Jure SešekJure Sešek
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović
Karel Gržan (foto: MFN)
Karel Gržan

Karel Gržan: "Treba si je vzeti čas za bližino!"

| 23.03.2013, 21:45

Papež Frančišek si je izbral ime po sv. Frančišku. Ob asiškem ubožcu, ki je ponesel Kristusa med izgubljene in trpeče na ceste sveta, smo v oddaji Za Življenje, za danes in jutri z duhovnikom dr. Karlom Gržanom razmišljali, kako nas nagovarjata, tako sv. Frančišek kot papež.

Papež Frančišek je nastopil svoj pontifikat, ko je svet v krizi, z njim pa tudi Cerkev. Hkrati nas vabi, da nismo le opazovalci sprememb, ampak naj se mu pridružimo: »On nas je blagoslovil, a pred tem nas je prosil, da ga tudi mi blagoslavljamo,« spodbuja Karel Gržan.

Kdo je ubožec, po katerem si je papež nadel imel? Sv. Frančišek Asiški se je rodil leta 1181/81, leta 1205 je postal ubožec in spoznal, da je z odpovedjo zunanji moči pridobil več. Odprl se je v B/bližino. Pri cerkvici sv. Damjana v Assisiju je prejel naročilo »Obnovi mojo Cerkev«. Odpovedal se je očetovi dediščini in domačini so ga razglasili za norega, saj je zapustil logiko tega sveta. Ko je sv. Frančišek objel gobavca, je doživel dotik samega Jezusa. Papež Frančišek pa je že kot nadškof in kardinal umival noge obolelim za AIDSom in iskal Jezusa v trpečih.

Papež Frančišek je takoj navdušil s svojo iskrenostjo, ponižnostjo, čutom za uboge in seveda globoko vero. A on bo lahko obrnil svet na bolje, če bomo pri tem sodelovali tudi mi in storili, kar zmoremo. Duhovnik dr. Karel Gržan je opozoril na to, da se je najprej potrebno notranje okrepiti: »Tako sv. Frančišek kot papež Frančišek veliko molita. Sv. Frančišek je iskal sveto v stvarstvu, papež vsako jutro moli vsaj dve uri. Že pri umestitveni maši je pokazal, koliko mu pomeni Marija, ki je odsev božje milosti in miline.«

Treba si je vzeti čas za bližino. Ob vsem, kar od nas zahteva služba, si moramo vzeti čas človeka, naravo, Boga. V bližnjem moramo iskati dobro, pravi dr. Gržan in dodaja, da imamo pri tem močne zglede: »Sv. Frančišek je obiskal sultana, v gobavcu prepoznal Jezusa, tudi papež Frančišek je maševal pri najbolj ubogih, odrinjenih, jim umival noge in jim prinašal Kristusa. Cerkev ni v modulu polarizacije, Cerkev zastopa Boga, ki povezuje v dobrem.«

Papež Frančišek nas vabi, da stopimo k najbolj ubogim, da stopimo skupaj in se ne pustimo prestrašiti, Jezus je sestopil iz rajskega v brezna trpečih, pravi dr. Gržan: »Dokler se ne bodo bogatuni sklonili k revežem in z njimi podelili tisto, kar imajo odveč, bodo notranji reveži. Bogati morajo revnim podariti odvečno, revni pa bogatašem prinesti Boga – njegov mir, odrešenje.«

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...