Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec

AUDIO: Podpisniki deklaracije Civilna družba za pravično Slovenijo na zborovanju za spremembe

Slovenija | 28.06.2013, 05:51

Več kot 40 civilnodružbenih organizacij, ki so podpisale deklaracijo Civilna družba za pravično Slovenijo, je na zborovanju v Ljubljani natančneje predstavilo svoje ocene razmer v državi. Te so, kot navajajo tudi v deklaraciji, dramatične.

Dvorana v hotelu Union, ki je gostila zborovanje, je bila polna do zadnjega kotlička. Srečanje se je začelo s himno in nadaljevalo s predstavitvijo resolucije, ki jo je prebral predstavnik civilne družbe Jože Možina. „Živimo v času najhujše moralne, politične, gospodarske in finančne krize po osamosvojitvi, znašli smo se v razvojni slepi ulici. To nas sili v povezovanje vseh ljudi dobre volje. Gre za upor proti ustrahovanju ter zaščito civilizacijskih vrednot, ki so nujen pogoj za obstoj slovenskega naroda in sožitje vseh državljanov. Ne sme biti izgovorov, vsak mora v imenu prihodnosti narediti tisto, kar lahko!“

Prebrani deklaraciji so sledili nagovori predstavnikov civilnih organizacij. Boris Pleskovič, ki vodi Svetovni slovenski kongres in je skupaj z Mitjo Štularjem pobudnik deklaracije, je dejal, da je podpisnikom skupna „skrb za Slovenijo, za etiko in poštenost“. „In kaj je skupno našim uspešnim Slovencem po svetu? V Švici, v evropskih državah, v Ameriki, v Avstriji … Tam so cenjeni in uspešni zato, ker so to dosegli s poštenim in trdim delom, z znanjem, s spoštovanjem in lepim vedenjem do drugih.“ Med uspešnimi je omenil smučarko Tino Maze. „Mazejeva je uspela zaradi pridnosti, poštenosti in z dobrim delom,“ je dejal. To so po njegovih besedah vrednote, na katerih bi morali graditi prihodnost v Sloveniji. Pleskovič je še dejal, da je treba spremeniti čas, ko so v ospredje prihajali tisti, ki so uničili slovenska podjetja. Prav povezovanje civilne družbe ga navdaja z upanjem, da se to da spremeniti. Štular je še dodal: „Naša najslabša možna reakcija v tej situaciji bi bila, da se zavlečemo vsak v svoj kot, da nas prevzame malodušje in da nemočni opažamo propadanje etičnih vrednot. Potrebujemo je prav nasprotno. Treba je aktivirati naš potencial ter naše talente. Treba je izkopati talente, zato ker jih imamo in ker je država, v kateri živimo, odgovornost vsakega od nas.“

Shod v dvorani Union
Shod v dvorani Union © Vančo K. Tegov
Kot slavnostni govornik je bil napovedan pisatelj Boris Pahor, a se je moral srečanju zaradi zdravstvenih težav odpovedati. Zato je zbrane nagovoril predsednik Sveta slovenskih organizacij Drago Štoka. V nagovoru je dejal, da velik del našega zamejstva v zadnjih mesecih preživlja težke trenutke. „To čutimo! Zakaj bi se delali, kakor da je zmeraj praznik, ko je pa tudi lahko veliki petek. In tako je danes.“ Kljub temu je Štoka prepričan, da bo nekega dne konec sovraštva, ki je prisotno v slovenskem narodu. „Ker Slovenci smo zdrav narod. Slovenci nimamo prirojenega sovraštva v sebi, da bi se kar tako klali, pretepali, žalili, obsojali na levo in na desno, kot da bi bili nekje v neciviliziranem svetu. Mi imamo svojo evropsko tisočletno kulturo.“

Zborovanje je pozdravil tudi predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti Jože Trontelj. V sporočilu je med drugim zapisal, da so se skupaj zbrali ljudje, ki jim ni vseeno za državo. „Zgroženi smo, ko nemočno opazujemo, kako se nam izpod rok izmika blaginja, ki smo jo skozi desetletja ustvarjali skupaj s poštenim delom, tudi skromnostjo in odrekanjem,“ je zapisal akademik Trontelj, ki verjame, da bodo lahko ta trend spremenili zgolj tisti, ki dobro mislijo.

