Slavi KoširSlavi Košir
Skromni band (foto: ARO)
Skromni band

Živeti na polno - povabilo v Stično

| 29.08.2013, 18:58

Bližamo se sklepu počitnic. To je obenem že napoved skorajšnjega začetka vsakoletnega festivala v Stični, celodnevnega dogajanja za mlade, ki ga z veliko skupino animatorjev, voditeljev in prostovoljcev, tretjo soboto v septembru pripravlja Društvo katoliške mladine, Društvo SKAM. V napoved tega pomembnega dogodka, morda najpomembnejšega za mlade v Cerkvi na Slovenskem, smo v Dijaški oddaji gostili tri mlade, ki so brez olepševanj povedali svojo zgodbo iskanja in življenja po in v veri.

Rok Mulec

Slepota mi ne pomeni oviro. Je dejstvo, s katerim živim od rojstva in tega ne morem spremeniti. Slepoto sem se naučil sprejemati, tudi skozi to, da Bog vsakogar postavi pred preizkušnje, nas postavi v določene položaje, preko katerih hočei, da preko preizkušenj nekaj dosežemo, se naučimo, spremenimo na bolje. Vsak od nas ima kaj, s čimer se bolj ali manj uspešno spopada. Če to znamo izrabiti, videti preizkušnjo kot možnost, kot priložnost in se ob tem zmoremo vprašati, le kaj Bog želi da spoznam, potem je to velika milost. Jaz sem imel srečo. Vse skupaj se je začelo pred devetimi leti, ko sem šel na duhovne vaje v Želimlje. Tam sem nadaljeval tudi šolo. Vzgojitelja sem takrat vprašal, kako naj molim in dejal mi je, naj začnem morda tako, da zvečer potegnem črto pod dan.

Na ta način sem začel razvijati svoj osebni odnos z Bogom in tudi imeti odnos do tega kar sem, do svoje slepote, do ostalih napak in tudi vrlin, kolikor jih pač imam.“ Zakaj v Stično, na festival: „Tisti, ki še ne veste, Stična je zakon. Še bolj zakon pa je Bog, ki se vam bo razodeval preko toliko različnih skupin in posameznikov. Če še niste bili na Festivalu mladih, morate priti in se prepričati sami. Vsi, ki pa poznate dogajanje v Stični, pa veste, kaj vas čaka, zato vam želim le, da bi uživali do konca in imejte radi Gospoda.“

Mateja Kališnik

Moja zgodba je za mnoge pretresljiva. Pri trinajstih letih sem, tudi zaradi ranjenega družinskega deblja, že spoznala svet droge, prezgodnje spolnosti in nočnih zabav. Leto dni sem blodila in bila popolni odvisnik. Nato sem doživela spreobrnjenje. Posebni Božji dotik, v katerem sem le za hip imela možnost vpogleda v svet nevidnega. Dano mi je bilo jasno razločevanje, kaj je dobro in kaj zlo, kot piše tudi v Svetem Pismu. Ob tem je bilo prisotno tudi močno neverjetno zavedanje, da Bog je in da me le on lahko iskreno ljubi. Ne glede na vse zablode, ki sem jih že spoznala, mi je bilo jasno, da to ni prava ljubezen in to me je gnalo naprej pri vztrajanju na poti za Kristusa. Ena največjih laži trenutnega časa je, da je sreča v užitkih. To je v resnici veliko suženjstvo.“ Povabilo v Stično: „Bog nas spreminja. Počasi. Tudi v Stični. Mladi sprostimo svojo silovito moč in energijo na katoliškem žuru. Stična je zakon. Predvsem zato, ker je toliko mladih. Mladi za mlade. Odlična je tudi glasba. Pridite pogledat, ne bo vam žal. Sprejeti boste, tudi mišljenje med mladimi je drugačno, kot v večini diskotek.“

Janez Meden

Moja glavna, se mi zdi, poklicanost je glasba. Sem bobnar v skupini „Skromni bend“. Ne vem, s katerim inštrumentom bi lahko bolje povedali, da je Bog močen in glasen, kot prav z bobni. Rad igram pri svetih mašah, na oratorijih, slavljenjih. Sploh se trudim čimbolj približati krščansko sporočilo mladim, tudi s prevajanjem video posnetkov govorov različnih profesorjev, duhovnikov, animatorjev, motivatorjev iz angleščine v slovenščino in jih potem tudi objavljam na YouTubu. Moj prvi projekt je prevod devetih video posnetkov iz govora o Teologiji telesa za mlade ameriškega govornika. Po objavi je v nekaj dneh že okrog dvesto ogledov. Mislim, da je pomembno premišljevati, iskati nove pristope pri oznanjevanju.“ Zakaj v Stično:Bistveno sporočilo, se mi zdi, je to, da po smrti ni vsega konca. Vsak mlad si želi živeti, delati, kar mu je všeč. Včasih kdo reče, zakaj se nam Bog ne pokaže. Pa si mislim, ko beremo knjigo, vemo, da ima avtorja, ko opazujemo sliko, vemo, da jo je nekdo narisal. Ko se torej ozrem okrog sebe, si rečem, nekdo je moral ustvariti vse to. Kako tega ljudje ne vidimo? Kaj ni očitno?“

Pridite v Stično, odkrivajte, se srečujte in slavite Tistega, ki je ustvaril nas in vse okrog nas.

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...