Štefan IskraŠtefan Iskra
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Rok MihevcRok Mihevc

VIDEO: V Slovenskih Konjicah o izpovedi vere v javnosti

Slovenija | 13.03.2013, 08:40

Peta okrogla miza Društva SKAM in Radia Ognjišče s skupnim naslovom „Skupnosti dajemo nasmeh“, je bila v Slovenskih Konjicah. Gostje voditelj Socialne akademije Matej Cepin, profesorica Tina Šlajpah, glasbenik David Veber in duhovnik Marjan Pučko, so razpravljali na temo: „Izpoved vere in konkretno življenje v veri; od zasebnosti k javnemu delovanju.“

Matej Cepin, ki vodi Socialno akademijo, katere poslanstvo je spodbujati mlade in odrasle k osebnostni rasti na področju aktivnega državljanstva in družbene odgovornosti je med drugim dejal, da ga dokument „Pridite in poglejte“ nagovarja „pri obratu iz poučevalne v dialoško govorico“. Prepričan je, da je izročanje vere tudi prejemanje vere drugega ter dodal, da je izredno pomemben celosten pristop na tem področju. „Ne delovati le na duhovnem ali le na telesnem področju ampak je potrebno upoštevati vsa področja osebnostne rasti posameznika: telesno, duhovno, čustveno, moralno, socialno, kognitivno.“ Ob sklepu nagovora je Cepin še poudaril, da je v časih, v katerih smo spet prišel čas, da nehamo zgolj besedičiti in gledati na mladinsko delo zgolj kot na prosti čas. „Je namreč veliko več. Don Bosko je hkrati reševal versko, socialno, pa tudi gmotno vprašanje mladih, ki so mu bili zaupani. Ali mi, mladinski voditelji in delavci, tudi delamo to?“

Matej Cepin
Matej Cepin © ARO
Tina Šlajpah, ki ji duhovni temelj predstavlja Gibanje fokolarov/Marijino delo, v sklopu katerega je predstavnica Mladih za zedinjen svet, pa je poudarila, da bo eden od pomembnih izzivov v prihodnosti ohranjanje pristnega krščanstva. Meni, da se to prevečkrat „zavija v vato“ in da se vero prilagaja mladim. „Kot bi se bali, da jih bomo odpodili, če bomo preveč koreniti. A mladi,vsaj po mojih izkušnjah, iščejo prav to korenitost, čeprav je naporno in težko. In ko imajo za seboj izkušnjo konkretnega dela za druge, občutka, kako jih to lahko osrečuje, so že na dobri poti.“ Prepričana je tudi, da je potrebno nenehno delati na rasti v teoretični podkovanosti o krščanski veri ter o aktualnih moralno-etičnih vprašanjih.

Tina Šlajpah
Tina Šlajpah © ARO
David Veber, kitarist, zborovodja ter študent kompozicije in glasbene teorije na Akademiji za glasbo v Ljubljani, je v začetku dejal, da je bilo zanj v času gimnazije ključno spoznanje, da Bog od njega želi, da je aktiven. „Aktiven kot kristjan in državljan. To me je še posebej nagovarjalo. Jezus ni bil pasiven, tudi njegovi učenci ne. Aktivno so delali za dobro ljudi. Še pomembnejše pa je bilo spoznanje, da je Bog tudi danes zelo aktiven tudi v mojem življenju; me nagovarja, usmerja.“ Veber je tudi poudaril, da je za laike danes največji izziv prav soočenje s trenutnim stanjem in, da prenehajo negodovati. „Prenehati z jamranjem, kako je država zanič, kako je našem župniku malo mar za to ali ono, kako je Cerkev takšna in takšna. Ne! Cerkev niso samo duhovniki in škofje, ter država niso samo poslanci in politiki. Država in Cerkev smo mi vsi. In izziv za kristjane danes vidim v tem, da se aktivno vključimo v oblikovanje življenja v naši državi in Cerkvi. Pri tem pa nam je najsvetlejši zgled Jezus sam, ki nam je dal s svojim življenjem še kako aktualne smernice kako živeti danes.“

David Veber
David Veber © ARO
Na okrogli mizi v Slovenskih Konjicah je sodeloval tudi duhovnik Marjan Pučko, ki je bil lani septembra imenovan za duhovnega voditelja Slomškovega dijaškega semenišča in Dijaškega doma Antona Martina Slomška v Mariboru. Vprašal se je, zakaj se mnogi mladi danes bojijo izpovedovati svojo vero. „Velikokrat se srečujem s tem vprašanjem in bi želel odgovor, ki bi bil, kot recept, a mislim, da ga na žalost ni – vsaj tak občutek imam sedaj po petih letih, ko sem duhovnik. O teh vseh točkah govori tudi slovenski pastoralni načrt.“ Dodal je še, da v marsikateri družini manjka vzpodbuda in opora staršev in starih staršev. „Drugo so vzpodbude in življenje nas duhovnikov. Biti z veseljem, z vsem srcem to, kar smo – Kristusovi duhovniki in njegovi pričevalci tukaj sedaj.“ Kot tretje pa je omenil medsebojne vzglede in družbena občila. „Težko najdeš sošolca, ki ti bo v današnjem času opora in vzpodbuda. Tudi sedaj, ko sem dobrega pol leta v Dijaškem domu Antona Martina Slomška imam enak občutek. Mi vsak dan zaključim s skupnim druženjem ali pogovorom o kaki temi – to ni problem, velikokrat pri večerni molitvi pa je težava ostati zbran.“ Pučko je tudi poudaril, da se mu zdi od vsega naštetega najpomembnejše poznavanje lastne vere. „Za delo z mladimi imamo veliko orodij in pristopov. Ne smemo se jih bati, oni ne potrebujejo učiteljev, ki bi jim ukazovali, ampak učiteljev pastirjev, ki bi jim bili smerokaz in opora v njihovem odraščanju.“

Marjan Pučko
Marjan Pučko © ARO

V organizaciji Društva SKAM in Radia Ognjišče pripravljamo še zadnjo okroglo mizo, ki bo v četrtek, 14. marca, ob 19.30. V župnijsko dvorano v Mursko Soboto smo povabili duhovnika Franca Zorca, mladinsko trenerko Mojco Perat, skavtskega voditelja Francija Bačarja, sodelavko pri oratorijih Nives Bratkovič ter zakonca Mileno in Mateja Zavec. Tema, ki se je bodo lotili, je: „Enakovrednost ali podrejenost znotraj občestva; učiteljstvo ali dialog?“

Slovenija, Radijski utrip, Cerkev na Slovenskem, Oddaje
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv) Lidija je srečno prispela v Santiago de Compostelo (photo: osebni arhiv)

Lidiji je uspelo. Tu so zbrani vsi njeni zapisi.

Naši radijski sodelavki Lidiji Zupanič je uspelo, srečno je po skoraj mesecu dni romanja prispela na cilj v Santiago de Compostelo. V 28 dneh je prehodila 840 kilometrov. Na trg pred katedralo je ...