Štefan IskraŠtefan Iskra
Aleš KarbaAleš Karba
Tone GorjupTone Gorjup

Ena pošta nam je dana, svet'ga Jurja k nam poslana

Slovenija | 22.04.2013, 21:00

V oddaji iz cikla Pevci zapojte, godci zagod'te smo z jurjevskimi kolednicami in pesmimi o pomladi praznovali svetega Jurija.

Praznik sv. Jurija, ki v cerkvenem koledarju goduje 23., južno od Drave pa 24. aprila, predstavlja po ljudskem koledarju začetek pomladi.

O svetem Juriju viri poročajo, da je bil vojščak, doma iz Male Azije. Po legendi naj bi v boju z zmajem rešil sv. Marjeto. O njegovi veljavi in priljubljenosti na Slovenskem pričajo številne cerkve, krajevna imena in jurjevske pesmi. Na Slovenskem so praznovali jurjevo največ s koledniškimi obhodi, kateri naj bi bili znani po vseh pokrajinah. Vsaj do druge svetovne vojne je bilo zelo živo v Beli krajini, po vzhodnem Dolenjskem, na Koroškem in Štajerskem. V nekaterih krajih se je ohranilo še po vojni, ponekod celo do današnjih dni. Ali pa je bilo vmes prekinjeno in kasneje na novo obujeno. V Beli krajini Zelenega Jurija vodijo, po Koroškem Šentjurja jagajo, po vzhodnem Dolenjskem pa Jurija pojejo.

Jurjevske kolednice so v oddaji zapeli pevci z Vrhka pri Tržišču blizu Sevnice, Fantje s Preske, pevci iz Boštanja, jurjevski pevci iz Dolnjega Brezovega, jurjevski koledniki z Blance in Koledniki iz Bušeče vasi. Pesmi o pomladi pa so zapeli pevci iz Koritnega, Venčeseljske pevke z Zgornje Ložnice, pevci iz Paridola in pevci iz Dramelj.

Vabljeni k poslušanju.

Slovenija, Radijski utrip, Cerkev na Slovenskem
Novinar Peter Merše (photo: Tanka Dominko) Novinar Peter Merše (photo: Tanka Dominko)

Peter Merše o najpogostejših predsodkih o politiki

»Prvi predsodek je, da so v politiki vsi isti, in drugi, da če bo na oblasti druga stran, bo pa vse drugače,« je novinar Peter Merše odgovoril na prvo vprašanje v oddaji Spoznanje več, predsodek ...