Marjan BuničMarjan Bunič
Andrej NovljanAndrej Novljan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Bangkok - Plavajoča tržnica (foto: Andrej Šinko)
Bangkok - Plavajoča tržnica

Če hočeš spoznati svet, ga moraš videti

| 07.03.2013, 18:05

V prvi marčevski Dijaški oddaji smo se z besedo, s slikovitim opisom dveh gostov, odpravili na potep po sledeh študijskega potovanja v delu jugovzhodne Azije, od Tajske, Singapurja, Bruneja do Malezije. Potovanje sta predstavila in strnila nekaj vtisov prof. dr. Bogomil Ferfila in Andrej Šinko.

Kakšen je osnovni namen pri organizaciji potovanj v eksotične dežele za študente Centra za politološke raziskave Fakultete za družbene vede na Univerzi v Ljubljani?

Prof. dr. Bogomil Ferfila: „V Sloveniji sem vzpostavil ameriške, nemške in svetovne študije in v sklopu predvsem svetovnega študija smo že pred petnajstimi leti začeli pripravljati potovanja v daljne dežele. Če hočeš spoznati svet, ga moraš videti. Ga doživeti z lastnimi vtisi. Nekaj že lahko izveš iz knjig in pripovedovanja, toda videti in doživeti je nekaj povsem drugega. Za študente je to izredno močna izkušnja, posebej na njihovi stopnji razvoja, ko se osebnost šele oblikuje. Za vsakogar takšni izleti seveda niso možni, zaradi večjih denarnih sredstev. Kdor pa doživi to empirično izkustvo, je zanj nepozabno in osebni vtisi so izredno pomembni pri celovitem poznavanju drugih dežel in njihovih kultur.“

Pozdravljate globalizacijo?

Dr. Ferfila: Kaj se zdaj dogaja? Otroci „jedo“ svoje starše in od tu so vsi problemi. Kaj to pomeni? Kolonizacija 15., 16. stoletja se ponavlja, zgodba kolonijalnih gospodarjev zahodne Evrope, ki so vtisnili pečat daljnim deželam. Globalizacija je pravzaprav ponavljanje kolonizacije na ekonomskih temeljih. Nerodno je to (seveda nerodno za nas, ki predstavljamo razviti svet), da je nerazviti svet zelo hitro doumel, za kaj gre in to izrabil s svojimi naravnimi danostmi, s svojo brez pravno in s poceni delovno silo, ter vrnil udarec razvitim državam. To se zdaj kaže tako, da je Amerika ostala brez avtomobilske in tekstilne industrije, tudi v Sloveniji smo praktično ostali brez številnih industrij. Pokazalo se je, da mi enostavno ne moremo tekmovati s temi državami. Glavni center so seveda azijske države. Ko sem bil v Aziji pred petnajstimi, dvajsetimi leti, je bilo tam polno belih turistov. Danes jih praktično ne vidiš več. Zakaj ne? Ker imamo vse manj denarja. Razmere so se povsem obrnile. Zdaj imajo oni vse več denarja in višji standard. Večina turistov je danes iz Kitajske, Azije in Indije.“

Bangkok na vodi
Bangkok na vodi © Andrej Šinko

Kaj nas čaka?

Prof. dr. Bogomil Ferfila:“ Evropa je v zatonu. O tem ni dvoma. Poglejte samo, kako se dobesedno pulimo za ruski, kitajski kapital. Treba se bo pač, hoteli ali ne, nasloniti na te kapitale, ki so v vzponu. Kratkoročno napovedi za Evropo in to našo ljubo evropsko unijo, za katero seveda vsi upamo, da bo obstala, niso najbolj rožnati. Se včasih šalimo in rečemo, poveznimo stekleni pokrov čez evropski prostor in zaračunajmo turistom, ki pridejo iz azijskega sveta opazovat naš svet, vstopnino. Realna prihodnost je, da bodo turisti iz Azije, predvsem iz Kitajske in Indije, ki jih je tretjina svetovnega prebivalstva, začeli oblivati Evropo in seveda mi jim bomo kazali naš svet, kot so ga oni včasih nam.“

Tuk Tuk
Tuk Tuk © Andrej Šinko

Rešitev je morda bližje, ko si predstavljate! (photo: Pixabay / ai generated 8927480_1280) Rešitev je morda bližje, ko si predstavljate! (photo: Pixabay / ai generated 8927480_1280)

Vas boli hrbet? Spremenite navade.

Več kot polovica ljudi se v življenju vsaj občasno sreča z bolečinami v hrbtu, mnogi zaradi njih hudo trpijo. Rešitev je v resnici zelo preprosta, kar potrjujejo zdravniki, kirurgi in terapevti.

Br. Luka Modic, kapucin je duhovni vodja vsebin Stične (photo: NL) Br. Luka Modic, kapucin je duhovni vodja vsebin Stične (photo: NL)

Ta zemlja ni konec, na njej le kampiramo.

Vera je predaja, pravi Luka Modic, začne se, ko prepustimo Bogu, da deluje v nas in vodi naše življenje. "Ko rečemo: "Zgodi se", Bog položi v nas seme, ki se počasi razvija. Tudi vera se mora ...

Siliranje (photo: Franz W. / Pixabay) Siliranje (photo: Franz W. / Pixabay)

EU komisija odobrila povišana predplačila SKP

Na Evropski komisiji so prejšnji petek odločili, da lahko države članice EU odslej upravičencem do plačil Skupne kmetijske politike, od 16. oktobra letos izplačajo višja predplačila za ...