Predstavnica iniciative Prebudimo Slovenijo Urška Makovec je v nadaljevanju opozorila na težave v pravosodnem sistemu. Ogovorila je na vprašanje, zakaj sodstvo, ki bi moralo stvari v družbi postaviti na pravo mesto, ne deluje. Meni, da v prvi vrsti zato, ker pravica ni več merilo in ker sistem vodijo v veliki meri „izmaličene osebnosti, prežete z zastrelim socialističnim kalupom razmišljanja“. „Ob nedavnih dogodkih smo zgroženo ugotovili, da naše sodstvo ne deli pravice, ampak krivico. Da ne ustvarja prava, ampak nepravo. Nekdo si je prisvojil pravico, prisvojil si je pravo in našo državo.“

Rok Prešeren z Inštituta Janeza Evangelista Kreka pa je opozoril na težave v gospodarskem sektorju. Skrbi ga, da je naša država na tem področju na repu med državami EU. To pripisuje temu, ker se „le Slovenija, za razliko od baltskih držav, Češke in Poljske, edina ni rešila komunistične preteklosti in njenih nosilcev“. Prešeren je pozval k pripravi ukrepov, ki bodo spodbujali in ne zavirali gospodarsko rast. "Trenutna oblast nas prepričuje, da je za vse kriv kapitalizem in svobodni trg, ki pa jih v resnici v Sloveniji nikoli ni bilo – poznali pa smo »tovarišijski kapitalizem«. Tovarišija je tako 20 let izčrpavala podjetja v državni lasti, ki smo jih ves čas reševali z davkoplačevalskim denarjem. Račun za to, nam je izstavljen vsakih nekaj let, ko moramo finančno sanirati banke v državni lasti. To je tudi praksa današnjih dni."

Med govorniki je bil v imenu Zbora za republiko tudi moralni teolog Ivan Štuhec. Najprej je opozoril na kristjanofobijo v naši državi. Meni, da nekaterim ekstremnim prizorom nismo bili priča niti v prejšnjem sistemu. V nadaljevanju pa opozoril na tako imenovano belo knjigo v šolstvu iz leta 1996, ki poudarja avtonomnost šolskega sistema. „Krščanski svetovni nazor nima prostora in mesta v šolskem prostoru, tudi politične stranke ne. Torej tista dva elementa, ki sta bila pred triindvajsetimi leti brez dvoma dva najmočnejša konstitutivna elementa nastajajoče države - to so bile nove politične stranke in Katoliška Cerkev kot takrat edina najmočnejša civilna družba, ki je imela svojo organizacijsko in prostorsko strukturo po vsej Sloveniji in je dajala prostor tudi nastajanju novim političnim strankam - je šolska zakonodaja leta 1996 odločila, da nimata kaj iskati v slovenskem šolskem sistemu.“ Štuhec je še dejal, da je treba v Ljubljani „zakričati“. „Vzhodna Slovenija propada. Dokler bo v Sloveniji centralizem brez prave lokalne samouprave, se bo to še naprej dogajalo, zato je treba temu narediti konec in reševati tudi vzhodno Slovenijo.“

Polna dvorana Union
Polna dvorana Union © Vančo K. Tegov

V imenu Združenja katoliških izobražencev je spregovorila Helena Jaklitsch je dejala, da vsak, ki mu resnica ni tuja in ki ima rad slovenski narod in našo državo, ob zadnjih dogodkih težko ostaja brezbrižen. „Pod rdečo zvezdo so umirali milijoni, Slovenija je v njenem imenu izgubila najboljše može in fante, desetletja po vojni so bile pod rdečo zvezdo kratene osnovne človekove pravice in svoboščine.“

Vlasta Sagadin predstavnica Združenja katoliških pedagogov pa je poudarila, da kaotične družbene razmere kar kličejo po temeljitih spremembah tudi v šolstvu. „Še vedno ostajamo ena redkih držav na svetu, kjer področje religije in verske izobrazbe v javnih šolah nima kaj iskati – ostajamo ponosni na svoje neznanje. Naši učenci so zato na tem področju neizobraženi, kristjanofobni, polni predsodkov in strahov. Nič čudnega, saj lahko o večinski religiji našega naroda, berejo in slišijo samo negativna sporočila. Cerkev je pa itak kriva za vse, kar je narobe v tej državi, če izpustim politika, ki je pa sploh največji krivec za vse težave.“

