Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Marta JerebičMarta Jerebič

V svetu je še vedno preganjanih 200 milijonov kristjanov

Svet | 26.08.2013, 19:26

Verska svoboda je bila ena izmed tem, ki so jo obravnavali na zadnjem dnevu letošnjega Rimini meetinga. Po besedah direktorja italijanske veje organizacije Cerkev v stiski, Massima Ilarda, se občutljivost na preganjanje kristjanov izboljšuje. Toda podatek, da v tem času še vedno 200 milijonov kristjanov trpi različne oblike verskega preganjanja, nas ne more pustiti ravnodušne. Massimo Ilardo je v intervjuju za Radio Vatikan spregovoril o svetovnem poročilu verskih preganjanj in o njihovih različnih oblikah.

„Poročilo, ki smo ga predstavili, priča da po številu ljudi na svetu, to je 6,8 milijarde, vsaka peta oseba ne uživa verske svobode. To je velik problem“, pravi sogovornik. Dalje Massimo Ilardo omenja poročilo, ki navaja, da je 75 odstotkov verskega kriminala usmerjenega proti kristjanom. „To pove kako zelo je preganjana krščanska vera“. Iz podatka, da je v svetu preganjanih 200 milijonov kristjanov, je jasno razvidno, da gre za temo, ki je ni mogoče zanemarjati. „Množični mediji pa jo opuščajo ob strani“, še zatrjuje odgovorni za italijansko vejo organizacije Cerkev v stiski.

Na mednarodnem nivoju se nekako opaža pomanjkljiva občutljivost na temo verske svobode. Še posebej s strani velikih mednarodnih organizacij. Massimo Ilardo pri tem poudarja, da to čisto ne drži, „saj je v zadnjih letih bilo mogoče videti veliko občutljivost na ta argument. Še posebej zahvaljujoč zaslužnemu papežu Benediktu XVI.“ Omenja še, da so se v preteklih letih pogovori o tej temi zapirali in se omejevali na intelektualne elite. Danes pa se, še posebej v Italiji, takšni razgovori znajdejo tudi po domovih, in sicer na zelo preprost način. To pomeni, človek na ulici se vpraša: koliko te stane biti kristjan v Pakistanu in koliko te stane biti kristjan v Italiji?

In koliko te stane biti kristjan v Italiji? Massimo Ilardo, direktor italijanske veje organizacije Cerkev v stiski zatrjuje, da se nekatera preganjanja po svetu končajo z mučeništvom. V Italiji pa gre za drugi tip preganjanja, ki je dosti bolj zahrbten, kakor je tudi na srečanju v Riminiju povedal kardinal Tauran. „Gre za skrita preganjanja, zaradi katerih se lahko v določenih trenutkih tudi zgodi, da zanikamo svojo vero“, še pojasnjuje Massimo Ilardo. Ter svoj intervju sklene z vprašanji, ki se jih sprašujejo kristjani v Italiji: In jaz, kakšno mesto zasedam v Cerkvi? Sem nedeljski kristjan ali sem nekdo, ki pričuje na svojem delovnem mestu, za ceno odpovedi dela kariere?

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.