Pogovor s Francem Cukjatijem
| 12.09.2013, 14:13 Matjaž Merljak
V Buenos Airesu je sedem slovenskih domov. Še pred desetimi leti je imel vsak svojega slovenskega duhovnika, zdaj delujeta le dva: dr. Jure Rode in France Cukjati. Slednji je bil tudi naš sogovornik. Povedal je, kakšno je njuno delo.
Franci Cukati deluje v predmestju Buenos Airesa. Tam blizu je Slomškov dom, četrt ure vožnje je oddaljena Pristava, kjer je cerkev oz. kapela posvečena sv. Cirilu in Metodu. To nista župniji, ampak športna in kulturna središča z dvoranami in prostori, kjer so ob nedeljah tudi svete maše. V Pristavi imajo s škofovim dovoljenjem prostor, kjer je stalno Najsvetejše. Ta prostor je poleg dvorane in je med tednom zaprt, v nedeljo pa se odpre v dvorano. V teh slovenskih domovih imajo ob nedeljah svete maše, krste pa imajo v središču Buenos Airesa, v Slovenski hiši, kjer je tudi prava cerkev oz. kapela.
V Buenos Airesu deluje sedem krajevnih slovenskih domov. Pred desetimi leti je imel vsak svojega slovenskega duhovnika, izjema je bil je Carapachay, kamor je prihajal bližnji slovenski duhovnik iz San Martina. Skupnost v San Justu pa ima maše že od vsega začetka v župnijski cerkvi v bližini slovenskega doma. To je vsako nedeljo ob 8h. Nasproti doma v San Martinu je kapela šolskih sester, tam je nedeljska sveta maša. Slovensko središče Lanus ima svojo cerkev Marije Kraljice, ki jo oskrbujejo lazaristi. Slovenske in argentinske maše tudi tudi šola.
Msgr. dr. Jurij Rode mašuje za rojake v San Justu in Carapacahyu, v San Martinu pa Igor Grohar, ki sicer deluje na argentinski župniji. Pozna se pomanjkanje slovenskih duhovnikov. V bogoslovje je vpisan sin slovenskih staršev, a je vpisan v argentinsko škofijo. Občasno pomaga kot bogoslovec.
Glavno delo slovenskih duhovnikov temelji na slovenskih osnovnih šolah. Zaradi pomanjkanja duhovnikov verouk poučujejo laiki, duhovnik ima posebno pripravo na prvo sveto obhajilo, letos bo novembra tudi sveta birma - na praznik Kristusa Kralja naj bi zato v Argentino prišel škof Peter Štumpf. Slovenski duhovnik Franci Cukjati poučuje tudi srednješolske tečaju v Slovenski hiši. Med tednom obiskuje bolnike in ima druga srečanja in predavanja. Ob sobotah je verouk, spovedovanje in mesečne svete maše. Ob nedeljah mašujeta vsak za svojo slovensko skupnost.
Povezanost z mladimi: Franci Cukjati na srednješolskem tečaju poučuje verouk. V prvem in drugem letniku poučujejo katehistinje, v tretjem in četrtem letniku ga poučuje on, v petem letniku pa je predmet Svetovni nazor. Pomaga tudi v Slovenski fantovski zvezi in Slovenski dekliški organizaciji. Pripravljajo mladinske maše in športne dejavnosti. On je njihov duhovni asistent. V preteklosti je imel vsak dom svojega, zdaj jim pomaga po svojih močeh.
Franci Cukjati je spremljal mlade iz Argentine, skupino Rast ob njihovem poletnem obisku v Sloveniji. Z njimi je bil skupaj na letališču, trikrat se je z njimi srečal. Spregovoril je tudi o pripravah na potovanje v Slovenijo. V Sloveniji je bil v tem poletju tudi zaradi praznovanja 30. obletnice duhovniškega posvečenja.
Študij teologije je začel v argentinski nadškofiji. V Buenos Airesu je naredil dve leti filozofije, od 1980 do 1984 je bil v ljubljanskem bogoslovju, leta 1983 je bil v Ljubljani posvečen in tako inkardiniran v ljubljansko nadškofijo. Od 1984 deluje med Slovenci v Argentini. Od 1990 do 1993 je bil na praksi v Ljubljani, pomagal je še v Šmihelu pri Novem mestu in v Šmartinu pri Kranju
Rodil se je v Argentini, leta 1949 sta se starša preselila tja. Poročila sta se v Avstriji, kjer sta se tudi spoznala. V družini je devet otrok, trije so bili duhovniki: eden je duhovništvo pustil, eden pa pomaga slovenskemu duhovniku v Mendozi.
Dr. Jure Rode je vpisan v argentinsko škofijo, a vedno pomaga Slovencem. Pozna se pomanjkanje duhovnikov.
Rojaki so veseli, da so lahko ob nedeljah in praznikih pri slovenskih mašah. Cenijo jih tako starejši kot mladi. Res pa mlajši želijo, da so določene stvari v španskem jeziku, ki ga bolj govorijo.
Povedal je o stikih s kardinalom Bergogliom, sedanjim papežem Frančiškom. On je bil nadškof, ki je sprejel slovensko središče v argentinski nadškofiji. Vsak slovenski duhovnik je bil sprejet tudi v to njegovo nadškofijo. Poznal ga je osebo. Čudi se veliki spremembi, vedno je bil zelo resen in delaven. To lahko pripišemo milosti Svetega Duha.
Po vrnitvi ga čaka priprava na birmo v novembru. Alojzij Šuštar je bil prvi ljubljanski škof, ki je prišel birmat v Argentino, prišli so tudi drugi (nadškofa Uran in Rode, škofa Jenko in Štumpf), ki so bili zadolženi za pastoralo Slovencev po svetu.