Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Ambrož in Marjan (foto: ARO)
Ambrož in Marjan

KOLOKVIJ: Kristjan v družbi

| 30.05.2013, 09:35

V tokratnem „Kolokviju“ smo odprli vprašanje praktične drže mladega kristjana v vsakdanjosti, med vrstniki, na ulici ... Se morda pokrižate pred jedjo v restavraciji? Vam je že ob misli na to neugodno? Je pogovor o veri in verskem življenju lahko vsakdanja tema ob kavici, kakor pogovor o dopustu, modi, špornih aktivnostih? Študenta Živa in Andraž, ki sta praktična kristjana in zelo aktivna v svojih skupnostih, sta na to temo povedala marsikaj zanimivega.

Živa: „.... Imam veliko prijateljev kristjanov in z njimi o veri govorim zelo sproščeno in pogosto. Imam pa tudi veliko prijateljev, ki niso verni in jih imam zelo rada, a pri njih opažam dva načina razumevanja vere: nekatere zanima, so odprti, to sprejemajo, z drugimi pa se lahko pogovarjam zelo osebne stvari, smo povezani in odprti, a ko pride do vprašanja vere, je njihovo stališče, naj to raje zadrži vsak zase. ...“

Andraž: „... Biti veren in ob tem mlad v naši družbi ni neka vsakodnevna stvar in kakor smo zadržani v pogovorih o nečem, kar je drugačno (recimo homoseksualnost), tako se zadržanost pojavlja tudi pri pogovorih o veri. Najbolje je biti neopredeljen o vsem. Predvsem pa se mi zdi, da ta opevana odprtost in „liberalizem“ v navednicah ni pravi liberalizem, saj bi moral tisti, ki se ima za liberalnega, tudi nekoga, ki je veren, sprejemati popolnoma brez vsakega žigosanja. Zato mislim, da je v naši družbi še precej nestrpnosti na to temo ...“

Živa: „... Trend je tak, da je današnja družba izredno negativno nastrojena prav proti Katoliški cerkvi. To se vidi v medijih, to se čuti v splošni nastrojenosti. Ta družbeni krč se ne nanaša splošno na vero. Popularno je namrečbiti „new age“, popularna je joga, popularen je budizem, to je vse super; lahko se pogovarjamo o duhovih, o aurah ... Karkoli pa se nanaša na papeža, na mašo, na duhovne vaje, na Katoliško cerkev, to je pa vsiljevanje, „utrujanje“, „teženje“. Tu vidim veliko razlikovanje in menim, da se nas ne obravnava enako. Res je, da Katoliška cerkev z različnimi potezami in aferami tudi sama včasih ne prispeva k dobremu mnenju, česar se kot članica Cerkve dobro zavedam. Je pa tudi res, da medijev sploh ne zanima poročanje o mnogih dobrih in pomembnih stvareh, ki jih naredimo mladi v sklopu kakšne katoliške organizacije ...“

Andraž: „... Mogoče smo, kar se medijev tiče, tudi mi sami premalo agresivni. Če imaš res željo z neko stvarjo priti v medije, že poiščeš pot, se že povežeš z določenimi ljudmi. Saj se tudi z drugimi novicami obračajo na neke znance novinarje, ki poznajo urednika itd. Morda je pravo vprašanje prav vprašanje naše želje – morda pa sami potihem želimo svoje versko življenje obdržati bolj v svojem krogu ...“

V "DRG večeru" smo spoznali profesionalnega glasbenika duhovne ritmične glasbe, Antonia Tkalca, Lectio Divina pa je tokrat prinesel meditacijo na temo „spanje“. Prisluhnite oddaji in svoja mnenja, predloge in pripombe pošljite na kolokvij@ognjisce.si.

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...