Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Je vlak za pripombe na obdavčitev nepremičnin že odpeljal?

Slovenija | 16.10.2013, 14:30 Tanja Dominko

Medtem ko bo vlada na jutrišnji seji verjetno potrdila obdavčitev nepremičnin, je bil današnji dan tako priložnost za še zadnja opozorila, kaj bi ta obdavčitev pomenila za družine z več otroki, starejše, gospodarstvo, verske skupnosti in nenazadnje tudi za mlade. Novinarsko konferenco so tako dopoldne pripravili v Civilni družbi za pravično Slovenijo, ki povezuje 44 civilnodružbenih organizacij. Popoldne pa bo potekalo srečanje predsednice vlade s predstavniki upokojencev in verskih skupnosti.

Katoliška cerkev, Evangeličanska cerkev, Srbska pravoslavna cerkev in Evangeljsko-binkoštna cerkev, ter Islamska skupnost v Sloveniji so že septembra napovedale ustavno presojo zakona, če bo ta obdavčil sakralne objekte. Tajnik Slovenske škofovske konference dr. Tadej Strehovec je tedaj poudaril: „Številne nepremičnine, ki služijo izvajanju verskih dejavnosti, še posebej bogoslužja, bodo podvržene obdavčitvi, s čimer se bodo stroški njihovega vzdrževanja znatno povečali. Takšna davčna politika bo vodila v neposredno omejevanje in ukinjanje bogoslužne, vzgojne, izobraževalne ter dobrodelne dejavnosti in odprodajo stavb.

Vlada pomislekom ni prisluhnila- po zadnjem predlogu bi bili namreč obdavčeni tudi sakralni objekti, in sicer enako kot javne stavbe in kulturni spomeniki s pol odstotno stopnjo odstotka. Včeraj so se z ministrstvom za finance znova usklajevali predstavniki kmetov, a bili razočarani. Po novem naj bi bili namreč obdavčeni tudi varovani gozdovi in neplodna zemljišča. Danes so se kot rečeno oglasili tudi predstavniki Civilne družbe za pravično Slovenijo. Ocenjujejo, da je način uveljavljanja davka na nepremičnine zelo nedomišljen in procesiran na izrazito sporen način. Vladno gradivo je pomanjkljivo, nesprejemljiv pa je tudi hitri postopek, po katerem se zakon sprejema. Mitja Štular. „Sistemski ukrepi in zakoni, kakršen je ta, ki imajo tako globoke posledice, se nikoli ne sprejemajo na tak način. To je nedopustno. In zato zahtevamo, da vlada od tega odstopi in dopusti čas za normalno razpravo in odprto izmenjavo mnenj.“ Meni tudi, da novi davek na nepremičnine pomeni nevarnost nove nacionalizacije.

Namreč obremenitve bodo bistveno višje, kot so sedaj. Ne le take, kot jih navaja vlada. Ne smemo pozabiti, da je občinski delež v izhodišču 50 odstoten, možno pa je, da se poveča za 2,5 krat, kar pomeni, da na koncu pristanemo precej na višjih številkah. To pomeni, da bo na koncu obdavčitev lahko narasla za tri do petkrat.“

Po oceni Civilne družbe za pravično Slovenijo bi morala vlada krizo reševati z drugimi ukrepi. Nepremično premoženje ni edino, in nikakor ni moč sklepati, da gre pri tistih, ki imajo morda večjo nepremičnino, za luksuz oziroma bogastvo. V Civilni družbi predlagajo, naj se nepremičnine ovrednoti po vzoru zakona o uveljavljanju pravic iz javnih sredstev, ki stanovanja do primerne velikosti ne upošteva kot premoženje družine.

Tomaž Merše iz Družinske pobude je poleg tega omenil naslednje: „Standard bivanja v posamezni nepremičnini je močno odvisen od števila prebivalcev v tej nepremičnini. Država mora biti, če gleda trajnostno, vzdržno, ekološko in trajnostno, usmerjena k temu, da so nepremičnine čim bolj izkoriščene. Zato je prav, da je stopnja obdavčitve odvisna od števila prebivalcev v tej nepremičnini.

Dejal je še, da so vrednosti v evidenci Geodetske uprave pomanjkljivo določene. "Na ceno nepremičnine namreč najbolj vpliva lokacija, in tako je lahko ocenjena vrednost zelo preproste hiše za veliko družino enaka vrednosti luksuzne vile poleg nje," je poudaril Merše.

V Civilni družbi za pravično Slovenijo poleg tega menijo, da bo obdavčitev nepremičnin negativno vplivala tudi na osamosvajanje mlade generacije, saj bodo najemniška stanovanja verjetno še težje dostopna, predvsem pa dražja. V imenu starejših pa je bila ostra Justina Pančur. Poudarila je, da bo vlada njeno generacijo pahnila v nezavidljiv položaj, „kjer bo obdavčila tisto premoženje, ki so ga vse življenje ustvarjali. To premoženje naj bi bilo obdavčeno zato, da bi bile plačane bančne luknje za tiste ljudi, ki živijo v oazah.“

Aleš Primc pa je dejal, da v civilni družbi ne nasprotujejo pravični obdavčitvi nepremičnin. Sami bi se zavzeli za še večjo obdavčitev zlasti ene kategorije. „To so predvsem špekulantski nakupi nepremičnin. Mi vemo, da so si nekateri v tej državi v zadnjih dvajsetih letih nagrabili ogromno premoženje in kupili kar nekaj nepremičnin.“

Primc je potrkal na vest celotni politični oblasti. „Za te spremembe je enako odgovorna koalicija kot opozicija. Če slednja ne bi podprla referendumskih sprememb, bi še danes imeli možnost zavrniti spremembe na referendumu. Zato pričakujemo od politike ne le to, da se bo poenotila s civilno družbo, ampak tudi sama med seboj.“

Ob koncu so v Civilni družbi za pravično Slovenijo posredovali še zahtevo, da naj vlada v najkrajšem času sprejme njihove predstavnike in odstopi od namere po hitrem postopku sprejemanja zakona o davku na nepremičnine. V nasprotnem primeru so zagrozili z državljansko nepokorščino.

Slovenija, Politika, Sociala
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...