Bazilika v Lurdu
VIDEO: Škof Pirih v Lurdu: Prosimo za sadove zveličanja
Slovenija | 13.06.2013, 09:13
„Romati pomeni prehoditi pot vere,“ je v nagovoru med jutranjo sveto mašo v Lurdu dejal upokojenski koprski škof Metod Pirih. Ta vodi letošnje že osmo romanje bolnikov, njihovih spremljevalcev in zdravstvenih delavcev v to romarsko središče. Romarjem, ki so se na pot podali pod vodstvom Mira Šlibarja in v sodelovanju z UNITALSI - Italijansko narodno zvezo za transport bolnikov v Lurd in mednarodna romarska središča ter Nadškofijo Gorica, je škof Pirih še dejal, da jih pred podobo Lurške Marije povezujejo molitve, zahvale in prošnje.
„Romanje in vse kar je z njim povezano, lepo in težko, nam daje veliko novih moči. Lurd je veličasten dokaz obstoja nadnaravnega sredi sodobnega brezboštva, materializma in scientizma,“ je povedal škof Pirih. Prepričan je, da je Lurd tako zelo močno izpričan, da ga lahko zanika samo človek, ki zanika nadnaravno. „Čedalje več ljudi roma sem iz vseh koncev sveta. Tukaj čutiš neskončnost, veličastnost in neposredno Božjo bližino. Božje usmiljenje je neskončno in Bog vedno ljubeče čaka človeka. Vsak od nas ima svoje težave. Vzeli smo jih s seboj in prinesli v Lurd, da jih izročimo Mariji. Češčenje Marije, molitve in pesmi nam dajejo nove moči. Vse to nam vliva in prinaša novo upanje za življenje. Prosimo za sadove zveličanja, da bi zaslepljeni spregledali, da bi se izgubljeni vrnili na pravo pot, da bi nastopila doba sloge, miru, spoštovanja, sožitja in sreče, da bi našli ali pa utrdili in poglobili svojo vero.“
Prehoditi pot vere
Na letošnje romanje z vlakom v Lurd so se bolniki in njihovi spremljevalci odpravili v ponedeljek. Letošnje romanje poteka pod geslom Prehoditi pot vere, udeležuje se ga 72 slovenskih romarjev od tega 30 bolnikov, iz vseh slovenskih škofij, razen Murskosoboške. Slovenske romarje spremlja upokojeni koprski škof msgr. Metod Pirih. Med tisoč romarji iz Gorice, Vidma in Trsta so tudi trije njihovi škofje: goriški Carlo Roberto Maria Redaelli, tržaški Giampaolo Crepaldi in videmski Andrea Bruno Mazzocato. Letos so se romanju pridružili tudi bolniki iz Bolgarije.
Bogato romarsko dogajanje
V Lurdu so romarji prisotni pri evharističnih slavjih, procesijah, križevem potu, spokornem bogoslužju, češčenju Najsvetejšega, osebni molitvi, še posebej pri Lurški votlini. Začutili in okusili bodo lurško vodo z njenimi zdravilnimi učinki. Ne bo pa manjkalo tudi medsebojnega druženja, pogovora, pesmi in s strani spremljevalcev veliko ljubečega služenja in pomoči starejšim in bolnim, pravi duhovnik Miro Šlibar. V četrtek zjutraj so imeli romarji sveto mašo, ki jo je ob somaševanju štirih slovenskih duhovnikov daroval upokojeni koprski škof Metod Pirih.
Več o Lurdu
V letu 1858 se je Devica Marija osemnajstkrat prikazala Bernardki v Lurdu. Pri desetem prikazanju (27. 02.) je prejela Bernardka Marijino naročilo: „Moja hči, pojdi in povej duhovnikom, da želim, da se tu postavi kapela!", pri trinajstem prikazanju (2. marca) pa je Marija naročila Bernardki: "Povej duhovnikom, naj ljudje sem prihajajo v procesiji!"
Tako je Marija sama izrazila željo, naj Lurd postane mesto, kjer se bodo še prav posebej uresničevale njene besede: „Blagrovali me bodo vsi rodovi“. In ko so bila leta 1862 priznana lurška prikazovanja in je bila tam leta 1866 postavljena kapela po Marijinem naročilu, so se romarji začeli zgrinjati pred lurško votlino ne glede na letni čas ali obdobje cerkvenega leta.
Gotovo pa je ob določenih praznikih ali spominskih dneh, romarjev več kot ponavadi. Eden izmed takih dni je 11. februar, ko obhajamo spomin na prvo prikazanje in tako praznik Lurške Matere Božje, na katerega je blaženi papež Janez Pavel II. vezal svetovni dan bolnikov.