Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Damijana Medved (foto: Klemen Medved)
Damijana Medved

Demenca je bolezen, ki boli tudi svojce obolelega

| 20.06.2013, 12:46

Demenca je bolezen, ki je v Sloveniji v zadnjem času v porastu. Ta hip naj bi bilo tako pri nas okrog 30.000 dementnih bolnikov. Če vemo, da je to bolezen, ki pomembno zaznamuje tudi svojce obolelega, je tako prizadetih ljudi zaradi demence še nekajkrat toliko. Zato sem junijsko oddajo Modrost v očeh posvetila prav tej bolezni.

Demenco lahko povzročijo različne dolgotrajne ali napredujoče bolezni, ki uničijo možganske celice. Bolezen se kaže z motnjami spomina, mišljenja, orientacije, razumevanja, računskih zmožnosti, učnih sposobnosti ter govornega izražanja in presoje. Običajno jih spremlja zmanjšanje sposobnosti za obvladovanje čustev, socialnega vedenja ali motivacije.

V goste sem povabila dr. Aleša Kogoja, vodjo gerontopsihiatrije na Psihiatrični kliniki v Ljubljani in Lidijo Bašič Jančar, socialno delavko v domu upokojencev Domžale.

Dr. Aleš Kogoj je eden tistih, ki s svojimi predavanji o demenci za splošno in strokovno javnost pomaga destigmatizirati to bolezen in tako olajšati soočenje z njo.

V pogovoru nam je predstavil dejstva o demenci, kateri so dejavniki tveganja, kako je moč lajšati bolezenske znake, kako se z demenco soočijo svojci in kakšna je pot ukrepanja, če sumimo, da smo sami ali kdo od naših bližnjih zboleli za demenco. Kot pri vseh drugih boleznih, tudi tu velja, da z obiskom zdravnika ne gre odlašati.

Predvsem o tem, kako se z demenco soočajo svojci obolelega pa sem se pogovarjala z Lidijo Bašič Jančar, ki nam je v pogovoru predstavila tudi, kako je za dementne bolnike poskrbljeno v domu upokojencev Domžale, kjer dela kot socialna delavka.

Dom upokojencev Domžale je tudi ena tistih ustanov, ki v sodelovanju s Knjižnico Domžale organizira Alzheimer caffe. To je mednarodno znana oblika druženja, ki je namenjena sodelovanju, pogovorom, izmenjavi izkušenj in pomoči ljudem, ki so povezani z demenco. Na Alzheimer caffe torej lepo vabijo tako bolnike kot njihove svojce in prijatelje, prostovoljce in tudi strokovno osebje, ki se s to boleznijo srečuje.

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...