Obhajamo praznik Gospodovega vnebohoda
Slovenija | 09.05.2013, 17:33
V katoliški Cerkvi obhajamo slovesni praznik Gospodovega vnebohoda. Gre za enega najpomembnejših krščanskih praznikov v velikonočnem času - poleg praznika Gospodovega vstajenja in binkošti. Poudariti želi pomen Kristusove bližine z Bogom Očetom in Svetim Duhom.
Praznik Gospodovega vnebohoda obhajamo štirideset dni po veliki noči. Jezus, ki je z dušo in telesom odšel v nebesa, ostaja med nami prisoten na več načinov. Navzoč je takrat, ko skupnost verujočih moli ali poje. Navzoč je v Božji besedi in v duhovnikovi osebi, ko deluje v Jezusovem imenu in v zakramentih. Na posebej izrazit način je navzoč v zakramentu evharistije. Pomen Gospodovega vstajenja in trajne navzočnosti med ljudmi je temelj, na katerem sloni nauk Cerkve in iz katerega izhaja tudi njeno verovanje, kar je v duhovnem nagovoru na našem radiu povedal upokojeni koprski škof Metod Pirih. "Samo če imamo vero, je smiselno vse, kar delamo v Cerkvi," je bil jasen. Na Cerkev lahko po njegovem gledamo na dva načina. Najprej je omenil duhovnost. "Cerkev je skrivnostno Kristusovo telo, v njej živi in deluje Sveti Duh," je pojasnil. A Cerkev je tudi vidna, "ima svojo strukturo, ljudi, ki jo vodijo in so zanjo odgovorni".Škof Pirih opozarja, da je treba upoštevati oba vidika. A prednost je treba dajati duhovni podobi Cerkve. "Če bi bila Cerkev predvsem odvisna od ljudi, bi že kdaj propadla," je poudaril. Spomnil je tudi, da smo za Cerkev odgovorni vsi, ne le duhovniki in škofje, ampak tudi verniki.
Da mora biti Cerkev tako pogumna kot tudi ponižna, je med jutranjo sveto mašo v kapeli Doma svete Marte v Vatikanu pozval papež Frančišek. Ob današnjem prazniku je objavil tudi sporočilo na družbenem omrežju Twitter. „Dragoceni dar, ki ga Sveti duh prinaša v naša srca, je globoko zaupanje v Božjo ljubezen in usmiljenje,“ je zapisal.