Zbrane je nagovorila še Andreja Poljanec (Zavod Iskreni.net). Poudarila je, „da je zelo dragoceno, če lahko otrok predvsem v družini dobi pristne ter iskrene odzive na to, kar v svetu čuti in spoznava in je deležen globokega spoštovanja njegovih občutkov, misli in telesa. Če je lahko iskren ter radoveden v družini, se bo tudi v svetu vedno znašel, saj bo zaupal sebi. Vedel bo, kaj so njegove želje, kaj je njegova pot, in bo po njej lahko hodil s ponosom in veseljem.“

Med zadnjimi nastopajočimi je bil predsednik Civilne iniciative za družino in pravice otrok Aleš Primc. „Danes govorimo Civilna družba za pravično Slovenijo. Osebno menim, da mora civilna družba najprej pogledati pri sebi, koliko je svobodna in koliko je zares pravična,“ je povedal Primc in spomnil, da je najglasnejši del civilne družbe prav tisti, ki prejema sredstva iz državnega proračuna. „Nimamo ne svobodne in ne pravične civilne družbe,“ je dejal.

Po mnenju civilnodružbenih organizacij, ki so podpisale omenjeno deklaracijo, je država postala talec centrov moči. Prebuditi želijo kritičen odnos državljanov in doseči spremembe. Ocenjujejo, da so zaradi slabega delovanja pravosodja ogroženi temelji državne skupnosti, perspektivni mladi brez služb pa odhajajo v tujino.

Njihov cilj je doseči zdravo gospodarstvo in bančništvo, pošteno in pravično pravosodje, stabilno socialno varnost, profesionalne medije, učinkovito zdravstvo in kakovostno družinsko politiko.

Zborovanja so se med drugim udeležili predsednik SDS Janez Janša, nekdanji obrambni minister Aleš Hojs, član nekdanjega republiškega predsedstva Ivan Oman in predsednik Zbora za republiko Lovro Šturm.

Seznam civilnih gibanj podpisnikov in podpornikov deklaracije

Vir: http://www.zocd.si/seznam-civilnih-gibanj-podpisnikov-in-podpornikov-deklaracije

  • Svetovni slovenski kongres
  • Zavod za oživitev civilne družbe
  • Civilna iniciativa za družino in pravice otrok
  • Društvo Gallus Barholomaeus
  • Društvo katoliških pedagogov Slovenije
  • Družinska pobuda
  • Družinski center Betanija
  • Evropska Slovenija
  • Frančiškova mladina Slovenije
  • Inštitut dr. Janeza Evangelista Kreka
  • Inštitut dr. Jožeta Pučnika
  • Inštitut Nove revije
  • Izseljensko društvo Slovenija v svetu
  • Katoliška karizmatična prenova Slovenije
  • Katoliško študentsko gibanje Sinaj
  • Krščansko bratstvo bolnikov in invalidov
  • Marijino delo - Gibanje Fokolarov
  • Prebudimo Slovenijo
  • Rafaelova družba
  • Slovenski gorniški klub Skala
  • Slovenski katoliški izobraženci
  • Slovenski odbor za NATO
  • Slovensko biblično gibanje
  • Zavod za družino in kulturo življenja KUL.si
  • Zbor za republiko
  • Zbor za vrednote
  • Združeni ob Lipi sprave
  • Združenje animatorjev Oratorija
  • Združenje slovenskih katoliških zdravnikov
  • Združenje za vrednote slovenske osamosvojitve
  • Zveza sindikatov upokojencev Slovenije
  • Zavod Iskreni.net
  • Društvo civilna iniciativa Malečnik
  • Vseslovenska civilna pobuda Dimnik
  • Civilno združenje za nadzor institucij
  • Združenje krščanskih poslovnežev Slovenije
  • Slovensko španski poslovni klub ECE
  • EU poslovna akademija
  • Iniciativa za Štajersko
  • + številni posamezniki iz Slovenije in sveta

Deklaracija Civilne družbe za pravično Slovenijo

Civilno družbene organizacije in gibanja, ki predstavljamo širok spekter slovenske družbe, ugotavljamo, da so razmere v naši domovini dramatične. Slovenija je čedalje bolj talec centrov moči, ki jim je več za preživetje svojih skupin in lobijev kot za blaginjo vseh državljank in državljanov, zdravo gospodarstvo in bančništvo, stabilno socialno varnost, pošteno in pravično pravosodje, profesionalne medije, učinkovito in dostopno zdravstvo, pozitivno družinsko politiko, kvalitetno izobraževanje ter trajni razvoj države za vse generacije.

