Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Mark GazvodaMark Gazvoda
Petra StoparPetra Stopar

Na današnji okrogli mizi za pravično Slovenijo

Slovenija | 27.06.2013, 06:05 Tanja Dominko

Država je postala talec centrov moči. Tako meni že 38 civilnodružbenih organizacij, ki so doslej že podpisale deklaracijo za pravično Slovenijo, s katero želijo prebuditi kritičen odnos državljanov in doseči spremembe.

Organizacije so tako pripravile okroglo mizo, ki bo danes ob 18. uri v Unionski dvorani hotela Union v Ljubljani. Predstavili bodo konkretne zahteve in razmišljanj gibanj in skupnosti, ki so se pridružile pobudi. „Želimo namreč vzbuditi zavedanje, da je odgovornost za državo odgovornost vseh nas in da mora vsak za prihodnost narediti tisto, kar lahko stori,“ je za naš radio povedal direktor Zavoda za oživitev civilne družbe Mitja Štular, ki je eden od pobudnikov dogodka.

Kot je pojasnil, glede stanja v Sloveniji ugotavljajo, da v državi ozke skupine delujejo samo v lastnem interesu, „blaginja državljanov je drugotnega pomena. Zato se soočamo z različnimi problemi v gospodarstvu, bančništvu, pravosodju, kjer se izgublja občutek za pravičnost, podobno je v zdravstvu. Vedno več je brezposelnih, mladi se izseljujejo v tujino. Družinska politika ima vrsto pomanjkljivosti. Vse gre v smer, ki ne zagotavlja trajnostnega razvoja za vse generacije, pač pa je stranpot. Z našim angažiranjem civilnih iniciativ in gibanj bi radi to stranpot preprečili, sicer se nam slabo piše.“

Štular je prepričan, da bo njihov poziv slišen, današnja okrogla miza pa bo predvsem „začetek nekega procesa, ki ga želijo peljati v smer kritičnega razmišljanja o aktualnih problemih v državi.“

Na okrogli mizi bo jutri sodelovalo do 15 govorcev iz različnih gibanj, obeta se tudi kulturni program, zato je Štular vse poslušalce povabil k udeležbi.

Kot je prepričan Štular, Slovenija ni prekinila s praksami s prejšnjega sistema, kar se je pokazalo pri spodbujanju nasilja v preteklih mesecih. Poleg tega se oživljajo simboli socializma.

DEKLARACIJA CIVILNE DRUŽBE ZA PRAVIČNO SLOVENIJO

Civilno družbene organizacije in gibanja, ki predstavljamo širok spekter slovenske družbe, ugotavljamo, da so razmere v naši domovini dramatične. Slovenija je čedalje bolj talec centrov moči, ki jim je več za preživetje svojih skupin in lobijev kot za blaginjo vseh državljank in državljanov, zdravo gospodarstvo in bančništvo, stabilno socialno varnost, pošteno in pravično pravosodje, profesionalne medije, učinkovito in dostopno zdravstvo, pozitivno družinsko politiko, kvalitetno izobraževanje ter trajni razvoj države za vse generacije.

Slovenci smo v zadnjega četrt stoletja stopili na pot v svobodno demokratično družbo in doživeli veliko mednarodno priznanje, ko smo kot prva slovanska država predsedovali Evropski uniji. A žal se svobodna demokratična družba, pravičnost in enake možnosti za vse v državi niso uveljavile. Vladajoča nomenklatura, ki nas je v prejšnji državi pripeljala v bankrot, je po osamosvojitvi brutalno uveljavila svoj vpliv v vseh sferah družbe. Slovensko državo si je razdelila v interesna področja, sedaj pa jo izčrpava na škodo slovenskega naroda tako v domovini kot v zamejstvu in izseljenstvu. Poizkusi oživljanja socializma, jugonostalgija ter razmah protievropskih čustev kažejo na neuspešnost procesa tranzicije in opominjajo na nevarnost zdrsa v mehki totalitarizem. Pomladni ideali o Sloveniji kot parlamentarni demokraciji in svobodnem tržnem gospodarstvu, utemeljeni na vladavini prava, se niso uresničili.

Izpostavljamo zlasti razkroj vrednostnega sistema, ki se med drugim razgalja tudi v katastrofalnem stanju slovenskega pravosodja. Dogodki zadnjih let in zlasti zadnjega obdobja so privedli do usodnega padca zaupanja v pravno državo in utemeljenega občutka nepravičnosti, kar vodi v anarhijo in erozijo spoštovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin.

V Civilni družbi ocenjujemo, da so zaradi slabega delovanja pravosodja resno ogroženi temelji slovenske državne skupnosti. Pravosodje je, z redkimi izjemami, v največji meri odgovorno za nesankcioniranje velikih gospodarskih oškodovanj. Posledice so socialne krivice, blokiran je razvoj države, mladi so brez služb in oropani prihodnosti. Državljani vedno znova plačujemo posledice katastrofalnega upravljanja državnih podjetij, bank in ustanov, za kar nihče ne odgovarja. Priča smo primerom politične instrumentalizacije pravosodja, sodbam v imenu ljudstva brez ustreznih dokazov, a na drugi strani popolni pasivnosti pravosodja glede obsodb najhujših zločinov v zgodovini Slovencev ter izbruhov nestrpnosti do verujočih in drugače mislečih. Vse to povzroča razraščanje moralnega relativizma, v katerem je enim dovoljeno vse, večina pa je prepuščena čedalje bolj grobim posegom te ali one veje oblasti.

Slovenija tone v brezperspektivnosti negativne kadrovske selekcije, v kateri mlajša in srednja generacija izgubljata upanje in možnost ustvarjalnega prispevka k pozitivnemu razvoju družbe. Priče smo novi emigraciji visoko izobraženih mladih ljudi. Z neverjetno lahkoto se zatira kvaliteta v zameno za poslušnost in vodljivost, vse z namenom ohranjanja obstoječih monopolnih centrov moči, ki v marsičem delujejo kot kriminalne združbe. Večina medijev ne opravlja vloge kritičnega analitika, ki bi anomalijam v družbi nastavil nepristransko ogledalo, pač pa jih s svojo servilnostjo omogočajo in dopuščajo ali pa so celo kreatorji afer, s katerimi usmerjajo pozornost od bistvenih problemov k navideznim.

Podpisniki deklaracije vabimo vse Slovence in državljane naj pozorno spremljajo dogajanje v državi ter izostrijo kritičen odnos do takšnih nedopustnih ravnanj v družbi. Živimo v času najhujše moralne, politične, gospodarske in finančne krize po osamosvojitvi, znašli smo se v razvojni slepi ulici. To nas sili v povezovanje vseh ljudi dobre volje. Gre za upor proti ustrahovanju ter zaščito civilizacijskih vrednot, ki so nujen pogoj za obstoj slovenskega naroda in sožitje vseh državljanov. Ne sme biti izgovorov, vsak mora v imenu prihodnosti narediti tisto, kar lahko!

Slovenija, Politika, Sociala
Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc) Robert Friškovec (photo: Rok Mihevc)

Sočutje ni pasivnost

Med 17. in 23. novembrom se po vsem svetu vsako leto v okviru Katoliške cerkve in drugih krščanskih cerkva ter skupnosti obhaja teden zaporov. Namen tedna zaporov je, da bi se kristjani zavedali ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...