Kras
Kje v Cerkvi je moje mesto?
| 17.05.2013, 06:33
To je bilo ključno vprašanje majske oddaje o starosti in za starostnike Modrost v očeh. Zdi se, da je tretje življenjsko obdobje še posebej odprto za vse presežno (transcendentno). To med drugim potrjuje vztrajna in prizadevna udeležba starejših pri bogoslužju; nepričakovani preobrati v življenju mnogih starejših ljudi, ki se po dolgih letih oddaljenosti znova zbližajo s Cerkvijo, pa tudi dejstvo, da zavzame molitev v življenju pomembno mesto.
Pomenljive so besede papeža Janeza Pavla II., ki jih je na avdienci 23. marca 1984 izrekel okrog osem tisoč ostarelim: »Ne pustite, da vas preseneti skušnjava notranje osamljenosti. Kljub temu, da so vaši problemi zapleteni …, in da moči vedno bolj pešajo, kljub temu, da so socialne ustanove nezadostne, da uradna zakonodaja kasni, da sebična družba za vas nima razumevanja, niste in se tudi ne smete čutiti na obrobju življenja Cerkve, pasivni element v svetu, ki pretirava v naglici, ampak kot dejavni subjekti v določenem obdobju človekovega bivanja, ki je človeško in duhovno rodovitno. Pred vami je še eno poslanstvo, ki ga morate izpolniti, še en prispevek morate dati.«
V oddaji smo o vlogi starejših v Cerkvi govorili z večimi sogovorniki. Svoje razmišljanje o tej temi je z nami delil koseški župnik Igor Dolinšek, ki prihaja iz župnije, kjer že 14 let deluje tudi Abrahamova skupina – skupina za starejše; le-to nam je predstavil njen koordinator Andrej Grošelj. O tem, kako lahko župnija kakovostno sodeluje tudi z lokalnim domom za upokojence, nam je zaupal mengeški župnik Janez Avsenik. Ob koncu oddaje pa je sledilo še čisto konkretno povabilo na duhovne vaje za dedke in babice, ki jih vodi dr. Marija Sraka.