Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Goran Novkovič in Matej Lahovnik gosta oddaje Pogovor o (foto: Rok Mihevc)
Goran Novkovič in Matej Lahovnik gosta oddaje Pogovor o

Lahovnik: Zvoniti bi morali vsi alarmi; Novkovič: Treba je reagirati

Slovenija | 23.05.2013, 18:30

Čez nekaj dni bo znano, ali je Evropska komisija zadovoljna z ukrepi za izhod iz krize, ki jih je pripravila vlada Alenke Bratušek, ali ne. Ocenam, da sta tako program stabilnosti kot nacionalni reformni program, ki ju te dni preučujejo v Bruslju, preveč splošna, se pridružujeta ekonomist Matej Lahovnik ter svetovalec predsednika in generalnega direktorja gospodarske zbornice Goran Novkovič.

"Če bodo dokumenta skrbno prebrali, bodo ugotovili, da sta premalo konkretna, zato bi nam morali prižgati rdečo luč. A bruseljski uradniki so zelo pragmatični. Dvomim, da bodo tako striktni. Verjetno bodo ocenili, da je smer v osnovi prava, a premalo konkretna, da je nekatere ukrepe treba dodelati. Recimo temu, da nam bodo prižgali rumeno luč," je v oddaji Pogovor o menil Lahovnik. Kot je dodal, bo verjetno večina provladnih medijev to razglasila za velik uspeh vlade, odločilen preboj in korak naprej v pravo smer. "Poskušali bodo ustvariti vtis, kako se je vlada odlično odzvala in pripravila ustrezne ukrepe, vendar se bojim, da bodo rezultati pičli," je dodal. Po Lahovnikovih besedah se moramo zavedati, da se je Slovenija pod novo vlado pred časom zadolžila po šestodstotni obrestni meri. "Premierka se rada pohvali, da smo se v preteklosti zadolževali tudi že dražje, a pri tem pozabi povedati, da so trenutno razmere na mednarodnih kapitalskih trgih izjemno ugodne. Nemčija se zadolžuje po približno 1,5-odstotni obrestni meri. Lahko si predstavljate, kaj pomeni za slovensko gospodarstvo, če se naša država zadolžuje za 4,5 odstotka dražje kot Nemčija. To pomeni, da so za toliko dražji tudi krediti v Sloveniji kot v Nemčiji. Potem se ne bi smeli čuditi, zakaj je ob tako visokih obrestnih merah počasnejše tudi okrevanje slovenskega gospodarstva," je pojasnil. Kot je poudaril, bi pri nas morali zato zvoniti vsi alarmi. Prepričan je, da bi odgovorna vlada razmislila o tem, da bi zaprosila za neko manjšo pomoč Evropske unije. "Če bodo obrestne mere še vedno tako visoke tudi pri naslednjih zadolževanjih, ne vidim načina, kako oživiti slovensko gospodarstvo," je dodal.

"V Sloveniji je veliko vprašanje, kako še bolj podpreti izvoz," je na vprašanje, katere ukrepe, ki bi oživili naše gospodarstvo, pogreša v vladnih protikriznih načrtih, odgovoril Novkovič. V direktno državno pomoč podjetjem, samo zato, da bi ta ohranila delovna mesta, nekoliko dvomi. A veliko bi jih lahko reševali s tujimi naložbami. "Če ti pripelješ v neki branži nekoga v državo, to pomeni, da se lahko ta, ki bo verjetno imel tudi stroškovni interes, bistveno bolj naveže na lokalne dobavitelje." To je po Novkovičevem mnenju bolj zdravo od številnih ostalih ukrepov. Omenil je tudi demonstracijske projekte, pri čemer je opozoril, da morajo biti razne strateške naložbe izbrane tako, da bodo res generirale prihodke in ne zato, da bomo le umetno oživljali gospodarstvo. Slovenija mora tudi sprejeti, tako Novkovič, zdravstveno reformo. Prav tako mora nadaljevati reformo trga dela. "To je eno od vprašanj, ki je zelo pomembno," je poudaril. "Majhen korak naprej je bil storjen z zadnjo reformo dela, a predvsem, ko gre za prožnost. Ko pa gre za nižjo ceno dela, smo pa še daleč od tega, kar bi morali imeti." Opozoril je, da ne bomo privlačni in tudi tujih naložb ne bo, če ne bo reform. "Zato je treba reagirati," je dodal.

Slovenija, Politika
Rešitev je morda bližje, ko si predstavljate! (photo: Pixabay / ai generated 8927480_1280) Rešitev je morda bližje, ko si predstavljate! (photo: Pixabay / ai generated 8927480_1280)

Vas boli hrbet? Spremenite navade.

Več kot polovica ljudi se v življenju vsaj občasno sreča z bolečinami v hrbtu, mnogi zaradi njih hudo trpijo. Rešitev je v resnici zelo preprosta, kar potrjujejo zdravniki, kirurgi in terapevti.

Br. Luka Modic, kapucin je duhovni vodja vsebin Stične (photo: NL) Br. Luka Modic, kapucin je duhovni vodja vsebin Stične (photo: NL)

Ta zemlja ni konec, na njej le kampiramo.

Vera je predaja, pravi Luka Modic, začne se, ko prepustimo Bogu, da deluje v nas in vodi naše življenje. "Ko rečemo: "Zgodi se", Bog položi v nas seme, ki se počasi razvija. Tudi vera se mora ...

Siliranje (photo: Franz W. / Pixabay) Siliranje (photo: Franz W. / Pixabay)

EU komisija odobrila povišana predplačila SKP

Na Evropski komisiji so prejšnji petek odločili, da lahko države članice EU odslej upravičencem do plačil Skupne kmetijske politike, od 16. oktobra letos izplačajo višja predplačila za ...