Slavi KoširSlavi Košir
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Tanja DominkoTanja Dominko

Obisk svetega očeta v Lampedusi je znamenje upanja

Svet | 04.07.2013, 09:58

Novico o obisku papeža Frančiška v Lampedusi je tamkajšnja krajevna Cerkev sprejela z največjim veseljem. „To je izredna milost. Izbira Lampeduse za cilj prvega potovanja je sporočilo, ki pomaga na zgodovino gledati z Božjimi očmi,“ je za predstavnike medijev izjavil msgr. Francesco Montenegro, nadškof v Agrigentu. V intervjuju je napovedal, da bodo ključni pojmi, ki bodo spremljali ta dogodek, naslednji: afriški priseljenci, sprejem in krščanska ljubezen.

„Ko sem izvedel, da prihaja med nas, sem se ganil. Res je, da sva se o tem pogovarjala med obiskom Ad Limina. Takrat sem v pogovoru opisal, kako pomembna je Lampedusa tako za brate, ki prihajajo iz Afrike kakor za nas vernike,“ se spominja nadškof Montenegro. „Papež me je pazljivo poslušal in dejal sem: Lepo bi bilo, če bi prišli k nam. In vendar sem sedaj presenečen. Vidim, da je to srce pastirja, ki čuti, da gre za trpečega brata. Trpljenje je dvojno: po eni strani trpijo priseljenci, po drugi strani trpijo domačini, ki jih sprejemajo in jim skušajo nuditi vse, kar je v njihovi moči.“

Sveti oče bo po prihodu v Lampeduso na morju počastil spomin vseh priseljencev, ki so na poti iz Afrike v Italijo izgubili življenje v valovih. „Žal nas ti mrtvi vse prevečkrat ne zanimajo, ker so temnopolti. Brezbrižnosti je veliko. Vprašanje priseljencev mora postati vprašanje vseh Cerkva,“ pravi nadškof.

„Svetemu očetu nameravam spregovoriti o trpljenju, ki trka na naša vrata; o tem, kako domačini sprejmejo te potnike. Ko je bil otok poln novih imigrantov, so ljudje izpraznili omare, dali na razpolago tuše, kosila, stvari, oblačila.“ Nadškof je prepričan, da bo papež izrazil priznanje za to velikodušnost. On kot pastir lahko prinese besede upanja.

Časa za priprave na obisk je malo, le slab teden dni. Papež je jasno povedal, da gre za obisk zasebne narave. „Med nas prihaja tako rekoč po prstih. In tako v resnici je, ko si med ubogimi, moraš vedno stopati mehko in spoštljivo. Papež nas uči prav s tem, da prihaja med nas kot preprost škof, ki zre na svoje ljudi s pogledom srca.“

Na vprašanje, kako bo s priseljenci na dan papeževega obiska, je nadškof odvrnil: „To je nepredvidljivo. A rad ponavljam, da prihod novih priseljencev ni več stvar izrednega stanja, temveč je dejstvo. Sploh ne gre za vprašanje, ali jih bo prišlo deset, sto ali tisoč. Izziv je v tem, da tisti, ki bodo prišli, prihajajo zato, ker hočejo živeti.“

Iz programa obiska je razvidno, da bo papež v ponedeljek zjutraj poletel v Lampeduso, kjer ga bosta pričakala nadškof Montenegro in krajevna županja. Po prihodu na letališče bo pot nadaljeval z ladjo. Spremljali ga bodo ribiči na barkah. Na morju bo tragično preminule počastil tako, da bo v vodo spustil cvetni venec. Na pomolu ga bo pozdravila skupina afriških migrantov. Nato bo na športnem igrišču Arena obhajal sveto mašo. Po sveti maši se bo na kratko zaustavil v župniji svetega Gerlanda in se nato vrnil v Vatikan.

Vir: Radio Vatikan

Svet, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...