Slavi KoširSlavi Košir
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc
Mateja. F. Novljan (foto: Rok Mihevc)
Mateja. F. Novljan

Sovražni govor

| 15.03.2013, 16:05

V parlamentu je danes potekala javna predstavitev mnenj na temo sovražni govor. Pripravila jo je Komisija za peticije ter za človekove pravice in enake možnosti, saj tako želi pridobiti menja in stališča strokovne in širše javnosti. Tudi Radio Ognjišče je bil povabljen k sodelovanju. Tam je bila Mateja Feltrin Novljan, ki je predstavila naslednji prispevek.

V svojem prispevku se želim omejiti predvsem na vprašanje, ali je pojave javno izrečenih žalitev, sovraštva in nestrpnosti sploh mogoče omejiti in na kakšen način?

Zagotovo imamo pri tem veliko in pomembno vlogo mediji. Mediji imamo moč, odvisno je, za kaj jo uporabimo. Za dobro in korektno poročanje ali za senzacijo. Spomnimo se, kako so bili mediji  polni napovedi o koncu sveta, pa se ni zgodilo, vnašali pa so nemir in strah, ki je eden od vzvodov za sovražnost. Že velikokrat je bilo zapisano in še večkrat povedano, da mediji oblikujemo javno mnenje, bodisi do posameznih politikov, družbenih elit, do državnih inštituciji in nenazadnje do oblasti.

V zadnjem času smo bili večkrat tarča sovražnega govora tudi katoličani. Priznam, da je me je bilo prvič resnično strah stanja v družbi ob grafitu, ki je bil na steni ene od diskontnih trgovin na Zaloški cesti v Ljubljani in je pozival k pobijanju kristjanov. Namenjen je bil tudi meni, moji družini, otrokom. Tu gre za več kršitev, med drugim tudi 63. čelna Ustave Republike Slovenije, ki prepoveduje  spodbujanje k neenakopravnosti in nestrpnosti ter prepoveduje spodbujanja k nasilju in vojni.

Dejansko smo kristjani, kot je dejal nadškof Stres: „tista divjad, na katero lahko čisto vsak nekaznovano strelja." Do nas so lahko sovražni umetniki, v imenu umetnosti, ne le verbalno, lahko uničujejo naše svete simbole krščanstva. Vsa toleranca do takšnih dejanj in poročanje o njih, sproži plaz sovražnega govora.

Na Radiu Ognjišče kritično spregovorimo o dogodkih v družbi in seveda tudi Cerkvi, nismo žaljivi in ne iščemo senzacij. Preverjamo informacije, a za nas govorice niso novice. Zato verjamem, da bo drugače, ko mediji ne bodo tekmovali, kdo bo prvi, ampak kdo najbolj strokoven, temeljit in pošten v poročanju, ko bomo neumne, pa tudi sovražne izjave politikov ignorirali, ne pa servirali na vse možne načine.

Kako preprečiti sovražni govor brez poseganja v svobodo izražanja ter v svobodno uporabo spleta?  S tem vprašanjem se ukvarjamo tudi sami, predvsem po tem, ko smo uvedli možnost komentiranja člankov na naši spletni strani. Ne moremo verjeti, da kakšna novica, ki je zelo pozitivna, dobi tako sovražne komentarje. Tudi na facebooku se večkrat srečamo s to dilemo. A dejstvo je, da zlonamerno in neargumentirano komentiranje, ki lahko užali enega človeka, ne sodi na našo stran. Zato to uredniško urejamo. Ko prebiram komentarje pod članki različnih spletnih strani, vidim, da so nekateri ljudje v tem, da sejejo svoj sovražni govor, našli svoje poslanstvo. A to jim je treba preprečiti. Tu ne gre za vprašanje njihove svobode izražanja, tu gre za mejo pravičnosti do vseh ostali ljudi. In meja mora biti jasna in najpomembnejša.

Mediji imamo moč - izkoristimo jo v dobro vseh ljudi in jih tudi izobražujmo, da bodo vedeli več – tako bodo manj prestrašeni in imeli bodo manj povodov za sovražnost na vseh področjih.

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...