Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Alen SalihovićAlen Salihović
bl. Anton Martin Slomšek (foto: ARO)
bl. Anton Martin Slomšek

Škof Lipovšek: Slomšek ne bo dovolil, da bi njegova dediščina žalostno obtičala

Slovenija | 21.09.2013, 00:30

„Zdaj delamo temeljito pokoro in skušamo reševati, kar se reševati da,“ je pred jutrišnjo Slomškovo nedeljo dejal celjski škof in apostolski administrator mariborske nadškofije Stanislav Lipovšek. Vse je pozval k molitvi za Cerkev na Slovenskem. Obenem je povabil na praznovanje skorajšnjega godu prvega slovenskega blaženega. Jutri popoldne slovesnost pripravljajo v župniji Nova Cerkev, kjer je bil Slomšek kaplan od leta 1827 do 1829.

Škof Stanislav Lipovšek je v pogovoru za Radio Ognjišče poudaril, da je blaženi Slomšek naš Mojzes, naša luč in vodnik, „tako s svojim apostolskim delovanjem, s tem, kar je napisal, in kot svetnik s svojo priprošnjo“. Dejal je, da se prvemu slovenskemu blaženemu, prej kot župnik, zdaj kot upravitelj njegove dediščine, redno priporoča. Škof Lipovšek je dejal, da so težave mariborsko nadškofijo „zadele po krivdi človeške slabosti, poleg so bili ljudje z imenom in priimkom, temu bi se lahko izognili, a smo žal zaupali nekim neevangeljskim potem in načrtom. Zdaj delamo temeljito pokoro in skušamo reševati, kar se reševati da. To je tudi moja naloga, naloga apostolskega administratorja, da skupaj s sodelavci poskrbim, da se duhovno poslanstvo škofije nadaljuje nemoteno in da skušam s strokovnjaki reševati ta zapletena finančna vprašanja. A vse je res odvisno od božjega blagoslova in Slomškove priprošnje, zato se mu redno in zaupno priporočamo in upam, da bo on rešil to svojo dediščino.“

Nedeljska slovesnost nas želi po besedah škofa Stanislava Lipovška spomniti na to, kdo in čigavi smo, ter nas spodbuditi k poglobljeni molitvi. „Predvsem da bi, kolikor se da, zadeve uredili in da bi čim prej dobili novega rednega nadškofa ter da bi se delo nadaljevalo, kot ga je Slomšek imenitno začrtal, ko je prenesel škofijski sedež iz Št. Andraža v Maribor, ko je ustanovil tudi škofijske ustanove, zlasti bogoslovje in teološko fakulteto, ki še danes delujejo. To so res imenitni zakladi in darovi, ki jih skušamo ohranjati ter jih prilagajati nalogam in potrebam našega časa.“

Celjski škof Stanislav Lipovšek želi, da bi se nedeljske svete maše udeležilo veliko število vernikov in duhovnikov, kar bi pomenilo, „da bomo na novo stopili v Slomškovo sporočilo, ki je nadčasovno in ga obsega njegovo vodilo „Sveta vera bodi vam luč ... “ - in to vero naj bi res živeli, - „... materni jezik“ - to se pravi tudi kultura - „...pa ključ do zveličavne omike“. V tem se lahko najdemo vsi, verni in neverni.“

Blaženi Anton Martin Slomšek je s svojo apostolsko gorečnostjo, vnemo ter predanostjo Bogu in božjemu ljudstvu pokazal, kaj je bistvo nove evangelizacije - to je apostolska vnema, gorečnost, ki jo je Slomšek izrazil s preprostimi besedami: „Če hočeš druge vneti, moraš sam goreti.“ Škof Stanislav Lipovšek je v pogovoru za naš radio zato dejal: „Slomšek je resnično predhodnik nove evangelizacije, ker je že v svojem času zaslutil tiste tokove in tista znamenja, ki so potem v našem času privedla do rezultatov, ki so žalostni, to pomeni do načina življenja, kakor da Boga ni.“

Trenutni upravitelj dediščine blaženega Antona Martina Slomška nas je vse povabil k molitvi za Slomškovo kanonizacijo. „Osebno sem prepričan, da Slomšek ne bo dovolil, da bi njegova dediščina žalostno obtičala v teh finančnih vodah.“

Slovenija, Cerkev na Slovenskem
Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...