Slavi KoširSlavi Košir
Marko ZupanMarko Zupan
Andrej ŠinkoAndrej Šinko
Mag. Valerija Perger (foto: Boštjan Smole)
Mag. Valerija Perger

Pogled rojakov na Slovenijo: mag. Valerija Perger

| 28.03.2013, 09:52 Matjaž Merljak

Porabski Slovenci so pred dobrimi 20-imi leti z velikim upanjem sprejeli samostojno državo Slovenijo in se prvič začeli organizirati. A bolj kot na jug se obračajo proti zahodu. Ta jim namreč daje kruh. Samo od kulture in besed o slovenstvu se ne da živeti.

Mag. Valerija Perger je rojena na desnem bregu Mure, diplomirla je iz slovenskega jezika in primerjalne književnosti v Ljubljani, devet let poučevala slo na dvojezični šoli v Lendavi, dvajset let je pedagoška svetovalka za narodnostno šolstvo Slovencev v Porabju. Magistrirala je iz slovenskega jezika na pedagoški fakulteti v Mariboru, je plodna publicistka, na njeni spletni strani opozarja, da pedagoška pomoč na tem delu ni sistemsko urejena.

„Slovenija je v času umestitve na zemljevid samostojnih evropskih držav bila vir novega upanja za porabske Slovence,“ je dejala o občutju rojakov v zamejstvu do matične domovine, ki so se komaj pred dobrimi 20-imi leti prvič organizirali in skušali zajeziti asimilacijo, ki jih je nažirala v javni in družinski ravni.

Skozi dve desetletji se je odnos do učenja in uporabljanja slovenščine bistveno spremenil. To je bil sicer tudi čas bega iz porabskih logov, izbira priložnosti, čas hrepenenja po lepšem in boljšem življenju. Porabski Slovenci so se bolj ozirali proti zahodu. Matična domovina je v Porabje prihajala s kulturo in obljubami ter romantičnim pojmovanjem slovenstva. „A od tega se ne da živeti. Porabcem kruh dajejo avstrijska in madžarska podjetja. Redki srečneži kot jezik sporazumevanja uporabljajo slovenščino,“ dodaja Valerija Perger.

Danes se v porabskih šolah poučuje slovenščina, kot jezik priložnosti za svoje otroke jo izbirajo tudi madžarski starši: „Porabje, lepo, neodkrito in neokrnjeno pa živi in največkrat životari svoje življenje samo in od Slovenije ni oddaljeno le po kilometrih, ampak za veliko razhajanje, kakšni naj bi Porabci bili in dejanskim stanjem.“

In kako porabski Slovenci vidijo in čutijo Slovenijo danes? Mag. Perger odgovarja: „Dvajset let samostojne Slovenije, v katero so Porabci verjeli, izveneva v čudno mešanico peline, kaosa ... Kdo ima še kaj kredibilnosti, časti? ... Ga ne vidijo. Jih ne zanimajo stvari preteklosti, radi bi živeli danes. Porabski Slovenci potrebujejo posebno skrb, gospodarsko osnovo in pomoč, slovenski kruh in sokove slovenske besede, knjige jih žal ne bodo rešile.“ Kot še dodaja, bi najbolj koristilo nekaj dodatnih dobrih učiteljev slovenščine: „Slovenščino naj Porabcem prinašajo ljudje, ne papir.“

Simpozij SSK Ko ni več meja
Simpozij SSK Ko ni več meja © Boštjan Smole

Strokovni simpozij Ko ni več meja s podnaslovom Slovenija - duhovna domovina vseh Slovencev je Svetovni slovenski kongres pripravil 11. decembra 2012 v svojih prostorih v Ljubljani.

Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media) Papež na srečanju z mladimi v Benetkah (photo: Vatican Media)

Papež v Benetkah

Papež Frančišek se je dopoldne mudil v Benetkah. V mestu na vodi se je mudil približno 5 ur, v tem času pa obiskal ženski zapor, nagovoril umetnike na beneškem bienalu in se srečal z mladimi, ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...