Gašper Blažič
Blažič: Nova ekipa ne vzbuja upanja
Slovenija | 22.03.2013, 11:24 Tanja Dominko
Politični analitiki so pri napovedovanju usode nove vlade previdno optimistični. „Koliko časa se bo vlada Alenke Bratušek uspela obdržati na oblasti, bo odvisno od njene uspešnosti, prav zelo svetle prihodnosti pa ji ne napovedujem,“ je povedal politični analitik Matevž Tomšič. Konflikti v vladi se bodo po njegovem mnenju začeli dogajati že kmalu, to možnost pa dopušča tudi analitik Igor Pribac. Za naš radio je izvolitev komentiral novinar Demokracije Gašper Blažič. Tudi on novi vladi ne napoveduje dolge kariere.
Blažič je poudaril pomanjkanje izkušenj, saj je Bratuškova na političnem parketu prisotna šele zelo kratek čas, pa tudi nekateri ministri ne vzbujajo nekega upanja. „Funkcijo obrambnega ministra je denimo zasedel človek, ki je nasprotoval Slovenski vojski.“ Nič kaj spodbudno se mu ne zdi niti to, da je bilo iskanje finančnega ministra dolgotrajno, saj je veliko kandidatov odklonilo sodelovanje v vladi. Čudi se tudi temu, da se Igor Lukšič kot prvak SD ni odločil za ministrski stolček, čeprav naj bi sprejeli zavezo, da bodo vsi prvaki koalicijskih strank sedeli v vladi. Gašper Blažič je izrazil tudi dvom v poštenje predsednice vlade zaradi domnevnega plagiatorstva in se ob tem vprašal, kje je zdaj načelnost prvaka DL Gregorja Viranta, na katero se je skliceval pri ravnanju Janeza Janše. Blažič meni, da bi morali vse plagiatorje obravnavati z enakimi vatli. „Kup drugih politikov, ki so imeli težave s pridobivanjem izobrazbenih nazivov, je ostalo brez položaja, denimo mariborski župan Franc Kangler. Pri Bratuškovi pa preverjanje diplome traja nenavadno dolgo.“
Sindikati od nove vlade veliko pričakujejo, zanimivo pa je, da ob izjavi finančnega ministra, da bo treba plače znižati, ni nobeden od njih skočil pokonci. Gašper Blažič je sindikate označil za dvolične. „To je zelo zanimivo, saj so te izjave identične s tistimi v prejšnji vladi. Hkrati pa to ni presenetljivo, saj se ve, s kakšnimi izhodišči nastopajo sindikati. Tu ne gre za blaginjo delavcev, predvsem zaposlenih v javnem sektorju, ampak za bolj politične interese.“
Gesto Janeza Janše, ki se ne namerava vrniti v poslanske klopi, je Blažič označil kot modro. „Rekel bi, da je to modra odločitev. Janša je imel vso možnost, da se vrne, saj je bil izvoljen za poslanca. S tem je vrnil rokavico vsem tistim, ki so čakali, da ga bodo v parlamentu še naprej žagali tudi s poslanskega položaja. Na nek način bo stopil korak nazaj, koaliciji pa odvzel veter v jadra, saj je ta koalicija nastala ravno iz nasprotovanja proti njemu. Zdaj je izginil protijanšistični resentiment, ki je bil glavni, ki je poganjal to koalicijo, da je prišla na oblast. Sedaj tega sovražnika ne bodo imeli in to je eden do razlogov, da se bodo trenja v koaliciji začela kazati navzven.“
Janša tudi ne bo prejemal poslanskega nadomestila. Medtem pa glede Zorana Jankovića, ki je včeraj dokončno zapustil vrh stranke, Gašper Blažič meni, da se iz politike ne bo umaknil. Nenazadnje ostaja ljubljanski župan.