Slovenci smo v zadnjega četrt stoletja stopili na pot v svobodno demokratično družbo in doživeli veliko mednarodno priznanje, ko smo kot prva slovanska država predsedovali Evropski uniji. A žal se svobodna demokratična družba, pravičnost in enake možnosti za vse v državi niso uveljavile. Vladajoča nomenklatura, ki nas je v prejšnji državi pripeljala v bankrot, je po osamosvojitvi brutalno uveljavila svoj vpliv v vseh sferah družbe. Slovensko državo si je razdelila v interesna področja, sedaj pa jo izčrpava na škodo slovenskega naroda tako v domovini kot v zamejstvu in izseljenstvu. Poizkusi oživljanja socializma, jugonostalgija ter razmah protievropskih čustev kažejo na neuspešnost procesa tranzicije in opominjajo na nevarnost zdrsa v mehki totalitarizem. Pomladni ideali o Sloveniji kot parlamentarni demokraciji in svobodnem tržnem gospodarstvu, utemeljeni na vladavini prava, se niso uresničili.

Izpostavljamo zlasti razkroj vrednostnega sistema, ki se med drugim razgalja tudi v katastrofalnem stanju slovenskega pravosodja. Dogodki zadnjih let in zlasti zadnjega obdobja so privedli do usodnega padca zaupanja v pravno državo in utemeljenega občutka nepravičnosti, kar vodi v anarhijo in erozijo spoštovanja človekovih pravic in temeljnih svoboščin.

V Civilni družbi ocenjujemo, da so zaradi slabega delovanja pravosodja resno ogroženi temelji slovenske državne skupnosti. Pravosodje je, z redkimi izjemami, v največji meri odgovorno za nesankcioniranje velikih gospodarskih oškodovanj. Posledice so socialne krivice, blokiran je razvoj države, mladi so brez služb in oropani prihodnosti. Državljani vedno znova plačujemo posledice katastrofalnega upravljanja državnih podjetij, bank in ustanov, za kar nihče ne odgovarja. Priča smo primerom politične instrumentalizacije pravosodja, sodbam v imenu ljudstva brez ustreznih dokazov, a na drugi strani popolni pasivnosti pravosodja glede obsodb najhujših zločinov v zgodovini Slovencev ter izbruhov nestrpnosti do verujočih in drugače mislečih. Vse to povzroča razraščanje moralnega relativizma, v katerem je enim dovoljeno vse, večina pa je prepuščena čedalje bolj grobim posegom te ali one veje oblasti.

Slovenija tone v brezperspektivnosti negativne kadrovske selekcije, v kateri mlajša in srednja generacija izgubljata upanje in možnost ustvarjalnega prispevka k pozitivnemu razvoju družbe. Priče smo novi emigraciji visoko izobraženih mladih ljudi. Z neverjetno lahkoto se zatira kvaliteta v zameno za poslušnost in vodljivost, vse z namenom ohranjanja obstoječih monopolnih centrov moči, ki v marsičem delujejo kot kriminalne združbe. Večina medijev ne opravlja vloge kritičnega analitika, ki bi anomalijam v družbi nastavil nepristransko ogledalo, pač pa jih s svojo servilnostjo omogočajo in dopuščajo ali pa so celo kreatorji afer, s katerimi usmerjajo pozornost od bistvenih problemov k navideznim.

Podpisniki deklaracije vabimo vse Slovence in državljane naj pozorno spremljajo dogajanje v državi ter izostrijo kritičen odnos do takšnih nedopustnih ravnanj v družbi. Živimo v času najhujše moralne, politične, gospodarske in finančne krize po osamosvojitvi, znašli smo se v razvojni slepi ulici. To nas sili v povezovanje vseh ljudi dobre volje. Gre za upor proti ustrahovanju ter zaščito civilizacijskih vrednot, ki so nujen pogoj za obstoj slovenskega naroda in sožitje vseh državljanov. Ne sme biti izgovorov, vsak mora v imenu prihodnosti narediti tisto, kar lahko!

Podporo lahko izrazite na elektronski naslov: za.pravicno.slovenijo@zocd.si .

Slovenija, Politika
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.