Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar
dr. Ivan Štuhec (foto: Škofija Novo mesto)
dr. Ivan Štuhec

Štuhec: Ključna napaka Slovenije je bila, da ni bilo lustracije

Slovenija | 19.07.2013, 21:05

V julijski oddaji Spoznanje več, predsodek manj smo z moralnim teologom dr. Ivanom Štuhecem govorili o napakah, ki so bile v državi storjene v preteklosti, posebej v času po osamosvojitvi. Prepričan je, da bi v letih 1990 moralo priti do lustracije, posebej pri sodelavcih Službe državne varnosti.

Dr. Štuhec je ponovil, da je v Sloveniji zgodovina druge svetovne vojne še vedno nejasna in da bi predvsem zaradi boljše preteklosti to vprašanje, ki je pogosto predmet polemik, morali rešiti.„Problem druge svetovne vojne je pri nas še vedno nerazjasnjen, nerazčiščen in žal tudi nekateri slovenski vodilni zgodovinarji s svojimi interpretacijami, ki ne temeljijo na dejstvih, dodatno zavajajo slovensko javnost in so še vedno tako rekoč trobilo neke stare partijske zgodovinske interpretacije. Dokler bo v Sloveniji tako, se ne moremo pogovarjati o zgodovini kot znanosti, ampak se lahko pogovarjamo o zgodovini kot ideologiji.“

Dr. Štuhec je nadaljeval, da je temelj za slovensko državo leto 1990 in da temu ni mogoče oporekati. „Mi prej svoje države nismo imeli. Nismo imeli ne svoje vojske, ne svojega jezika v vseh ključnih državotvornih institucijah. Poskus, ki je dejansko bil, in to je treba priznati, je bil poizkus slovenskega poveljevanja v partizanskih enotah, a ta poskus je bil zatrt.“

Ena glavnih napak v preteklosti je bilo to, da ni bilo lustracije. Dr. Štuhec meni, da bi do nje moralo priti. „Mi bi morali v 90-ih letih doseči lustracijo najprej pri vseh sodelavcih Službe državne varnosti, ki jo jaz imenujem „Služba partijske varnosti“. Če nekdo danes kot sodelavec te službe govori, da je varoval državo, potem ga moramo vprašati, katero državo je varoval, a je varoval državo, ki je bila prijazna do svojih državljanov, ali pa državo, ki je svoje državljane zapirala in tudi ubijala. Če je varoval tako državo, potem hvala lepa za varnostno službo. Ključni problem, ki ga imamo vse do danes, je, da so elementi te varnostne službe takrat potuhnili, potem pa postopoma vedno bolj dobivali na veljavi.“

Dr. Štuhec je v nadaljevanju oddaje ocenil tudi stabilnost političnega sistema. Meni, da je ta na levici večja kot na desnici.

Vabljeni k poslušanju.

Slovenija, Politika, Oddaje
Papež Frančišek (photo: Vatican Media) Papež Frančišek (photo: Vatican Media)

Papež Frančišek: In tako sem prišel na svet ...

V več kot 80 državah sveta je danes izšla avtobiografija papeža Frančiška z naslovom Upanje. V slovenščini jo bomo dobili septembra. Izšla bo pri založbi Beletrina v prevodu novinarja in ...

Ljubljanska tržnica (photo: STA) Ljubljanska tržnica (photo: STA)

Tržnica s hladilnicami in garažo?

Ljubljanska mestna občina se je resno angažirala za projekt, ki bi pod osrednjo ljubljansko tržnico umestil garažo. Zdaj je v promocijsko kampanjo umestila besedilo, ki napeljuje k temu, da se ...

Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay) Kdaj bomo začeli ceniti naravno pridelano hrano? (photo: Melanie / Pixabay)

Ko aktivisti vladajo ...

Vladi se mudi. Novo leto je jasen opomin, da se čas mandata neizprosno izteka in zato ne čudi, da se v proceduro sprejemanja v teh dneh seli morje predlogov zakonov, pravilnikov in uredb. Tako je ...

Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak) Blaž Lesnik (photo: Jaka Korenjak)

Videopodkast Globine

V osmo sezono oddaje Globine, ki jo boste odslej lahko spremljali tudi v obliki video podkasta, stopamo tudi z novim ciklom. V svetem letu 2025 želimo odpreti komunikacijo med teisti in ateisti, ...