Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
p. Silvo Šinkovec (foto: Igor Modic)
p. Silvo Šinkovec

Življenje duš ni samo neko lebdenje. Je daleč od tega!

| 12.08.2013, 10:00

Večerni pogovor za Radijsko katehezo, prvo v avgustu, ko nas je nagovoril in duhovno spodbujal jezuit p. Silvo Šinkovec, je nastajal istočasno, le v drugem studiu, kot video pogovor za naš radio, s kolumbijsko zdravnico Glorio Polo Ortiz, ki jo je zadela strela in je o svoji izkušnji napisala tudi knjigo. Mimo tega nismo mogli v uvodu večernega razmišljanja. Duhovni svet je resničen in bolj tu ter med nami, kot si mislimo ali hočemo priznati.

Neverjetno, vendar resnično

P. Silvo šinkovec: „Poznamo preveč žalostnih zgodb, njena je pravi čudež. To nas seveda nagovori in nas zanima, ker je to veliko znamenje Božjega delovanja. Tako, kot v Jezusovem času, se čudeži dogajajo ves čas skozi zgodovino. Mislim, da je v knjigi, v zgodbi te gospe, nekaj veliko več. Tako vsaj razumem sam. Pretrese nas drugi del, tisto po, ko gre duša ven iz telesa in živi v drugem svetu. Vanj sicer verjamemo, a o njem tako malo vemo. Jezus nam govori v vseh evangelijih, da duša ni mrtva, da duša nekam gre in se njeno življenje nadaljuje. Kakšno je torej to drugo življenje? Poznamo teološke razlage. Duša gre lahko k Bogu, ali ostane v vicih, ali pa gre v pekel, v svet nepredstavljivega trpljenja in je tam pogubljena. Ampak, če pa nekdo tja potuje in o tem pripoveduje, pa to navdušuje in nam da vedeti, da je življenje duš mnogo bolj oprijemljivo in živo, kot si mi predstavljamo. Življenje duš ni samo lebdenje, kot slišimo včasih v preprostih pogovorih. Je daleč od tega. Življenje po smrti je tisto pravo življenje, kjer se intenzivno odvijajo stvari. Seveda pa, kam pridemo in na katero stran, na kateri nivo tega življenja, pa je odvisno od naših odločitev. To je naslednje sporočilo. Duša, ki ji je dano tja potovati in vidi to življenje na drugi strani, se vrne in o tem pripoveduje. Doživi spoznanje, kaj je bilo greh, kaj je šlo v Božji svet in kaj proti njemu. To ni samo zgodba, kaj se je zgodilo njej, ampak se v tej zgodbi vidimo tudi sami. Tu so pa potem naše vrednote, naša stališča, ali imamo vero, delamo dobro in prav? Njene besede vplivajo na naše odločitve. Pri nekaterih se pojavi dvom, seveda spremembe so težke. Začnejo se pogovori, v javnosti ali zasebno. Verjamemo tej zgodbi? To je izziv.“

Kje je bogastvo? Tam, kjer je srce

P. Silvo Šinkovec razlaga: „Na kaj se naslanjamo v življenju? Kaj nam je res vredno in dragoceno?

Če je moje srce v daritvi predano, vstopim v Božji svet. Kaj pa so zemeljski zakladi, bogate žitnice? Kaj bomo imeli od njih? Komu to ostane? To nas ne osreči. Osreči nas srečanje. Človek je velik toliko, kot je vredno tisto, kar ima rad. Če ljubi stvari, je vreden toliko, kot te stvari. Če ljubi človeka, je vreden toliko, kot človek, ki ga ima rad. Če ljubi Boga, je vreden toliko, kot tisti, ki ga ljubi. Tvoj zaklad je tam, kjer je tvoje srce. Kaj torej ljubiš? Če je tvoje srce pri Bogu, boš skrbel za Božje stvari.“

Papež Frančišek pravi: Bodimo avtentični kristjani

P. Silvo Šinkovec: „Smo del družbe, del tega sveta in se hitro oprimemo tudi tistih vzorcev, ki niso evangeljski. Avtentičnost je velika stvar. Biti veren v odnosih. V globini svojega bitja vsak človek hrepeni po Bogu, po resnici, po duhovnem, po dobrem. Pride čas, ko se nam to vprašanje zazdi zelo pomembno. Tudi ljudem, ki niso verni. Vprašanje metafizičnega postaja vse bolj aktualno. Vse bolj s poglobitvijo krize v družbi.“ Kaj je človek, kaj ostane za nami in s kakšno popotnico se bomo preselili v drugačno življenje? Odgovor na to je ključen! Odločitev pa naša in res samo naša.

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...