52

Številne so male in velike skrivnosti Onega sveta, ki nam ni dostopen, pa vendar so nam vse te skrivnosti tako blizu. Ta stavek je izrekel jezuit p. Silvo Šinkovec v večerni oddaji v sredo. 2. oktobra v sklopu Radijske kateheze. Gostimo ga vsako prvo sredo v mesecu. Najbolj temeljna resničnost je, da se brez Boga ne da živeti. Ta svet je tako narejen in človek je tako ustvarjen, da samo z Bogom, samo z božjo milostjo lahko deluje, v nasprotnem se vse podre.

Izrinili smo religiozni moment

p. Silvo Šinkovec: „Tudi Marija Favstina Kowalska, redovnica, katere god je 5. oktobra, nam je dana za to 21. stoletje, da bi se zavedali, kako stran od Boga je šel ta svet, ta novi vek s svojim racionalizmom, filozofijo, potrošništvom, s svojim eksplicitnim ateizmom, znanstvenostjo in z znanstveno razlago, ki v mnogih stvareh preprosto ne držijo, ker so izrinile religiozni moment in če tega momenta ni, se kar naenkrat znajdemo v vakuumu. Nekatere stvari ne držijo več. In kaj se zgodi, človek se znajde v globoki krizi. Ne sledi več svojim lastnim filozofijam in jim ne verjame. Na kaj naj se nasloni? Hkrati pa, ker Boga ne pozna, greši. In ves zahod je kot kultura, v načinu življenja, tako daleč od Boga.“

Bog je popolnoma izpodrinjen iz našega sveta

p. Silvo: „Stoletja se uči na Univerzah, da Boga ni, na sto načinov to dopovedujejo, v vseh nakupovalnih središčih govorijo, da Boga ni, da bo dovolj za srečo ljudi, če bomo imeli vse te stvari in jih kupili. Če greste v kinodvorane, Bog je popolnoma izpodrinjen iz naše kulture. Nepomembna tema. Vse drugo je bolj pomembno. Redko kateri režiser se v gledališčih resno loteva Boga, tako, da bi človeka odpiral religioznim razsežnostim. Kar pomeni, da iz tega mnoštva produkcije sodobne umetnosti in znanosti je Bog izrinjen. Kako naj se Bog potem manifestira danes in tej kulturi? Bog je usmiljen in tudi danes se sklanja k nam, ponuja nam roko. Delček tega pa mora biti na naši strani, da ga res želimo sprejeti. Sprejeti moramo ta klic, verjemimo, da je Bog usmiljen in, da je ljubezen. Ko sprejmemo, da Bog obstaja in, da je ta Bog ljubeči Bog, takrat se spreobrnemo. Takrat zapustimo svoje ateistične filozofije, ki ne računajo na religiozni moment. Pot do Boga je molitev.“

Bogate so bile misli jezuita p. Silva Šinkovca tudi o molitvi. Povabljeni k poslušanju celotne oddaje v audio arhivu Radijske kateheze.

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...