Maja MorelaMaja Morela
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Petra StoparPetra Stopar

Evropski parlament ni zadovoljen s predlogom prihodnjega finančnega okvira

Svet | 25.06.2013, 06:00

V Evropskem parlamentu je ta teden precej živahno na zasedanju različnih odborov, politične skupine se pripravljajo na julijsko plenarno zasedanje, ki bo prihodnji teden v Strasbourgu. V središču pozornosti je dolgoročni finančni okvir Evropske unije za obdobje med letoma 2014 in 2020. Pogajalci Evropskega parlamenta in irskega predsedstva povezave naj bi prav danes imeli več sestankov. Cilj je poiskati dogovor, s katerim bosta zadovoljni obe strani.

Februarja so voditelji Evropske unije sklenili znižati proračun povezave za obdobje 2014-2020 na 960 milijard evrov. To pomeni velik rez v porabo sredstev za številne ključne projekte. A voditelji povezave o proračunu ne odločajo sami. Potrebujejo namreč soglasje Evropskega parlamenta. Pogajanja so stekla, slišati je bilo, da je prišlo do preboja, a evropska poslanca iz Slovenije Alojz Peterle in Jelko Kacin sta nam povedala, da to ne drži povsem. "Naši pogajalci, ki so zelo resni in stvarni ljudje, so zelo kritični do te faze pogajanj s Svetom Evropske unije in Evropsko komisijo. Mislim, da Evropski parlament tega, kar je zdaj na mizi, ne more potrditi," je za naš radio pojasnil Peterle. Po njegovem so pogajalci Evropskega parlamenta peljali pravo linijo, "skladno s političnimi smernicami in prioritetami Evropskega parlamenta. Menim, da bomo doživeli še nekaj težkih rund. Presenečen bi bil, če bi trenutni predlog podprli. Mislim, da nas čaka še nekaj trdih pogajanj". Nov krog pogajanj omenja tudi Kacin. Dogovora ne pričakuje pred koncem tega leta. "Sam pričakujem, da se bodo šele tam nekje decembra stvari končale. To, kar je zdaj … Mlada generacija bi temu rekla: To je kar nekaj. To ni sprejemljivo, ni korektno in ni dostojno."

Kacin je spomnil, da bo čez dobro leto izvoljen nov Evropski parlament, ki bo imel petletni mandat, zato na finančni okvir povezave med letoma 2014 in 2020 ne bo imel nikakršnega vpliva, saj se bo ta sedemletni finančni okvir začel pred njegovim nastopom in končal po koncu njegovega mandata. "Ne pristajamo na to, da smo za vekov veke zacementirali evropski proračun. Zahtevamo, da čez dobro leto, ko bo izvoljen nov Evropski parlament, ta opravi revizijo, pregled in spremeni proračun glede na takratna gospodarska gibanja in takratne prioritete," je bil jasen.

Po Kacinovih besedah v Evropskem parlamentu niso zadovoljni s stališčem voditeljev držav in vlad članic povezave, ki bi radi imeli škarje in platno v svojih rokah in so nepopustljivi. Evropske poslance jezi dejstvo, da nekatere države, ki so zelo glasne z zahtevami po pomoči, na primer po naravnih nesrečah, kot so bile nedavne poplave v srednji in zahodni Evropi, drugače ne izpolnjujejo svojih obveznosti v povezavi z evropskim proračunom, celo goljufajo povezavo in prikazujejo nižje prihodke. "Želimo samo, da vsak poravna svoje obveznosti. Ne moremo si dovoliti, da po eni strani od držav članic zahtevamo, naj zmanjšajo svoje proračunske luknje, mi pa povečujemo proračunsko luknjo Evropske unije. To je neodgovorno s strani šefov držav in vlad. In če jih kdo mora opozoriti na to, jih prijeti za ušesa, smo to mi. Evropski parlament," je prepričan Kacin. "Evropski parlament je bil tukaj trd, a v dobro vse Evropske unije. Mislimo, da se več ne da narediti z manj denarja, nalog pred Evropsko unijo je vse več," medtem meni Peterle.

In kakšen bi moral biti prihodnji finančni okvir? Kacin poudarja, da predvsem veliko bolj prožen, "da smemo tam, kjer je poraba nezadostna, ugotoviti, da se denar ne bo porabil in ga moramo sproti preusmeriti v tiste programe, ki lahko prispevajo k rasti in kjer programi dajejo ustrezne rezultate, zato da bomo z manj denarja dosegli boljše makroekonomske učinke". Kot še dodaja Kacin, v tem trenutku povsod potrebujemo večjo gospodarsko rast. Po njegovem je treba evropski proračun zato razumeti kot enega od instrumentov spodbujanja gospodarske rasti.

Svet, Evropska Unija
Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj) Darilo za papeža  (photo: Jan Dominik Bogataj)

Darila iz Slovenije za papežev rojstni dan

Papež Frančišek pri vsakem srečanju z ljudmi, pa naj bodo romarji, posamezniki ali različne skupine od škofov do športnikov, prosi za molitveno podporo. Tako je bilo tudi ob njegovem včerajšnjem ...

Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA) Protestni shod upokojencev, ki ga pripravlja ljudska iniciativa Glas upokojencev Slovenije. (photo: Bor Slana/STA)

Tokrat protestna vožnja in petje Svete noči

Inštitut 1. oktober in ljudska iniciativa Glas upokojencev danes ob 15.00 na Trgu republike pripravljata že 16. protestni shod. Na njem želita opozoriti na pereče probleme upokojencev in starejših ...

Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay) Mateja Mazgan Senegačnik se je tudi letos udeležila projekta Spust Božičkov s pediatrije (photo: PixaBay)

Ko v Božičkovi preobleki plezam po pediatriji

Mateja Mazgan Senegačnik je svetovna popotnica. Odmevni so bili njeni opisi potovanj z babico, zdaj pa ji lahko že nekaj let sledimo na blogu, kjer opisuje izlete in doživetja primerna za družine. ...

Matic Vidic (photo: Rok Mihevc) Matic Vidic (photo: Rok Mihevc)

Odpreti svojo "štalo" je najlepše darilo za božič

Četrta adventna sveča že gori, kar pomeni, da se božični čas počasi bliža. Z vsakim prižigom sveče v adventnem vencu, se vedno bolj zavedamo, da je božič tik pred vrati. Ta čas naj bi bil obdobje ...