Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
 Fantje iz skupnosti, ki pričujejo o svoji poti iz teme v svetlobo: Anže, Lukaš in Toni (foto: Rok Mihevc)
Fantje iz skupnosti, ki pričujejo o svoji poti iz teme v svetlobo: Anže, Lukaš in Toni

Anže, Toni in Lukaš: Učimo se živeti!

| 24.05.2013, 18:13

Skupnost Cenacolo večinoma dobro poznamo. No, vemo, kakšna skupnost to je in zakaj se vanjo vstopi. Morda pa ne vemo dovolj o načinu življenja v skupnosti in o tem, kaj se s fanti in dekleti zgodi po končanju nekaj letnega skupnem bivanju, oziroma po zaključenem programu pomoči odvisniku. Prav o tem so spregovorili trije fantje, dva sta še vedno del skupnosti, tretji pa trenutno vključenim v skupnost, pomaga in jim nudi različno oporo. Gostili smo Anžeta, Tonija in Lukaša.

Kaj se spremeni po vstopu v skupnost Cenacolo?

Anže:„Ko vstopiš v skupnost dobiš posebnega spremljevalca, fanta, ki je s teboj 24 ur in mu rečemo Angel varuh. Je resnični prijatelj, ki te spremlja, ti pomaga, da uloviš ritem skupnosti. Tako med dvema raste iskreno prijateljstvo in vzajemna pomoč. Pred vstopom v skupnost nisem imel pravih prijeteljev. Nisem zaupal drugim. Sprejeti vero v sočloveka je bilo zame zato kar težko. V skupnosti pa sem spoznal prav to, kaj je zvestoba in resnična bratska ljubezen.“

Učimo se pramagovati ovire, ki to niso, so priložnost za rast

Toni:„V skupnosti ni ničesar, kar bi nas lahko oviralo. Ni televizije, ni časopisov, nič vsiljivih zunanjih stikov. Začnemo z delom zarana in končamo v poznem večeru. V skupnosti ni nenapovedanih motenj, ki bi prekinjale pot, ki jo gradimo z Jezusom. Meni je bilo najtežje stati na nogah ves dan, sedemo le za obrok, ostale ure smo ves čas pri delu. Ni vdajanja ležernosti, ni počitka. Delo nas ozdravlja, delo in seveda molitev ter iskreno druženje z ostalimi člani skupnosti, s katerimi si delimo vse. Za vse poskrbimo sami, in vse delo opravimo sami, nihče se ničemur ne morte izogniti, vsakogar čaka pomivanje posode, kuhanje obrokov, čiščenje, pranje in podobno. Vsi delamo vse in drug za drugega. To je močna in opogumljajoča ter osvobajajoča izkušnja življenja v skupnosti.“

Vabimo na Dan odprtih vrat 16. junija

Lukaš:„Vabimo na obisk, pridite pogledat našo hišo, kako imamo urejeno in kako živimo. Program se bo začel ob 15-ti uri, imeli bomo sveto mašo na prostem, vam pokazali naše ročno izdelane rožne vence in druge predmete ter tudi slike, ki jih ustvarjajo nekateri iz skupnosti. Pripravili bomo malico, spekli kruh in postregli z zelenjavo, ki jo sami pridelamo. Pripravljamo tudi kratko predstavo, z naslovom Iz teme v svetlobo, ki bo pripoved o naši poti, o naših boljih in spremembah. Izvedeli boste, kdo smo in kako živimo. Če pa ima kdo željo vstopiti v našo hišo, postati član skupnosti Cenacolo, se ozdraviti zasvojenosti, če želite, da pričujemo v vaši župniji, v šoli, lahko pokličete na 051-876 -964. Za vstop v skupnost imamo v župnijskem domu župnije Škocjan na Dolenjskem vsako soboto kolokvij, kjer se srečujemo s tistimi, ki želijo pridobitzi informacije o nas in našem življenju ter programu pomoči. Dobrodošli! Če nas potrebujete, smo vam na voljo za pogovor in pomoč.“

Povabljeni k poslušanju Dijaške oddaje in celotnega pogovora s fanti iz skupnosti Cenacolo. Z njimi se bomo znova srečali čez mesec dni, ko jim vrnemo obisk, takrat bo pogovor nastajal v njihovem okolju, v hiši skupnosti Cenacolo na Dolenjskem. Že zdaj pa vabljeni na njihov Dan odprtih vrat, v nedeljo 16. junija.

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...